ABD Ordusu zihin okuma platformu oluşturacak!


29 Kasım 2020 Pazar 23:59
ABD Ordusu zihin okuma platformu oluşturacak!

Amerika merkezli C4ISRNET adlı web sitesine göre, ABD Ordusu sinirbilim alanındaki araştırmaları teşvik etmek için bir projeye fon sağlıyor. Askerlerin savaş alanında birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayacak bir zihin okuma sistemi oluşturmayı hedefliyor. 

ABD Ordusu zihin okuma platformu için 6,25 milyon dolar ayırdı

ABD ordusu, deneysel bir telepati projesinin olasılıklarını ve geleceğin savaşındaki potansiyel uygulamalarını keşfetmeye kararlı. Süreci hızlandırmak için Ordu Araştırma Dairesi (ARO) önümüzdeki beş yıl içinde araştırmaya 6,25 milyon dolar ayırdı.

Zihin okuma teknolojisinin gelişmesi konusunda uzmanlara nasıl teminat verileceği 20 yıla kadar sürebilir. ARO sinirbilimcileri, beyin tarafından üretilen nöronal sinyalleri çözmeyi ve analiz etmeyi öğrendiklerini çoktan duyurmuşlardı.

Bireysel sinyalleri izole etmek, kelimenin tam anlamıyla zihin okuması değildir. Yine de, bilgisayarların bunları yorumlamasına yardımcı olmak için bireysel mesajların anlamını ve amacını belirlemede bir dönüm noktası diyebiliriz.

zihin okuma

ARO araştırmacıları, özel bir algoritma ve gelişmiş matematik kullanarak, hangi beyin sinyallerinin hareketi yönlendirmek için çalıştığını ve hangilerinin davranışla ilgili olduğunu belirleyebildiler. Bu iki tür sinyali diğer mesajlardan ayırmayı başardılar.

Nihayetinde bilim insanları, bilgisayarların düşüncelerine göre askerlerin beyinlerine geri bildirimde bulunduğu bir sistem oluşturmak istiyor. Amaç, yaşamı tehdit eden durumlarda davranışı düzeltmektir. Saha askerleri arasındaki sessiz iletişim, savaşta zihin okuma sistemlerinin geliştirilmesinde bir sonraki mantıksal adım olacak.

Bilim adamları şimdi beyin sinyallerinin örneklerini toplamak ve karşılaştırmak için laboratuvar maymunları ile deneyler yapıyorlar. ARO uzmanları, teknolojinin henüz başlangıç ​​aşamasında ancak durumun önümüzdeki yıllarda değişeceğine inanıyor.
yazarHüseyin Ceylan

2020 yılının Mart ayında SDN ailesine katılan; dizi ve film hayranı olan Hüseyin, en büyük tutkusu olan teknolojiyi okurlara aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" ABD Ordusu zihin okuma platformu oluşturacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ABD Ordusu zihin okuma platformu oluşturacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ABD Ordusu zihin okuma platformu oluşturacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  2. 2 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  3. 3 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  4. 4 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  5. 5 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  6. 6 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  9. 9 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  10. 10 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!