Okunma

İnternetten İş Arayanlar Yüzde 51 Arttı


05 Şubat 2009 Perşembe 12:00
İnternetten İş Arayanlar Yüzde 51 Arttı

Barack Obama, Davos’a bile gitmeyip ekonomiyi nasıl düzeltirim telaşıyla Washington’da ülkesini yönete dursun, yeni iş arayanların sayısındaki artışı gösteren bir rapor canını daha fazla sıkacağa benziyor. comScore tarafından yapılan ve Aralık 2007 – Aralık 2008 dönemini kapsayan bir araştırmaya göre ABD’de internet üzerinden iş arayanların sayısı tam yüzde 51 arttı.


Artık daha fazla çalışan evinde bilgisayarının başında kahvesini yudumlayıp iş arıyor.

Yaşanan bu durum ve çıkan sonuçtan en karlı olanlar ise kuşkusuz online iş arama siteleri. ABD’deki en büyük 10 iş arama sitelerine giren tekil ziyaretçi sayısı ortalama yüzde 51 yükselirken bu oranın daha fazla olmamasının tek nedeni Monster’ın yüzde 9 düşmesi ve Jobs.net’in de sadece yüzde 5 yükselmesi. Bu iki site dışındakilerin tekil ziyaretçi trafiği artışı yüzde 69 ile yüzde 161 arasında değişiyor çünkü.

Zirvede Kimler Var?

Listenin ilk sırasında CarreerBuilder.com bulunuyor. Tekil ziyaretçi sayısı 9 milyon barajını aşan site yüzde 78’lik bir artış elde etmiş durumda. Oran olarak en çok yükselen site ise Simply Hired. Tekil ziyaretçi sayısını 1 milyon 188 binden 3 milyon 104 bine yükselten site yüzde 161 büyümeyi başardı. Yahoo! da bu durumdan fayda sağlayanlar arasında yer alıyor. 2008 sonundaki 5 milyon 605 binlik tekil ziyaretçi sayısı yüzde 146’lık bir artışı yakaladığını gösteriyor. Sanırız, Yahoo!’nun 2008 yılı içerisinde yaşadığı en ve belki de tek güzel gelişme bu olsa gerek.

:: Herhangi bir kariyer sitesine kayıtlı mısınız?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" İnternetten İş Arayanlar Yüzde 51 Arttı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternetten İş Arayanlar Yüzde 51 Arttı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternetten İş Arayanlar Yüzde 51 Arttı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "