Okunma

Açık Kaynaklı Filmlere Devam


27 Nisan 2008 Pazar 21:00
Açık Kaynaklı Filmlere Devam
Açık kaynaklı film deyince akla tahminen ilk gelen olgu, tamamen dijital ortamda üretilmiş eserlerdir. Bu konuda haklısınız. Tamamen dijital ortamda üretilmiş animasyon filmler, açık kaynaklı olarak nitelenebilecek şekilde dağıtılabiliyor. Geçtiğimiz yıllarda açık kaynaklı animasyon yazılımı Blender ve bir grup sanatçı tarafından ortaya çıkartılan Elephant’s Dream (Filin Rüyası) filmi, üretiminde kullanılan yazılımların açık kaynak kodlu olmasından daha fazlasına sahipti. Filmin DVD’sini aldığınızda veya internet sitesine girdiğinizde, filmin yapımında kullanılan her türlü dosyaya sahip olabiliyordunuz.

Yeni Film: Big Buck Bunny

Elephant’s Dream filmi, Orange (Portakal) projesi adı altında yürümüş ve ortaya bir film çıkartmıştı. Şimdi ise projenin adı Peach (Şeftali). Project Peach ile yapımına devam eden filmin adı ise Big Buck Bunny (Koca Tavşan, diye çevirebiliriz).

Film şimdiden 34 dolar etiketle ön sipariş almaya başladı. Film bittiğinde size gönderilecek DVD setinde hem filmin kendisine hem de kaynak dosyalara sahip olacaksınız. Hepsi, ShiftDelete.Net’in içeriğine benzer bir şekilde, bir Creative Commons lisansı altında dağıtılıyor.

Bilgi için: Project Peach
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Açık Kaynaklı Filmlere Devam”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bu haber editörünün Erhan Kahraman olmasını beklerdim ama değilmiş.
    Demek Geleceği gören başka editörlerde varmış..
    Büyük bir düşünür ne demiş:
    ”The fututre is open”…

" Açık Kaynaklı Filmlere Devam konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Açık Kaynaklı Filmlere Devam ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Açık Kaynaklı Filmlere Devam ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "