Adil Kullanım Kotası sonrası ilk sonuçlar açıklandı


15 Ağustos 2019 Perşembe 10:21
Adil Kullanım Kotası sonrası ilk sonuçlar açıklandı

Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından 1 Ocak 2019’da geniş bant internete uygulanan Adil Kullanım Kotası uygulaması kaldırılmıştı. İnternet kullanıcılarının kullanım sıklığı ve istatistikleri, AKK öncesi ve sonrası farklılıkları gözlemlendi.

Adil Kullanım Kotası

Adil Kullanım Kotası kalktı, internet kullanımı arttı

Haberturk‘ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre, Türkiye’deki internet servis sağlayıcılarının bu yılın başında belirli bir veriden sonra hız düşümü/bağlantı kesme durumunu ortadan kaldıran bir karar alarak AKK uygulamasına son vermişti. Bu karar sonrasında kullanıcıların internet kullanım istatistikleri raporlandı.

BTK’nın açıkladığı Türkiye Haberleşme Sektörü 2019 Yılı 1. Çeyrek Raporu isimli rapor sonucunda Adil Kullanım Kotası kalktıktan sonra sabit internet kullanıcılarının 10 GB daha fazla internet kullandığı açıklandı. Mobil kullanıcıların ise aylık internet kullanımlarının 6,6 GB internet kullandığı ortaya kondu. Sabit internet kullanıcılarının ilk kez 100 GB’ın üstüne çıkarak 97,5 GB’tan 107,5 GB kullandığı da gözlemlendi.

Türkiye’deki sabit ev interneti abonelerinin %37,8’inin 16-24 Mbps hızında internet tercih ettiği görülüyor. %21,9’unun ise 24-35 Mbps, %1,6’sının da 50-100 Mbps hızında interneti seçtiği görüldü. Bu verilerde sabit internet fiyatlarının ve altyapı yeterliliğinin büyük etken olduğunu söyleyebiliriz.

Mobil internet kullanımları için durum daha farklı görünüyor. 1 Nisan 2016’da kullanılmaya başlanan 4.5G bağlantı teknolojisine geçildikten sonra aylık internet kullanım ortalaması 4.9 GB’den 6.6 GB veriye kadar yükseldi. Verilere göre 4.5G’ye kayıtlı 72 milyon abone olduğu biliniyor. Ancak bazı abonelerin SIM kart desteğinin olmaması ya da cihazlarının 4.5G’yi desteklememesi sonucunda yalnızca 41,8 milyon kişinin 4.5G bağlantıyı kullandığı belirtildi.
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

46 yorum - “Adil Kullanım Kotası sonrası ilk sonuçlar açıklandı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  bu ne böyle ayda 3-5gb ne. ben 1500gb civarı indiriyorum her ay istisnasız. daha dün 220gb indirdim.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  #telekom. 24 mgps hızında 100 gb kotalı abonelik taahhütüm vardı kotalar kalktı hız 12 mgps’e düştü.
  Defalarca şikayet ettim ilgilenen sallayan yok. Adın batsın telekom altnda kalasın…

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Ulan bulunduğum bölgede en yüksek hız 14mbps’dir. Bana 100 mbps verdinizde ben mi almadım ? Sene 2019 internet hızı yerlerde halen kablolu sistem var. Üzülüyorum kendime 55-60 yaşıma geldiğimde teknoloji ilerlicek benden de iş geçmiş olacak 🙁

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Bende de şöyle bir problem var wifi ile bağlandığımda bip’te gelen bildirim görünmüyor ama 4,5G hücresel veriyle bağlandığımda görünüyor. AKK’yi kaldırdılar da ben hiç hissetmiyorum bir de 4,5G’ye geçtik ama metro’da internet çekmiyor telefon çekmiyor bu sorunlar 5G ile düzelecek mi?

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Türk Telekom’dan herkes şikayetçi bana neden iyi bakıyorlar anlayamadım.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Türk Telekom’dan kalkan bir şey var ama kota olmadığı kesin.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Ttnet de tekbi eksik oda internet yok amk

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  AKK (Adil Kullanım Kotası) kalktı yerine alternatif bir sistem getirildi! PİNG belası, hiç bir zaman bu ülkede kaliteli interneti ucuza alamayacaksınız. bizi sömürmeye devam edecekler.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben 3 aydır milenicom 35 mbit hızında kullanıyorum çok memnunum daha bir gün hız düşmedi limitsiz 75 tl ödüyorum alt yapı varsa tavsiye ederim…

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Akk kalkmadı, beni türktelekomdan aradılar, üst pakete geçmezsen akk devam dediler. İş inata bindi, akk li kullanmaya devam şimdilik…

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  ayda 300+ fatura çakıp kota kalktı diyorlar nerede kalktı? hala 250 gb akk’lı tarifedeyim. kotayı kaldırdığım zaman akşam 7-12 saatleri arasında internetimi 25’e düşüreceklerini söylüyorlar. ne biçim iş bu anlamadım.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  yüzde 1.6 lık dilim de olmak hem güzel, hem de ülke ortalaması olarak üzücü.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Neden fiyatlar yüksek, çünkü biz 3. dünya ülkesiyiz kardeş. Ugandanın bir üstünde yer alıyoruz… TTnet 2018 de milyar borçları tarafından bankalar ve Arap telekom şiketine bölündü… Türk telekom aralık 22 2018 de Saudi Oger telekom şirketinin kontrolune geçti… Kısaca şimdi Araplar isterse bizim İnternetimizi çekip bizi orta çağa döndürebilir,ttnet kullanmıyorum laki müşteri hizmetleri ile bazı konuşmalarımda bütün diğer firmaların portlarını ttnet den kiralanması ile çalıştığını söylüyor… Kısa kısaca ttnet yani araplar ülkedeki ADSL internete sahip…

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Teledünya’da 189 kanallı tv hizmeti ve 100 Mb hız 500 Gb kotalı tarifeye 111 TL veriyorum.
  Servis ve bakım hizmetleri ücretsiz olduğu gibi, gün içinde hemen müdahale ediyorlar. Eğer bölgenizde Kablo Tv ve Teledünya varsa beklemeden geçin.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Tüm dünya artık mobil internet sabit interneti sabitledi bir fiyata Türkiye’de hala bu mümkün değil bir sabit fiyat uygulayın kotasız akkensiz Vatandaş rahat internette dolaşsın sabit internette standart haline 25.000 veya 50.000 olsun mobil internette de sabit fiyat sınırsız internet olsun kotasız

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  100 megabit Fiber telekom kullanıyorum aylık 105 TL taahhüt bitecek az kaldı kota kalktı zamlar çok fena aynı fiyata belki biraz daha fazlasına 24 kullandıracaklar kota kalkmasaydı daha iyiydi en azından zamlar bu kadar olmazdı.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Türk Telekom 24 ay taahhüt istiyor. Turknetin müşteri hizmetleri yok. Turkcell sistemde oturduğum adres görünmüyor (ilginç) Vodafone ne iş yapar haberin yok. Kısaca internet bağlatamadım

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   gözün kapalı türkneti seç çok memnunum hele bide aktif altyapıdaysan ne mutlu sana

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Turkneti tavsiye ederim 2 senedir kullanıyorum müşteri hizmetlerine ihtiyaç duymadım

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  akk kalktımıki

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  85 tl turknet 100mbit sıfır problem. aylık 1tb kullanımım bar netdlix uhd vsvs yaedırıyoruz.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  ben 50<100 dilimine giriyorum dafsofnjdasfsa

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Türk Telekom yeniden Türklerin olmadığı sürece bu iş çözülemez. Tek sıkıntı Türk Telekom… Keşke batsa…

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  ya ya hız düşürme kalkmışmış sitelere download düşürmesi var gibi bazılarında. Mesala mediafirede kotalıda 1150 kb hızı goruyordum şimdi 40 50 kb gibi hızlardayım 16 megabit birde.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Allah bütün internet sağlayıcılarının belasını versin. AKK kaldırdık diye fiyatlarıda kazık gibi artırmışlar. 16 mbps hızını 69 tlye alırken şimdi 8 mbps hızı 74 tlye alıyoruz. 2015’te 16 mbps kullanırken 2019’da 8 mbps hıza mahkum kaldım.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   akk kalktı diye zam yapmadılar zam zaten vatfı…

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  kota kalktı ama fiyatlar çok arttı 10 misli artış söz konusu !!!!!!
  kotalı fiyatları çok daha iyiydi.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Kendimi 50mbps kullanan %1,bilmem kaç lık dilimde olduğum için şanşlı hissediyorum

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Birileri bizi fena öpüyor. 2023 de öpme sırası bizde hadi Türkiyem her şey çok güzel olacak.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   boş yapmakta üstüne yok onu anladım

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  35 mbps hiper turknet gullaniyon çok memnunuyun

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  24 mbps hiper turknet gullaniyon memnunun

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Elon reis bizi kurtaracak bu arap telekomdan

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu artış sanki Windows 10’un güncelleme miktarı kadar geldi bana 😛 Onu gözden kaçırıyor olmasınlar. Bu süreçte daha çok insan windows 10’a geçiş yaptı ve güncelleştirmeleri kapatamıyorsun. İllaki güncelleştirme alıyor.

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Sonuçlara bakıldığında AKN(AKK) uygulamasının kalkmasının İSSlere neredeyse hiç bir yük getirmediği görülmektedir. (Yaklaşık %10 artış -büyük oranda- zaten her geçen yıl artan internet hızları ve yükselen video görüntü kalitesi sebebiyle gerçekleşmiştir.) Peki bu sonuçlar neticesinde İSSler yaptıkları AKN zamlarını geri çekecek midir? Sorgulanması gereken budur.

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  ülkede uzun vadeli yatırım olmadığı için bu hızları zar zor görebiliyoruz geleceği planlamak malesef ülkemizde yapılmıyor daire başı 50 gbps planlaması yapılıp 15 sene içinde tüm türkiyeye yaymak gerek
  uzakdoğudaki altyapıları gördükçe insan hayranlıkla bakıyor

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  TürkTelekom 24 Mbps hız verebildilerde biz mi kullanmadık

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  16 24 tercih etmiyoruz zorunlu su alt yapilara bi el atsalar

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  Böyle internet hızından sonra insanları dar boğazda bırakıyorlar

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  Daha teknik açıdan bakınca,internet kullanımı ne kadar artmış olsada,sunulan daha yüksek hızlardaki fiyatlar artınca insanlar günümüz ekonomik koşullarında ortalama hızlara mecbur oldu :)herşey ortada

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  Hız düşürme kalktı artık direk internet kullanımınız bitiyor. Firmalar nasıl işlerine geliyorsa öyle davranıyor. turknet ve benzeri birkaç firma bu işi diğerlerinden nasıl farklı yapabiliyor bununla ilgili kitap yazıp Türk Telekom yöneticilerine bedava dağıtmak lazım.

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  Millet uzaya cikti 5G kullaniyor daha turkiye kotayla ugrassin herseye para isteyen devletimiz var osurmak bile parayla olacak yakinda

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Abonelik ücreti nasıl devlete gidiyormuş merak ettim. Bunun da suçlusu devlet mi ?

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  Âdil kullanım kotasını kaldırdılar ama türktelekom hızım 16 olduğu halde hep 6 hız veriyor yanı kullanım artamaz çünkü kota kalktı deniliyor ama hızı bilerek düşürüyorlar eşit oluyor gene

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  rezillik, sonuclara bak. 50Mb veya 100Mb yukarisini kullananlar orani 🙁 burdan bile ekonomi ve altyapi dengesini cikartabiliriz. REZILLIK..

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  Tamam iyi hoş güzel de avrupa ülkelerinde kampanyalı 24 ay tahüt ile 40-50 tl ye 100 mbps indirme 50 mbps gönderme veriyor ki o ülkelerin bizim ülkedeki kadar nüfusu dahi yok ve birçok şirket var ve kar ediyorlar bize verilen yüksek pin süreli fiber hem 5 kat daha yavaş hem de 2 kat pahalı
  Mobil veri paketlerini konuşmuyorum bile
  Türkiyedeki ailemi de yanıma gelmeleri konusunda ikna edebilirsem kurtulacam paramı ziyan etmekten 2’ci evi aldım sırf gelsinler diye gelmiyorlar inşanülleh kandırırım

" Adil Kullanım Kotası sonrası ilk sonuçlar açıklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Adil Kullanım Kotası sonrası ilk sonuçlar açıklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Adil Kullanım Kotası sonrası ilk sonuçlar açıklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 2. 2 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 3. 3 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 4. 4 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 5. 5 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 6. 6 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 7. 7 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 8. 8 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
 9. 9 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!
 10. 10 Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk) Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk)