Okunma

ABD’de 3D yazıcı silahları davası sonuçlandı!


18 Temmuz 2018 Çarşamba 23:30
ABD’de 3D yazıcı silahları davası sonuçlandı!

ABD hükumetine karşın 3D yazıcı silahları için sürdürülen 4 yıllık hukuk mücadelesi, ABD hükumetinin yenilgisiyle sonuçlandı. ABD 3D yazıcı silahları için kullanılan üretim şemasını internetten indirme yasağını kaldırdı ve ülkede 3D yazıcıdan silah üretmek artık serbest!

3D yazıcı silahları için üretim dosyasını internetten indirmek artık serbest!

3D yazıcı silahları sanıldığı kadar kolay üretilmiyor. Bu süreçte belirli bir şemaya bağlı, sistematik bir işleyişin sürdürülmesi gerekiyor.

3D yazıcılardan silah temin etmek için gerekli şemayı sunan Defense Distributed isimli şirket, bu şemanın internet ortamında yasaklanmasına istinaden 2014 yılında ABD hükumetine hukuk mücadelesi başlatmıştı.

3d yazıcı silahları

AB hükumeti kontrolsüz silahlanma ve askeri ürünlerin halk alanlarında serbestçe temini konusunda duyduğu kaygıları gündeme getirerek kendisini savundu.

3D yazıcıdan silah üretmek isteyenlerin bilgi haklarını koruyan firma ise bu süreçte haklı bulundu. Firmanın sitesinde üretim dosyası şimdi yayında.

İlk 3D yazıcı silah üretimi 2013 yılında yapılmış, Cody Wilson ise bu silahı 2014 yılında kullanan ilk insan olmuştur. Bu dönemden sonra bu silahlar kontrolsüzce üretil ve üretilmeye devam edecek.

Firma gerek toplumsal hakları gerekse de kendi mali haklarını savunmuş. Çünkü bu silahın üretimini sergileyen şemaya sahip olmak için 250 dolar ödemeniz gerekiyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" ABD’de 3D yazıcı silahları davası sonuçlandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ABD’de 3D yazıcı silahları davası sonuçlandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ABD’de 3D yazıcı silahları davası sonuçlandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "