Acaba Doğru mu? (F-secure)


01 Şubat 2006 Çarşamba 22:00
Acaba Doğru mu? (F-secure)

İlgili gelişmeyi okurlarımızdan geldiği gibi size aktarabilirdik. Ama hem Microsoft, hem de F-Secure‘un bu konudaki bazı açıklamalarıyla da karşılaşınca durumun gerçekten de anlatıldığı ciddi olabilmesi ihtimalinde durarak sizlerle paylaşmak istedik. Anlatılanlara göre söz konusu virüs, ayın 3’ünde aktif hale gelerek sistemleri ele geçirmeyi planlıyor.

Nedir bu virüs?
İşin daha da ilginç tarafı ise söz konusu virüsün sadece bir adı olmaması. Nyxem, Kama Sutra, MyWife isimleri altında e-postalarla gelen bu virüs, sisteminizdeki e-posta istemcisini ele geçirerek adres defterinizdeki masum kişilerin bilgisayarlarına bulaşmaya çalışıyor.

Nasıl korunuruz?
Bu konudaki uyarı ve önlemler, hem Microsoft‘tan hem de F-Secure‘den geldi. Kullandığınız anti virüs programını (kullanmadığınızı düşünemiyoruz bile)  mutlaka güncel tutmalısınız.

:: F-secure’un bu konudaki açıklaması ve acil çözümünü ise buradan öğrenebilirsiniz.

Aman dikkat.

SDN
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Sanırım verdiğiniz linktede belirtildiği üzere sistemdeki tüm
*.doc
*.xls
*.mdb
*.mde
*.ppt
*.pps
*.zip
*.rar
*.pdf
*.psd
*.dmp
uzantılı dosyaların içeriğini “DATA Error [47 0F 94 93 F4 K5]” olarak değiştiriyormuş. Php dosyalarına dokunmuyomuş korkacak bir şey yok 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Grew (Nyxem), PC kullanıcılarını yavaş yavaş rahatsız etmeye başlamıştı ki 3 Şubat’ta aktif olacağı haberleriyle herkes korkuya kapıldı.

Grew’in (Nyxem) hızla yayıldığı ile ilgili son raporlarda sayıca tam olarak güvenilememekle birlikte, alarm ilk yayınladığı anda bulaşma sayısı 680.000 olduğu ve hızla arttığı tespit edilmiştir.

InfoNet’in Türkiye temsilciliğini yaptığı güvenlik firmalarından Trend Micro Araştırma Labratuarı’ndan edindiğimiz bilgilere göre; Grew (Nyxem), şimdiye kadar birçok bilgisayara bulaşmış durumda.

Bu virüs 3 Şubat’ta aktif oluyor. Daha önceden bulaştığı makina üzerinde 3 Şubat’tan başlayarak her ayın 3’ünde tekrar aktif hale gelerek zarar verici hareketlerde bulunacağı tespit edilen Grew(Nyxem) doc, pdf, mdb, mde, pps, ppt, psd, rar, xls, zip uzantılarına sahip dosyaları siliyor.

Bu worm’u taşıyan email’lerde “School girl fantasies gone bad” ve “Re: Sex Video” gibi başlıklar görülmektedir. Bulaşma email kullanıcılarının eki açması ile gerçekleşmektedir.

Kod, güvenlik programlarını (antivirüs, firewall, vs…) devre dışı bırakmaya ve registry’de önemli değişikler yapmaya çalışmaktadır.

Bir diğer önemli nokta ise, Grew (Nyxem), bulaşma sonucunda kullanıcının bilgisayarında bulunan kişi ile ilgili bilgileri bir web sunucusuna gönderen bir sayacı da içermektedir.

Çözüm
PC’lerin “bugün” virüs taramasından geçirilerek, eğer virüs tespit edilmişse manuel olarak temizlenmesi; daha sonra güncellemelerinin (updates) yapılması, son olarak tüm sistemin taranması gerekmektedir.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Şu an itibariyle hard diskim kendi kendine çalışmaya devam ediyor. Ne zaman susacak diye merak ediyorum :upset Türk’e birşey olmaz ama :roll

" Acaba Doğru mu? (F-secure) konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Acaba Doğru mu? (F-secure) ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Acaba Doğru mu? (F-secure) ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  2. 2 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  3. 3 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  4. 4 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  5. 5 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  6. 6 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  9. 9 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  10. 10 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!