ABD’li yargıçtan yüz tanıma için beklenmedik karar!


15 Ocak 2019 Salı 11:14
ABD’li yargıçtan yüz tanıma için beklenmedik karar!

Parmak izi, yüz tanıma ve buna benzer biyometrik kilit özellikleri için ABD’li yargıç beklenmedik bir karar verdi. “ABD polisi sizi parmak izi veya yüz tanıma özelliği ile telefonunuzun kilidini açmaya zorlayamaz!

ABD’li yargıçtan şaşırtıcı karar!

Geçtiğimiz Cuma günü, Yargıç Kandis Westmore Kaliforniya’daki bir ABD federal mahkemesinde, polisin yüz tanıma, iris taramaları veya parmak izi gibi biyometrik kilit açma özelliklerini kullanarak sanıkların telefonlarını açmaya zorlayamayacaklarını bildirdi.

Westmore, kurbanlarının utanç verici videolarını yayınlamakla tehdit eden iki şüphelinin gasp edilmesini içeren bir davayı gözden geçirirken bu kararı çıkardı. “Tanıklık sözlü veya yazılı iletişim ile sınırlı değildir.” ve “Olay ne olursa olsun, dava sonucunda iddialar karşısında yeterli delil toplanamamış ise, sanıklar parmak izi, iris tarayıcı veya yüz tanıma gibi özellikler ile mobil cihazlarına erişim sağlamaya zorlanamaz.

ABD'li yargıç yüz tanıma gibi özellikler için beklenmedik bir karar verdi! SDN-1

Westmore ayrıca, araştırmacıların Facebook’tan kurbanları şantaj yapma girişimlerini ortaya çıkaracak Messenger sohbet kayıtlarını teslim etmelerini istemek gibi, şüphelilere kendilerini suçlamaya zorlamadan kanıt elde etmenin başka yollarının da düşünülmesi gerektiğini belirtti.

Karar, kişisel cihazlarda kilitli verilere erişim gerektiren durumlarda kanunun önceki yorumlarına aykırı olduğu için büyük bir yankı uyandırdı. Bununla birlikte, telefonların kilidini açmak için kullanılan biyometrik metotların şu anda ABD’deki kanunların gözünde alfanümerik şifrelere benzer olduğu görülmektedir.

Bu durum, buna benzer davaları nasıl etkileyecek hep beraber göreceğiz. Fakat bunu kötüye kullanmak isteyen bir çok sanığın beklediği karar gibi görünüyor. Sizce bu durum dava süreçlerini olumsuz etkileyecek mi?
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" ABD’li yargıçtan yüz tanıma için beklenmedik karar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ABD’li yargıçtan yüz tanıma için beklenmedik karar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ABD’li yargıçtan yüz tanıma için beklenmedik karar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
  2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
  3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!