Okunma

ABD Ordusu Facebook’tan Adam Topluyor


22 Şubat 2010 Pazartesi 12:30
ABD Ordusu Facebook’tan Adam Topluyor

Günümüzde internetin ve sosyal ağların gücü inkar edilemeyecek kadar büyük. İnsanlar bu sanal dünya sayesinde sosyal sorumluluk kampanyaları düzenliyor ve bir birleriyle tanışıyorlar. Şimdiye kadar, çeşitli sosyal ağ ve internet kampanyalarıyla karşılaşmışınızdır. Ancak hiç birisi, Amerikan ordusunun yeni halkla ilişkiler stratejisi kadar ilgi çekici olmadı.

Gerektiğinde başkanı bizzat korumakla görevli olan Amerikan ulusal muhafızları, kendilerine yeni neferler bulmak için yoğun bir internet reklam kampanyası başlattı. Bu halkla ilişkiler çalışmasının birinci ayağında ordu esas hedef kitlesi olan macera seven gençlerin ilgisini çekmek için, oyun sitelerine ilanlar veriyor.

Oyun sever gençler ana hedef

Diğer adımda ise, milyonlarca üyesi bulunan Facebook kullanıcılarının ilgisi çekilmeye çalışılmış. Bizzat ordu tarafından açılan bir Facebook sayfasında, gençlere askere katılmaları için çeşitli mesajlar veriliyor. Binlerce hayranı bulunan bu sayfada, askerler birliklerinde çektiği ilginç fotoğraflarını ve askerlik anılarını yayınlıyor.

Ayrıca, ordu mensupları askere yazılmak isteyen meraklı gençleri ikna etmek için Facebook sayfası üzerinden sohbet de ediyor. Ulusal muhafızların resmi web sitesinde ise, filmleri aratmayacak kurguya sahip çeşitli videolar ve ilginç oyunlar bulunuyor. Bilindiği gibi Amerika’da mecburi askerlik bulunmuyor.

Bu yüzden, ABD ordusu asker sayısını belirli miktarda tutmak için, sürekli gençlerin aklını çelecek ilginç reklam ve halkla ilişkiler kampanyaları düzenliyor. Ulusal muhafız kuvvetleri sosyal ağ çılgınlığından faydalanarak, hem sempati topluyor hem de ülkenin tüm dünya üzerinde yürüttüğü psikolojik savaşın bir parçası oluyor.

:: Türk ordusunun da bu tarz halkla ilişkiler yöntemleri denemesini istiyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" ABD Ordusu Facebook’tan Adam Topluyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ABD Ordusu Facebook’tan Adam Topluyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ABD Ordusu Facebook’tan Adam Topluyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "