Okunma

“Açık”lar Haftası


08 Aralık 2005 Perşembe 15:00
“Açık”lar Haftası

Yeni yayınlanan Firefox 1.5‘te bir açık bulundu. 7 Aralık’ta Packet Storm Security tarafından yapılan açıklamaya göre, Firefox’un bu yeni sürümünde karşılaşılan sayfaların açılmaması, yani servisin reddedilmesi (DoS) problemi, bu açıktan kaynaklanıyor. Web sitelerindeki bütün verileri history.dat adlı bir dosyada tutan Firefox, bu veriler belirli bir sınırı geçtiğinde (buffer overflow) hata vermeye başlıyor.

Aslında bu problemin çözümü oldukça basit. Kullanıcı tarafından "history.dat" dosyası bulunup silindiğinde sorun geçici olarak ortadan kalkıyor. Ancak bütün kullanıcılardan zaman zaman bunu yapmalarını beklemek pek mantıklı gibi görünmüyor.

Internet Explorer, Google ve Microsoft’u düşündürüyor
Geçtiğimiz hafta açıklanan ve Google Desktop ile birlikte kullanıldığında bir güvenlik açığı oluşturan Internet Explorer yaması için Microsoft çalışanları uğraşırken, bu hafta Google tarafından açığın riskini azaltan bir düzeltme çıkarıldı.

Çıkarılan düzeltme ile ilgili olarak Google’a teşekkür eden Microsoft, yama için çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Aslında Internet Explorer’daki açık Google Desktop olmadan da mevcut. Ancak Google Desktop ile birlikte kullanıldığında bu amaçla hazırlanmış bir web sitesine girdiğinizde, bilgisayarınızdaki kişisel bilgiler dışarıdan ulaşabilir hale geliyor.

Özlem Özgöbek
Serbest Yazar

SDN
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - ““Açık”lar Haftası”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Firefox’takinin bir güvenlik açığı olmadığı, “kritik olmayan” bir durum olduğu açıklandı. Kullanıcılar bu durumdan birkaç basit hamleyle kurtulabiliyorlar: [B]*****

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ayrıca eklemeyi unuttum, döngünün sonunda buffer overflow hatası alıyorsunuz,Bu da Code Execution olabileceği anlamına bile ***** internetten başka bir dosya indirmek…Ayrıca Mozilla programından kaynaklanan bir hata olduğuı için yazılımsal firewall’lar devredışı kalacaktır(dosya inerken).Virüs yazmak için mantıklı bir açık.Yakında çıkabilir.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Merhabalar,
  Haberi okudum da biraz eksik kalmış ***** saldırının kaynağı girdiğiniz sayfanın title’ının ***** içinde kaydolmasından kaynaklanı***** açığın yaptığı tek şey 5000×500 tane rasgele harfi title ‘a eştlemek bu şekilde FireFox tekrar açıldığında bu title okunurken sonsuz döngüye ***** ‘ı kaydederken sınır koymaları bu hatayı çözecektir.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  MS besin üretimine de el atarsa dediğinin olması mümkündür. 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Her yerde zaten görüyoruz: Saldırganın, kullanıcının bilgisayarını uzaktan denetlemesine olanak sağlayan hede hödö… MS o kadar alıştırdı ki bu kalıba beni, sormayın gitsin. Artık besinlerin üstüne falan da bu tarz ifadeler yazmalarına kadar gidebilir iş: Bu yediğiniz yemek bir saldırganın kalın bağırsağınızı uzaktan bozmasına ve laksatif etki yaratmasına olanak sağlayabilir.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  ben demiştim. şimdi yarım saat içinde açığın kapatılmasını bekliyorum :grin

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bu son iki haberde Opera’nın bulunmaması Opera’da hiç açık olmadığı anlamına gelmiyor tabii. Örneğin; 22 Kasım’da Opera tarafından yapılan bir açıklamaya göre Linux, Solaris ve FreeBSD üzerinde çalışan 8.51 sürümünde açık olduğu belirtilmiş. Saldırganların, kullanıcının sistemini uzaktan kontrol etmesine olanak sağlayan bu açık için bir yama çıkartılmış. Aynı güncellemede yine Opera 8.51 Windows sürümü ve Macromedia Flash Player için var olan güvenlik açığı da yamanmış. 🙂 Ne de olsa hiçbir şey mükemmel değildir… :p

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Opera kullananlar için böyle bir sorun yok..
  :grin :grin

" “Açık”lar Haftası konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere “Açık”lar Haftası ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda “Açık”lar Haftası ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "