Okunma

AB’den Patent Savaşlarına Uyarı Geldi


13 Şubat 2012 Pazartesi 08:30
AB’den Patent Savaşlarına Uyarı Geldi

Firmalar arası patent davaları yeni başlamadı. Elbette bir teknolojiyi bulan firmanın, diğer firmalara göre üstünlüğü vardır. Çünkü firmalar, o teknolojileri bulmak için oldukça yüklü AR-GE masraflarına giriyorlar.

Fakat son yıllarda açılan patent davaları oldukça komik görüntülere sahne oluyor. Teknoloji alanındaki rekabeti, mahkeme salonlarına taşıyan üreticileri gören AB’nin rekabet komiseri Joaquin Almunia, patent savaşları hakkında sert açıklamalar yaptı.

2012 – Anti-tröst Konusunda Yeni Cepheler başlıklı bir konferansta konuşan Joaquin Almunia, iletişim teknolojileri alanında standartların evrensel bağlantılar yaratmak ve daha iyi bir iletişim sağlamak için anahtar rol oynadığını, bu yüzden standardizasyon süreçlerinin adil ve şeffaf olması gerektiğini söyleyen Almunia, pazarda yer edinmiş hiçbir firmanın standartlaşmaya başlamış bu teknolojileri kendisine avantaj sağlamak ve diğer firmaları ezmek için kullanamaması gerektiğinin altını çizdi.

Konuşmasına devam eden Almunia, “İletişim teknolojilerinde bir standart benimsendiğinde artık norm haline dönüştüğünü ve bu standardın oluşmasını sağlayan patentlerin kullanılmasının vazgeçilmez hale geldiğini söylemekte. Rekabetin tahsisi ve korunmasını sağlayan kurumlar olarak, standart haline gelen teknolojilere ait patentleri elinde bulunduran şirketlerin, bu patentlere etkin erişim hakkını adil ve ayrımcılık uygulamadan tüm pazara sunduğundan emin olmak zorunda olduklarını” söyledi.

Kısacası patent davalarının kötüye kullanımı konusunda oldukça ciddi olduklarını ve bu konu hakkında soruşturma açtıklarını söyleyen Almunia,  bazı sektörlerdeki davalar ile ilgili soruşturma açtıklarını ve duruma göre ellerinden gelen tüm yaptırımları uygulayabileceklerini söyledi.

Bakalım bu açıklamalar Apple, Motorola, Samsung ve HTC gibi firmaların yer aldığı patent savaşlarına nasıl etki edecek?

:: Avrupa Birliği’nden gelen bu açıklamalar, patent savaşlarını nasıl etkiler?

 

 
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “AB’den Patent Savaşlarına Uyarı Geldi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    neydi bu ab ya kokereç denetleme kurulu mu ?

" AB’den Patent Savaşlarına Uyarı Geldi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AB’den Patent Savaşlarına Uyarı Geldi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AB’den Patent Savaşlarına Uyarı Geldi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "