Okunma

ABD yavaşlatılan iPhone için soruşturma başlatıyor!


31 Ocak 2018 Çarşamba 11:30
ABD yavaşlatılan iPhone için soruşturma başlatıyor!

Apple’ın yavaşlatılan iPhone mevzusu bitecek gibi görünmüyor. Şimdi de konu ile ilgili ABD Adalet Bakanlığı devreye girdi.

Yavaşlatılan iPhone için ABD hükümeti harekete geçti!

Apple, iPhone 6 ve daha sonra çıkan iPhone modellerinde beklenmeyen kapanma şikayetlerine yönelik yeni bir güç yönetimi özelliği getirdi.Şirkete göre bu kapanmalara eskiyen piller neden olmuştu.

Yavaşlatılan iPhone

Apple o dönemde pillerin değiştirilerek bu sorunların çözülebileceği ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Bunun yerine işletim sistemine eklediği bir özellik ile güç tüketimini sınırlamak için iPhone’un işlemcisini en yoğun çalıştığı zamanlarda yavaşlattı.

iOS 10.2.1’de uygulanan güç yönetimi özelliğinin ardındaki ayrıntılar karşılaştırma testleri ile pilleri eskimiş iPhone’ların yavaşlatıldığı ortaya çıkana kadar açıklanmadı. Apple’ın skandal itirafı ile birlikte konu mahkeme koridorlarına taşındı.

Bloomberg kaynaklarına göre, ABD hükümeti geçtiğimiz günlerde konu ile ilgili Apple’dan bilgi istedi.DoJ (Adalet Bakanlığı) ve SEC (Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) Apple’ın iOS 10. 2.1’deki “açıklamalarına ilişkin” güvenlik yasalarını ihlal edip etmediğini belirlemek için soruşturma başlatıyor.

ABD soruşturmasına ek olarak, şirketin Çin, İtalya, Güney Kore, Fransa, Brezilya ve diğer ülkelerdeki soruşturmalarla da uğraşması gerekecek. Bu ülkelerdeki yasalar çerçevesinde hükümet yetkilileri Apple’a konu ile ilgili yaptırımlar uygulayabilirler.

Yavaşlatılan iPhone

Apple, yavaşlatılan iPhone’lar için özür dileyerek indirimli batarya değişim programı başlattı. Kullanıcıların iOS 11.3 güncellemesi ile iPhone batarya sağlığını görmelerini sağlayacağını açıkladı. Yine bu güncelleme ile güç yönetimi özelliklerinin devre dışı bırakılmasına izin vereceğini belirtti.

Bu çabalar şirketi kurtaramayacak gibi görünüyor. Apple açılmış onlarca dava dışında hükümetlerin açacağı soruşturmalarla uğraşmak zorunda.

:: Sizce bu süreç Apple açısından nasıl sonuçlanacak? 
yazarİlker Çiftçi

2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “ABD yavaşlatılan iPhone için soruşturma başlatıyor!”

 1. Tollyver dedi ki:

  Apple’dan telefon alınmaz; tablet/macbook/imac/mac pro alınabilir. Ama telefon alınmaz! Steve reis’ten sonra Apple çığırından çıktı… Kararlı dediğimiz sistem, eskisi kadar kararlı değil artık. MacOS’ta da durum böyle. Tasarım deseniz, 5 yıldan fazla zamandır aynı tasarım cihazları üretiyorlar. Kabak tadı vermeye başladı. Nerede o eski Apple???

  “Üşüyoruz Steve reyiz”

 2. cuvaldız dedi ki:

  bizimkiler uyusun daha

 3. iApple dedi ki:

  iPhone 4S, 5, 5S telefonları da aynı şekilde yavaşlattılar. Onların hakkını da savunmayacaklar mı? Sadece iPhone 6’sı olanların mı hakkı savunulacak?

 4. Hakan dedi ki:

  Pil ücretinde indirim yerine tüm o modellerin pillerini ücretsiz değiştirmeyi teklif etmesi daha duyarlı bir bildiri olurdu. Madem bunu bizden habersiz olarak engelledi, cürümünü de çekmesi gerekir. Ben günde 3 kere şarj etmek yerine 1 kere eder ve keyfime bakarım. 6S Plus sahibi olarak 159 TL vermeyi hiç de makul bulmuyorum.

" ABD yavaşlatılan iPhone için soruşturma başlatıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ABD yavaşlatılan iPhone için soruşturma başlatıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ABD yavaşlatılan iPhone için soruşturma başlatıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "