ABD’nin nükleer gücü süper bilgisayara emanet edilecek!


13 Ağustos 2019 Salı 22:30
ABD’nin nükleer gücü süper bilgisayara emanet edilecek!

ABD nükleer deposu, dünyadaki 100 süper bilgisayardan daha güçlü olan 600 milyon dolarlıkEl Capitan” adlı bir süper bilgisayar tarafından yönetilecek. El Capitan, Amerikalı süper bilgisayar üreticisi Cray tarafından üretilecek.

Bilim insanları ve mühendisler, nükleer stokla ilgili kritik sorulara daha hızlı ve doğru cevaplar alacak. Lawrance Livermore National laboratuvar direktörü Bill Goldstein açıklamasında, El Capitan‘ın işlerinden birinin, araştırmacıların nükleer test verilerine sahip olmadığı nükleer başlıkların, nasıl eskidiklerine dair üç boyutlu simülasyonlarını modellemek olacağını belirtti.

ABD nükleer deposu El Capitan tarafından yönetilecek!

ABD Enerji Sekreteri Rick Perry, El Capitan’ın modelleme, simülasyon ve yapay zeka konusundaki gelişmiş gücünün, ABD’nin enerji ve ulusal güvenlik konusundaki rekabet gücünü arttırmaya, gelecek nesiller için daha iyi çözümler geliştirmeye yardımcı olacağını belirtiyor.

El Capitan “exascale” sınıfı bir bilgisayar olup, saniyede bir kentilyon hesaplama gücüne sahip. Kentilyon’un 18 basamaklı bir sayı olduğunu belirtmeliyiz. El Capitan, saniyede 1.5 Kentilyon‘a kadar işlem yapabilir ve bu da 1.5 ExaHertz saat çalışma hızı anlamına geliyor.

Günümüzde üst seviye bir masaüstü bilgisayarı saniyede 5 milyar işlem gücüne sahip bu da 5 GHz saat hızına denk geliyor. El Capitan, üçüncü sınıf bir süper bilgisayar olacak ve Argonne Ulusal Laboratuvarı’nın “Aurora“, Oak Ridge Ulusal Laboratuvarının “Frontier” sistemlerine katılacak. Her üç süper bilgisayarda Cray tarafından yapıldı. El Capitan’ın 2023‘de teslim edilmesi bekleniyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “ABD’nin nükleer gücü süper bilgisayara emanet edilecek!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu tür bilgisayarlar sanki Çinde yok mu, Rusya’da yok mu? Onlar bilmiyorlar mı böyle süper süper, hiper hiper şeyler yapmayı? Lakin ABD bu türden reklamasyon hileleriyle algı yaratarak üstünlüğünü sanal yollarla kabul ettirmenin peşinde… Artık ABD kaynaklı haberlere zerre kadar itimadım yok. Kendini dev gibi gösteren içi boş koca bir Ardak ağacıdır ABD. Ve aynı zamanda içi fitne fesat kaynayan ve bunu dünyanın geri kalan kısmına yansıtarak ifsad eden, zehirleyen, insanlığı acı içinde kıvrandıran bir başbelası. Kendini sürekli dev gibi gösteren bu sahte kabadayı engeç 10-20 yıl içinde büyük bir gürültüyle yıkılıp gidecektir bi iznillah, yazın bunu aklınızın bir köşesine.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu gibi haberleri ne zaman okusam, aklima nedense hep skynet (terminator) gelir. Artık korkmaya başlamalı mıyız?

" ABD’nin nükleer gücü süper bilgisayara emanet edilecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ABD’nin nükleer gücü süper bilgisayara emanet edilecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ABD’nin nükleer gücü süper bilgisayara emanet edilecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 2. 2 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 3. 3 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 4. 4 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 5. 5 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 6. 6 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 7. 7 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 8. 8 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 9. 9 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 10. 10 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!