ABD yasağına rağmen Huawei gelirlerini artırdı!


23 Ekim 2019 Çarşamba 13:11
ABD yasağına rağmen Huawei gelirlerini artırdı!

ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarından en çok etkilenen teknoloji firması gelirlerini artırmaya devam ediyor. ABD yasağına rağmen Huawei gelirlerini artırdı.

Ekim ayı itibariyle 200 milyon telefon sevkiyatı yapan Huawei, geçtiğimiz yıla göre 200 milyon sevkiyata 64 gün önce erişmiş oldu. Huawei bugün Twitter’da yaptığı paylaşımda, 200 milyon sevkiyatı kutladı.

Huawei Mate 30 Pro modelinde Google Play Servisleri bulunmaması başta olmak üzere, 2019 yılında pek çok ABD kaynaklı engellemeyle karşılaşan Huawei’nin cihaz satışındaki başarıları, gelirlerine de yansıyor! Bu gelir artışı sadece akıllı telefon ve son kullanıcı tarafındaki ivmelenmede de gözükmüyor. Kurumsal ve şebeke tarafında da Huawei büyümesini sürdürüyor.

ABD yasağına rağmen Huawei gelirlerini artırdı!

Yılın ilk üç ayında ise gelirlerini yüzde 24.4 artırarak 180 milyar dolara ulaştıran Huawei, ticari anlaşma sayısını ise 40’a çıkardı…

ABD’nin güvenlik kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle kara listeye aldığı ve dünya çapında ticari baskı uyguladığı Huawei, bu yasaktan sonra dünyanın farklı ülkelerine 400 bin 5G baz istasyon anteni gönderimi gerçekleştirdi.

Huawei’nin 5G ürün ünitesinin başkanı Yang Chaobin, şirketin ABD’nin hiçbir parçasını kullanmadan ürettiği 5G baz istasyonu modemlerini dünyanın geri kalanına göndermeye başladığını söyledi. Huawei’nin 5G baz istasyonlarında kullanılan bir tür modem olan antenden yaklaşık 400 bin adet sevk ettiğini söyleyen Yang, “En çok etkilendiğimiz alanlarda en hızlı büyümeyi gördük” yorumunu yaptı.

China Daily gazetesine konuşan Yang, şirketin dünya çapında 5G için lider taşıyıcılarla 60’dan fazla ticari sözleşme imzaladığını ve mayıs ayında ABD yasağından sonra 40 adet yeni sözleşme yaptıklarını söyledi. 20’den fazla ülke ve bölgede 40 ticari 5G şebekesi başlattığını ve dünyadaki 136 5G cihazı bulunduğunu belirten Yang, bu yıl sonuna kadar 60 5G ticari şebeke beklediğini belirtti.

Toplam 5G ticari sözleşmelerin 32’si Avrupa ülkeleri, 11’i Orta Doğu, 10’u Asya-Pasifik, yedisi Amerika kıtası ve biri de Afrika ülkesi ile imzalandı. Mobile China Alliance Genel Sekreteri Wang Yanhui ise Huawei’nin 3G döneminden beri Avrupa telekom operatörlerine hizmet verdiğini ve niyetli siber faaliyetlerde bulunduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığını söyledi.

Yasaktan sonra 185 milyon telefon sattı

ÖBu yılın ilk üç çeyreğinde, şirket yıllık yüzde 24,4 artışla 610,8 milyar yuan (86 milyar dolar) gelir elde etti. Teknoloji devi, gelirini yılın ilk altı ayında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23,2 artarak 401,3 milyar yuan gelir elde etmişti.

ABD yasağının akıllı telefon ticareti üzerinde büyük bir etkisi olabileceğine dair bazı endişelere karşın 2019’un ilk üç ayında satışlar, bir önceki yıla göre yüzde 26 artışla 185 milyonu aştı.
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
7 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

soru: bu kadar telefonu kime sattı cevap: kendi pazarına ve türkiye gibi 3.sınıf ülkelere

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Aynen öyle yada yalan haber

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Gerçekten bu rakamlara inanıyor musunuz ? Bence bu bir reklam çeşidi ve sadece kendini kandırıyor ve bunu haber yapan sizleri

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Halan haber aaa tm inadık he he
Ne yalanı ya gerçek gerçek

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

abd yasağına rağmen diyorsunuz da Vodafone 5G Baz istasyonlarını huawei den alıyor BAna kalırsa trump kesni yerini korumak için çabalıyor ama farkında değil abtıyor çin olmazsa abd de kimse o fiyatlara o işleri yapamaz ……..

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Abd nüfusy 400 miyon civarı dünya nüfusu 7 milyar. Bu 7 milyarın 4 milyarı uzak doğu ve hindistan civarında. ABD’ yi kim tınlar. Ayrıca Huawei’ ye baskı yapılması iyi çünkü tüm icat ve gelişmeler ihtiyaçtan doğar. Şu an dünyanımda ios ve android dışında bir işletim sistemine ihtiyacı var. Yani Sayın Trump batının siz yapmayın bizde ucuza hazırı var politikasına aykırı davranıyor ve diğer ülkeleri icat yapamaya başka alternatifler bulmaya itiyor. Örneğin bizde S 400 aldık. :). Ama param olursa iphone alırım param yok genede huawei almam çünkü eşime aldım ekranı sarardı rezil bir telefon muş. Samsung kraldır.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Etrafımızda gördüğümüz herşey reklam dan ibaret. Amerika, güç, para… Gerçeğin önünde hiç birşey duramaz.

" ABD yasağına rağmen Huawei gelirlerini artırdı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ABD yasağına rağmen Huawei gelirlerini artırdı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ABD yasağına rağmen Huawei gelirlerini artırdı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  2. 2 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  3. 3 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  4. 4 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  5. 5 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  6. 6 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  9. 9 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  10. 10 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!