Okunma

Sahte patronlar için ABD ve Türkiye işbirliği!


12 Eylül 2019 Perşembe 09:12
Sahte patronlar için ABD ve Türkiye işbirliği!

Geçtiğimiz günlerde ABD‘de yapılan operasyonlar kapsamında 281 kişinin ‘sahte patron’ dolandırıcılığıyla tutuklandığı açıklanmıştı. 18 Türk’ün de bulunduğu tutuklamalar için FBI ve operasyonların gerçekleştirildiği ülkelerdeki bakanlıklar ortak çalışma yürüttü. Bugün ise bu operasyonların devamında yapılacak elektronik posta dolandırıcılığı için ABD ve Emniyet Genel Müdürlüğü ortak çalışma yürüteceğini açıkladı!

ABD ve Emniyet Genel Müdürlüğü ortak çalışma yürütecek!

Geçtiğimiz günlerde yapılan operasyonlar ile sahte e-posta kullanarak kendilerini şirketlerin CEO’su, CFO’su veya kurucu ortağı gibi tanıtan 281 kişi tutuklandı. Bunlardan 74’ü ABD’de olmak üzere Nijerya, Türkiye, Gana, Fransa, İtalya, Japonya, Kenya, Malezye ve Birleşik Krallık’ta da  tutuklamalar yapıldı.

Operasyonun gerçekleştiği ülkelerin bakanlıkları ile ortak çalışan FBI, şimdi de operasyonları genişletmeyi planlıyor. Bu süreçte ilk ortak çalışma duyurularından biri de Türkiye ABD Büyükelçiliği’nden geldi.

Elçiliğin Twitter’da paylaştığı tweet ile detaylara girmese de gönderinin altındaki linkte detaylı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Bu karmaşık siber yetenekli dolandırıcılar sıklıkla şirket finansmanına erişimi olan çalışanları hedef alır. Sosyal mühendislik ve bilgisayar müdahaleleri gibi yöntemler kullanarak onları güvenilir ortaklara ait olduğu düşünülen banka hesaplarına banka havalesi yapmaları için kandırır.”

“Bu süreçte de küresel çaptaki operasyon kapsamında ülke bakanlıklarıyla ortak çalışmak faydalı olacaktır. ABD ve Türk kolluk birliklerinin iş birliği sayesinde tüm dünyada elektronik posta yoluyla yapılan dolandırıcılık azalacaktır.” diyerek Türkiye ve ABD iş birliğini duyurdu. Bu iş birliği ile dünya genelindeki BEC dolandırıcılığının azaltılması bekleniyor.

BEC dolandırıcılığı nedir?

Dolandırcılar inandırıcı olabilmek için çoğu zaman bir CEO ya da CFO’yu taklit ediyor ve bu şekilde e-posta atıyor. Bu yüzden de ismi BEC yani Business Email Compromise olarak anılıyor. Siber finansal dolandırıcılık ya da sahte patron dolandırıcılığı olarak da bilinen BEC, genellikle şirketlerin finans bölümüne erişimi olan çalışanları ya da yabancı tedarikçilere ödeme yapan işletmeleri hedef alıyor.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Sahte patronlar için ABD ve Türkiye işbirliği!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Turkun gucu her yerde be😂😂 her yerden bi sekil çıkıyoz kazıği nereye atsak dönüp dolasip yine bize girio ahahahah 😂😂😂😂

    1. Teknoloji Dostu dedi ki:

      Aynı bumerang gibiyiz

" Sahte patronlar için ABD ve Türkiye işbirliği! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sahte patronlar için ABD ve Türkiye işbirliği! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sahte patronlar için ABD ve Türkiye işbirliği! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "