Türkiye’ye F-35 satışının durdurulması onaylandı!


24 Temmuz 2018 Salı 11:30
Türkiye’ye F-35 satışının durdurulması onaylandı!

Türkiye’nin, sahip olduğu yetenekleri ile savaş uçaklarının geldiği noktayı tüm dünyaya kanıtlayan F-35 savaş uçağını teslim almasına iki gün kala, Türkiye’ye F-35 satışının durdurulması için ABD Senatosu tarafından ilk onay verilmişti.

ABD Senatosu, Savunma Bakanlığı’na gelecek yıl 716 milyar dolar ayrılmasını öngören yasa tasarısını kabul etti. Tasarının bizi ilgilendiren kısmı, Türkiye’ye yüz adet F-35 satışı yapılmasının engellenmesi gerektiğinin belirtildiği bölüm oldu.

Türkiye’ye F-35 satışlarının durdurulması talebine gerekçe olarak, Rusya’dan S-400 savunma hava savunma sistemleri almamızdan endişe duyulduğu ve bazı Amerikan vatandaşlarının Türkiye’de tutuklanması gösteriliyor.

ABD Kongresi: Türkiye’ye F-35 teslimatı geçici olarak durduruldu!

24 Temmuz 2018 – Güncelleme: ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, geçtiğimiz haftalarda Kongre’ye yazdığı mektupta F-35 teslimatının durdurulması yönünde bir adım atılmaması gerektiğini söylemişti. Ancak, ABD Kongresi’nin iki kanadı, yani Senato ve Temsilciler Meclisi, yasa tasarısının nihai hali üzerinde uzlaştı.

Üzerinde uzlaşma sağlanan tasarıda, Türkiye’ye F-35 yeni nesil savaş uçağı teslimatının geçici olarak durdurulması da yer alıyor. Uzlaşmaya göre tasarının yasalaşmasından 90 gün içerisinde ABD Savunma Bakanlığı’nın Türkiye-ABD ilişkilerinin durumuna yönelik bir raporu Kongre’ye sunması gerekiyor.

ABD Senatosu: Türkiye’ye F-35 satışı durdurulsun!

Tasarıda sadece F-35’in satışının engellenmesi istenmiyor. Patriot hava savunma sistemleri, Chinook tipi ağır nakliye helikopteri, F-16 parçaları, AH-1 tipi Kobra, H-60 Black Hawk tipi helikopterler listede yer alan diğer askeri araçlar arasında.

10’a karşı 85 oyla kabul edilen tasarı, Trump’ın onayına sunulacak. Tasarının kabulü ile birlikte Türkiye için 60 günlük bir süreç başladı. Bu süreçte Amerikan Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı ortak bir rapor hazırlayacak.

Kokpit Aero’ya göre, Türkiye ve ABD ilişkilerinin masaya yatırılacağı bu rapor tamamlanana kadar, Türkiye’ye Savunma Bakanlığı tarafından silah aktarımı yapılmayacak. Türkiye’nin iki F-35 için Lockheed Martin tesislerinde yapılacak teslimat törenine iki gün kalması ( 21 Haziran ) birçok soru işaretine neden oldu.

Bu nihai bir karar değil, ancak yukarıda belirttiğimiz gibi kabul edilen tasarıya göre, F-35 savaş uçakları, Türkiye’nin NATO ittifakına tehdit oluşturmadığının ABD Başkanı Donald Trump tarafından tescili halinde teslim edilebilecek.

Başbakan: Tebdirimizi alıyoruz, Türkiye alternatifsiz değil!

Türkiye’nin alternatifsiz olmadığını söyleyen Binali Yıldırım, “Kendi tedbirimizi alıyoruz. Savunma sanayinde milli ve yerliliğe hız verdik. Ambargo, savunmada zafiyete neden olmaz. Esef verici, stratejik, müttefiklik ruhuna aykırı” dedi.
yazarMehmet Ali Ertunç

1997 yılında Hatay’da doğdu. İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitimine devam ederken, 2015'den bu yana ShiftDelete.Net'te çalışıyor. Yazılım geliştirmenin yanı sıra, savunma sanayi ve havacılıkla ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
58 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Larnaka
Larnaka
2 yıl önce

İran gibi olduk. Bütün güçlü batılı devletlerle aramız bozuk, ambargolu, gelişemiyor. AKP göreve gelirken tüm komşularla iyi ikili ilişkiler kuracağız demişti. Seçim propagandalarında CHP’yi tüm komşularla aramızı bozmakla suçluyordu. Ben 34 yaşındayım, bilincimin gelişmeye başladığı yaşlardan itibaren kıyasladığımda en kötü komşuluk ilişkilerimizin yaşandığı hükümete sahibiz. Aramız bir tek arap turistlerle iyi. Onun dışında herkesle bozuştuk. Hala da sağa sola asıp gürlüyoruz, dünyanın en güçlü ülkesi de olsan bu kadar kabadayı bir yönetim olur mu? Bakınız ABD; siyasi, ekonomik, teknolojik, ideolojik anlamlarda dünyada en güçlü ülke, Trump’ın Tayyip Erdoğan gibi kabadayı tavrı nasıl nefret oluşturuyor.

Mehmet
Mehmet
2 yıl önce
Yanıtla  Larnaka

Ne yapalım? Aramız düzgün olsun diye her dediklerine baş mı eğelim? 80 sene Amerika ile aramız iyiydi de ne oldu çok mu geliştik?

Tahir
Tahir
2 yıl önce
Yanıtla  Mehmet

ağzına sağlık..

muhtar
muhtar
2 yıl önce
Yanıtla  Mehmet

ağzına sağlık

Omar Hashimi
Omar Hashimi
2 yıl önce
Yanıtla  Mehmet

baş eğmediğimizi mi sanıyorsun? kaldıki eğmeyen her ülkenin sonu ortada, biraz okursan, ararştırırsan görürsün. bi kere bizim kafa tutacak gücümüz yok. kara ordusu dönemi artık bitti. makineler, teknolojilerle savaşıyor insanlar. güçlü ekonomilerle savaşıyor. bizde güçlü ekonomi yok, bütün teknolojik cihazlarımız göstermelik esip gürlediğiniz ülkelerden satınalınıyor. bütün bu esip gürlemelerin sadece göstermelik olduğunu, arka planda neler yaşandığını görememeniz çok şaşırtıcı.

Mehmet
Mehmet
2 yıl önce
Yanıtla  Omar Hashimi

Karar verin! Baş eğiyorsak aramız iyi olması lazım değil mi? Göstermelik bile olsa artık silahımız var ve kendimiz yapıyoruz. Yıllarca israil kanımızı emdi İHA meselesi yüzünden. Şu anda hem İHA hemde SİHA yı biz üretiyoruz. 3 seneye kadar savaş uçağı yapacağız.
Elbetteki silahlarımız onlar kadar güçlü değil neden peki? çünkü biz silah yapmaya yeni başladık onlarsa yüz yıldır yapıyorlar. Bence şu an neden bizimki onlardan daha güçsüz diyeceğine, neden yıllardır onlar silah yaparken biz yapmadık diye düşün. Birileri yolun yarısını geçti diye biz yola çıkmayalım mı?

Ekrem
Ekrem
2 yıl önce
Yanıtla  Larnaka

İyi güzel diyorsunda napalım onların he dediğine evetmi diyelim onların istrdiklerini al istemediklerini alma oraya girme bize parayla silah vermeyenler başklarına binlerce tır silah veriyor açın gözünüzü artık görün bunları biz istediğimizden silah alırız kimse karışmaz bize füze kalkanı verdilermi siz birazda bunlara bakın

Salih
Salih
2 yıl önce
Yanıtla  Larnaka

Aramız bozulmasın diye bizi bölmelerine müsade mi edelim?

SekO
SekO
2 yıl önce
Yanıtla  Larnaka

Madem rahatsizsin ozaman amerikaya git adil öksüz gibi kilisede medet um ve amerikan bayragini öp yada yala farketmez. Batidan bize nezaman dost olmuski asirlar boyu, simdi dost olsunlar. Onlardan zayif isen ve her dedigini yapiyorsan onlar senin dostundur. Ama güclüysen ve dediklerine boyun egmiyorsan ozaman düsmansindir. Bu herzaman böyle olmustur. Biz kendi ucagimizida yapariz yeterki sizin muhalefetler isimize tas koymasin. Yaptiginiz sadece ELESTIRMEK. Mitinglerde gaf yapan, abuk subuk konusan cakma liderlerinize sird Erdogan gitsin diye oy verirsiniz. Siz eski Türkiyeyi özlemissiniz anlasilan. Size güclü Türkiye degil, esir Türkiye yarasir.

insegnantepnkyo
insegnantepnkyo
2 yıl önce

Buna karşılık SU-57 alınması yerinde bir karar olur.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Jet katili bi uçağı alacağımız zaman abd hemen f35 leri vermeyi geri kabul edecektir zaten muhtemen

Fatih
Fatih
2 yıl önce

Kaddafi bizim için bütün silah ve mühimmat ambargolarına rağmen sırtında mühimmat taşıyarak kıbrıs hareketimize tek silah ve mühimmat desteği veren ülke oldu ve biz o zor durumdayken biz destek vermedik… Böyle bir bir kaybettik çevremizdeki ülkeleri, şuan ülke olarak savaşa girsek hangi ülkenin durumu veya bizimle sıkı bağları varda yardım eder desem Azerbeycan var onlarında Ermenistan tarafından işgal altında olan Dağlık Karabağ problemi var, bu problemi çözemeden bize destek vermek isterseler de kendi elleri zayıflar…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Du bakali n’olcek?

EMRE
EMRE
2 yıl önce

Hep bundan kaybediyoz zaten

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Biz mühendisler ülkemiz için daha üretken olmalıyız. Üretken olmamız için ülkemiz yolumuzu açmalı.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Rusyadan jet aliriz hicbirseyin altarnifi yok sayilmaz

Beko
Beko
2 yıl önce

Her ambargo bir ders ve bir üretimdir geçmişte aselsan ı kurduk ürettik şimdi de yaparız ne var yani biz gemileri karadan yürütmüşüz Çanakkale yi geçilmez kılmışız peygamber duası almış bir orduya sahibiz Allah’ın izniyle onu da üretiriz

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Rusya var Rusya senelerdir diyorum Rus uçakları daha sağlam ve iyi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Bunlar bizim Türk pilotun F-35 ile neler yapabildiğini gördükten sonra Yusuf Yusuf oldular galiba, bir tanesi böyleyse yüz tanesi ne yapmaz deyip askıya aldılar kesin. Hayırlısı olsun, belki gaza geliriz de daha çok azmedip kimseye muhtaç olmadan kendi uçağımızı da üretiriz yakında.

Omar Hashimi
Omar Hashimi
2 yıl önce

ne kadar da hayal dünyasında yaşayan cahilsin. Bi kere adamların ürettiği uçağı kullanıyorsun biraz otur düşün!

zekeriya
zekeriya
2 yıl önce

Bu uçak modeli hiçbir ülkeye henüz teslim edilmedi zaten ( wikipedia teslim edildiğini söylüyor bazı ülkelere ama sadece israil operasyonel – göklerde amerikan ordusundan bakasını göremedik. ). Herşey yolunda olsa bile bize zamanında teslim edemeyeceklerdi. Ayrıca ben bu satışın iptaline sevindim. Bir zahmet şimdiye kadar ödemiş olduğumuz 20milyar doları geri versinler hesap kapansın.

Rakipleri Sukhoi Su-57 ve Chengdu J-20 çok daha ucuz ve başarılı. Çinliler bu işi ilk kotaran ülke bu arada daha doğrusu operasyonel olarak kullanabilen envantere geçiren.

M3ric
M3ric
2 yıl önce
Yanıtla  zekeriya

Ruslar bize Su-57 satmaz. Cunku uretim ortaklari Hintliler. Biz Pakistan’in en yakin muttefikiyiz ve Pakistan Hindistan’in bas dusmani konumunda. Hintliler bu satisi onaylamazlar. Cinliler de ABD’ye satariz diye Chengdu J-20 vermeyebilirler. Cunku ABD ve Japonya muttefik. ABD’nin eline gecmesi Japonlarin eline gecmesi demek. O ise de pek olur gozle bakmamak lazim. Yani kendi gobegimizi kendimiz kesmedigimiz surece avucumuzu yalariz.

Emre
Emre
2 yıl önce
Yanıtla  zekeriya

Ödenen para 800 milyon dolar. Yüklenici firmalarımız ise zaten karşılıklarını alıyorlar.

Emre
Emre
2 yıl önce
Yanıtla  zekeriya

İlk önemli husus hava savunma sistemi. Operasyonel olarak Siha’lar ve kendi ürettiğimiz silahlandırılmış, uçurma maliyeti düşük, havada kalma süresi uzun, eğitim sınıfı uçaklarımız, suyunu çıkarana kadar kullanacağımız F16’lar sınırlarımızdaki terör belasını püskürtmek için yeterli. 5. nesil savaş uçağı uzun vadede neden ihtiyaç ve kimi tedirgin ediyor onu bakmak lazım. Bu ihtiyaç da bir şekilde giderilecektir, öyle ya da böyle.

MEHMET İNFAZTEAM
MEHMET İNFAZTEAM
2 yıl önce

BOŞ VERSENE F35 KİM TAKAR REİS BİZE MİLLET KIRATHANESİ ACIYOR CAY KEK BEDAVA

Mustafa Karadeniz
Mustafa Karadeniz
2 yıl önce

KEK‘i cok sevdigini bilmiyorduk. Teröre destek veren parti anca vatani böler

hakkı
hakkı
2 yıl önce

adam bu ülkenin savunma sanayisini nerelerden nereye getirdi. sen anca kıraathaneyi görürsün. çünkü çapın bu!!!

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Amerikaya milyon dolar para verdik ortada uçak muçak yok
Araplara yaptıklarını bizede yaptılar dolandırıldık ama sesimizi çıkaramıyoruz acil yerli üretim uçakların gelmesi lazım.

Hasan
Hasan
2 yıl önce

Ülkenin kendi kendini savunması için alınan bir şey başka bir ülkeye nasıl tehdit olur? Bunu soran olmadı mı? ABD nin yapmış olduğu şey tekelciliğe girer benim haricimde bütün ülkeler düşman demek kendisini dünyaya düşman ilan etmektir. Politakası bence çok yanlış

Oğuzhan Güney
2 yıl önce
Yanıtla  Hasan

Konu NATO üyesi olunması sebebiyle radar kodlarının S400 savunma sistemine nasıl entegre edileceği ve bu kadar değerli bilgilerin Ruslara geçme ihtimali. Söz konusu radar kodları havadaki techizatın düşman yada dost algılanmasını sağladığı için çok çok çok kritik önem taşımakta. NATO ve Amerikanın bu kadar çok bağırışının sebebi de bu.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Yunanistan da nato üyesi ve s300 almıştı. Onda niya radar kodları sorun olmuyor da Türkiye de sorun oluyor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Hayirlisi olmus, parasiyla degilmi. Rusyadan aliriz her turlu destegi de verirler ulkemize (mecburen)

sıradan vatandaş
sıradan vatandaş
2 yıl önce

Alırız ama işe yaramaz. Tcg Anadolu’ya dikey iniş kalkış yapabilen uçak lazım. bu şartı sadece f35 sağlıyor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

F35 A alıyoruz, yani dikey kalkış yapmayan opsiyonundan…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Kendi takımızı, kendi uçağımızı yapmıyor muyuz zaten? Niye dışarıdan alalım ki? Geçen seçimlerde her yerde propaganda malzemesi olarak kendi uçağımızı yapıyoruz diyen iktidar, uçak imalatını bize göstermiş olur işte fena mı?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Vermesinler bakalım ileri de Türkiye kendi uçağını yapacak o zaman alsınlar turşusunu kurşunlar yerli tank üretimi silah üretimi vs hepsine başladılar savunmasa 4 yanımız düşmanlarla çevrili bence en iyisi kendimizin yapması

Emre
Emre
2 yıl önce

Bir kişi de ABD ye toz kondursun. Ne kadar kural tanımaz, zorba, sözünü tutmayan bir ülke oldular hala suçlanan biziz. Belli ki bir yerlerde iyi acıtıyoruz ama sesi bizim içerdeki bazı kesimlerden gelmesi ilginç olmuş.

CM
CM
2 yıl önce

Uçak konusuna gelince. Yanlış politikalar nedeniyle “savaş arefesinde” Türkiye uçaksız kalmıştır ama zaten o uçakları ve F-16’ları NATO’ya karşı kullanabilmek mümkün değildir. Tek bir tuşa basarak uzaktan herşeyini kapatırlar, kaldıramazsınız bile. İsterlerse, tek bir tuşa basarak Windows’ları, Android’leri ve iOS’ları da kapatırlar. Bir AKP’li diyor ki:”Hristiyanlar yapar biz de kullanırız!” Öyle değil işte! Diğer taraftan milli uçak projesine 7 sene önce başlansaydı, bugün bu sıkıntılar yaşanmazdı. Türkiye’nin 300 uçağa ihtiyacı var ve Türkiye bu kadar uçağı savaş başlamadan nasıl üretecek? Sadece uçaları üretmekle de kalmıyor. Bu işin bir de pek çok hazırlığı var. Buyursunlar hepsini nasıl yetiştireceklerse, yetiştirsinler…

FaTiH_1453
FaTiH_1453
2 yıl önce

Cumhuriyetin ilk zamanlarinda fabrika açarak uçak üretebilecek is adami Nuri Demirağ’ı 2-3 gunde bitorenlerin torunları bugün gelmiş hükümete sallıyor. Vecihi Hürkuş,a defalarca ucak yapmasına rağmen lisansları ruhsatları ve uçuş yapamasına izin vermeyenlerin torunları bugün savunma sanayinde çağ atlayan hükumete sallıyor. Ulke tarihinin gelmis gecmis en iyi makina mühendisi olan necmettin erbakan’ın yaptığı tank motoru protitipine izin vermeyen ve “ne gerek var yapmaya biz zaten dışardan alıyoruz” diyen kansızların çocukları gelmis komsularla ilgili problem uzerinden algı yapıyor. Izin kanınızda problem var dostum.

Uğur Boz
Uğur Boz
2 yıl önce

Yorumlara bakıyorumda abd olmazsa rusyadan alırız diyenler dolu.. bir kişide demiyor ki kendimiz üretecek seviyeye gelecek kadar çok çalışalım biz yapalım fabrikalar kuralım başaralım.. ona buna gebe olmamalıyız artık.. kalkınma zamanı artık.. çok fazla çalışıp her alanda kalkınmalıyız.. yurt dışından et gıda vs almadan kendimiz eskisi gibi üretmeliyiz ve önce halkımıza ucuza vermeliyiz.. kalkınma zamanı dostlar tembellik yok herkes deli gibi çalışmalı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Ülkemizde çalışmayan üretmeyen vergi vermeyen Ptt önünde bekleyip yardım paralarını alıp bi sonraki ayı bekleyen azımsanmayacak sayıda insan var. Üzerine Suriyelileri de ekleyin. Gereğinden fazla tatil yapıyoruz,betona gayri-menkule odaklanmışız. Söylenecek şeyler var ama eleştiri hainlik olarak görülüyor. İnşallah düzelir daha iyi olur

halil
halil
2 yıl önce

Türkiye f35 ortaklarındandır ve bazı parçalar türkiyede üretiliyor bu satışın durdurulması mümkün değil bu kendilerine zarar verir bu masada sadece amerika yok.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Öyle dünya lideriymiş yalanlarına kimse inanmaz pat diye engeller abd. Siz doları görün şimdi uçaçak , ülkeyi kapatalım kepenkleri çekelim

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

O zaman bizimkiler de ne destek veriyolarsa o desteği kessinler bu süre boyunca çokta önemli olduğunu sanmıyorum verdiğimiz desteğin ama olsun en azından tepki tepkidir. Alternatiflere bakılmalı bunlar hep istediklerini yapmayn ülkelere bizde dahil bi şekilde bedelini ödetiyolar. Bence onlara mecbur olmadığımızı anlamalılar artık

Mehmet Aktan
Mehmet Aktan
2 yıl önce

Hürkuş’un daha büyük, daha güçlü ve daha gelişmiş versiyonunu da üretebilirler. Yapmaları gereken tek şey projeyi revize etmek…

Oğuzhan Güney
2 yıl önce
Yanıtla  Mehmet Aktan

Keşke mühendislik söyleyebildiğimiz kadar basit ve hızlı bir süreç olabilse

ahmet
ahmet
2 yıl önce

Sözleşmeler imzalanmış Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak taksitler tıkır tıkır ödenmiş. Bize bu uçakları vermemek için en ufak bir nedenleri dahi olamaz. Hadi diyelim ki F-35 vermesinler bize uluslararası hukukta büyük tazminat öderler. O iş o kadar kolay değil yani. Uluslararası silah piyasalarında ABD’nin itibar kaybını saymıyorum bile.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce
Yanıtla  ahmet

uluslararası hukuk mu 😀 zuhahahaha sen nesin avrupa insan hakları mahkemesinde hadememi lan olum amerikaya kim ne diyebilir dünyada adamın parasın geçiyor petrol piyasası onda büyük şirketler onda silah üreticileri en büyüğü kendisi avrupa kardeşi de nederse evet der

sireno52
sireno52
2 yıl önce

İşte bu ya bu güzel haberi bekliyordum Türkiye’de misilleme olarak Adana’daki İncirlik üssünü ABD ye kapatıp Rusya’ya açsa sen f35 vermezsen bende su 57 alırım dese bak ozaman ne oluyor ABD ye

Oğuzhan Güney
2 yıl önce
Yanıtla  sireno52

Maalesef askeri teknolojilerde süreç bu şekilde işleyemiyor. Eldeki mevcut tüm mühimmat NATO standartlarında. Bu ekipmanları bir Rus uçağında kullanmak için yapılacak optimizasyon teknik olarak çok zahmetli ve pahalı olacağı gibi işin içerisine NATO askeri bilgilerinin Ruslara sızması riski siyasi olarak da çok büyük soruna sebep olacaktır. ( S400 sistemi kapalı devre paket bir savunma sistemi olduğu için bir nebze kabul edilebilir ) Ayrıca eğitimli teknik personel sorunu çok daha büyük bir sorun olarak ortaya çıkacaktır. Sonuçta onlarca yıldır NATO standartlarında Uçaklar ve benzer altyapıdaki teknolojiler kullanıldığı için yetişmiş bir teknik kadromuz bulunmakta. Rus sistemlerine geçildiğinde bu kadroların tüm yetkinliği kaybolmuş olacak bakım ve destek süreçlerinde çok daha büyük sıkıntılar yaşanacaktır. Ayrıca Ruslar SU57 lerin seri üretimi yapmayacaklarını da açıkladılar.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce
Yanıtla  sireno52

enayiye bak 😀 ulan f35 parasını catır catır yıyorlar sen daha rus ucağı alalım diyorsun ekmeğin parasını ver ekmek alma he para çok bizde baska yerden alacağız sakız mı lan bu adamın incirlik üssünede ihtiyacı yok ırak suriye her yerde üssü var eskiden işe yarıyordu oda bitti

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Iphone almaya devam

Kerim
Kerim
2 yıl önce

Parayi odedik. Versinler karsiligini. Turkiyenin S-400 almasi taraftariyim. Aksi halde baska alternatifler her zaman daha iyi olacaktir.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

21haziranda teslimati gerceklesmis ti sanki 35 lerin

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Kıbrıs harekatı sonrası uygulanan ambargodan dolayı aselsan tai havelsan ve roketsan kuruldu. Almanya silah satışını durdurdu milli tüfek üretildi. Bu ambargo da hayırlara vesile olacak inşallah

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Eyyyy Amerika korkmuyoruz senden dünyadan da

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Şaşırmadık.

ilhan
ilhan
2 yıl önce

Dostumuz düşmanımız resmen belli oldu

" Türkiye’ye F-35 satışının durdurulması onaylandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türkiye’ye F-35 satışının durdurulması onaylandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’ye F-35 satışının durdurulması onaylandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)