Ableton Live 10.1 ile gelecek yenilikler


24 Şubat 2019 Pazar 11:00
Ableton Live 10.1 ile gelecek yenilikler

Popüler müzik oluşturma yazılımlarından olan Ableton, yakın zamanda yayınlanacak olan 10.1 güncellemesi ile bakalım kullanıcılara ne gibi yenilikler sunuyor.

Ableton Live 10.1 ile ne yenilikler geliyor?

Kullanılan en popüler müzik oluşturma programlarından olan Ableton, 10.1 güncellemesi ile bazı önemli eksiklikleri kapatacak. Bunlardan en önemlisi, VST3 desteğinin eklenecek olması diyebiliriz. Ses yazılımlarının hızla VST3’e yönelmesi, bazı yazılımların Ableton kullanıcıları tarafından kullanılamamasına sebep olmaktaydı, 10.1 ile ise bu durum artık çözülüyor.

Bir diğer önemli yenilik ise arayüzde yapılmış durumda. Touchpad ile arayüzü yönlendirmek, kimi zaman oldukça zor olabilmekteydi, yeni güncellemede ise eklenen kısayollar ile bu durum oldukça pratikleştirilmiş.

Genel kullanıcı arayüzü deneyimini iyileştirmeye yönelik olan hazır otomasyon şemaları da, 10.1 güncellemesi ile kullanıcılarla buluşuyor. Bu sayede bir müddet sonra eziyet haline dönen otomasyon da, yeni eklenen hazır şemalarla pratikleştiriliyor.

Bir diğer önemli özellik, yönlendirilmiş kanalların dondurulamaması / ses dosyası haline çevrilememesi sorununun çözümü. Basit bir projede çalışırken, bir problem oluşturmayan durum, büyük projelerde ise kabusa dönüşebilmekteydi. Yeni güncelleme ile ise, yönelndirilme yapılmış olan ses kanallarını da, ses dosyasına çevirebilirsiniz.

Tüm bunlar dışında, bazı ufak çaplı hata düzeltmeleri ve pratik özellikler de, güncelleme ile gelecek. Bunlar arasında yenilenmiş delay efekti ve daha pratikleştirilmiş bir eq yazılımı bulunuyor.

Yeni delay efekti, daha önce bulunan Ping Pong Delay ve Grain Delay yazılımlarını, tek bir yazılımda topluyor. Yeni eq yazılımı ise, tüm frekans bandını üç parçaya bölüp, hızlı şekilde frekans düzenlemesi yapabilmenizi sağlıyor.

ableton delay

Bunlar dışında Wavetable yazılımına da küçük bir ekleme yapılmış, artık Wavetable, kullanıcı dosyalarını da işleyebiliyor.

Gelen yorumlara göre, kullanıcılar bu güncellemeden oldukça memnun durumda.  Güncelleme ile uzun zamandır beklenen özelliklerin hemen hemen hepsi, kullanıcılara sunuluyor. Eğer AbletonLive 10 sürümüne sahipseniz, güncelleme yayınlandığında ücretsiz bir şekilde yazılımınızı güncelleyebilirsiniz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Ableton Live 10.1 ile gelecek yenilikler”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Ableton yıllardır çoğu yenilikte öncü hem produksiyon hem live performans için kendini öyle ispatladı ki, çoğu midi kontroller ableton için çıkıyor.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Evet, esneklik açısından Reaper,
  arayüz olarak ise Studio One çok güzel ama Ableton da Push1 veya Push2’yle diğer DAW’lara nazaran çok daha eğlenceli.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Ah bi Vocal Comp yapabilsek Ableton’da harika olacak ama…

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Studio One ve Reaper’a alıştık, artık başka daw’a geçmek zor.

" Ableton Live 10.1 ile gelecek yenilikler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ableton Live 10.1 ile gelecek yenilikler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ableton Live 10.1 ile gelecek yenilikler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Kırılmayan telefon LG K61 kutusundan çıkıyor Kırılmayan telefon LG K61 kutusundan çıkıyor
 2. 2 İş modeli kanvası nedir? Nasıl oluşturulur? İş modeli kanvası nedir? Nasıl oluşturulur?
 3. 3 iPhone'da en iyi fotoğraf düzenleme uygulamalarını sıraladık! iPhone'da en iyi fotoğraf düzenleme uygulamalarını sıraladık!
 4. 4 Helal olsun: yapmışlar! Huawei Ekosistemi! Helal olsun: yapmışlar! Huawei Ekosistemi!
 5. 5 Samsung Galaxy Note 20 Ultra kutusundan çıkıyor! Samsung Galaxy Note 20 Ultra kutusundan çıkıyor!
 6. 6 Galaxy Note 20 Ultra elimizde! ilk izlenimlerimiz Galaxy Note 20 Ultra elimizde! ilk izlenimlerimiz
 7. 7 Samsung Galaxy Watch 3 kutusundan çıkıyor! Samsung Galaxy Watch 3 kutusundan çıkıyor!
 8. 8 Galaxy Note 20 serisi tanıtıldı! Canlı Yayın Galaxy Note 20 serisi tanıtıldı! Canlı Yayın
 9. 9 Isınan bilgisayar nasıl soğutulur? (Video) Isınan bilgisayar nasıl soğutulur? (Video)
 10. 10 Xiaomi Redmi Note 9 Pro vs Redmi Note 9S Xiaomi Redmi Note 9 Pro vs Redmi Note 9S