Okunma

Adil Kullanım Kotasında Değişiklik Olabilir!


03 Şubat 2016 Çarşamba 10:45
Adil Kullanım Kotasında Değişiklik Olabilir!

Türkiye’deki internet kullanıcılarının büyük bir bölümünü “Adil Kullanım Kotası” uygulamasından şikayetçi. Her ne kadar internet sağlayıcılarının AKK olmayan paketler sunsa da, bu paketler yüksek fiyatları yüzünden tüketiciyi pek memnun etmiyor.

8 mbps hızla adil kullanım kotası olmayan tarifelere 100 TL civarında ücret ödeyerek satın almak mümkün. Standart paketler ise 50 TL’den başlıyor.

Ancak standart paketlerde adil kullanım kotası ortalama 60 GB oluyor. Bu da yaklaşık 1 adet GTA 5 oyununun indirme boyutu ile eş değer. Tüketimin dijitale doğru büyük oranda kayması ve tüketici şikayetleri Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nu (BTK) harekete geçirdi.

2016 İş Planını yayınlayan BTK, Adil Kullanım Noktası (AKN) uygulamalarına ilişkin çalışmayı planları arasına dahil etti.

AKN planının açıklamasında ise; “Yaşanan teknolojik gelişmeler ve artan tüketici talepleri nedeniyle sabit ve mobil internet erişiminde uygulanmakta olan AKN ile ilgili çalışma yapılması suretiyle, özellikle AKN sonrası veri indirme hızlarının iyileştirilmesi, tüketiciler açısından belirliliğin ve şeffaflığın artırılması amaçlanmaktadır.” İfadeleri yer alıyor.

16-02/03/akk.jpg

Planın tamamlanma tarihi olarak Ağustos 2016’yı işaret eden BTK, AKK’de büyük değişikliklerin olacağının sinyallerini veriyor. Tahminler AKK’nin standart paketlerde 100 ile 150 GB arasında olması yönünde.

Kaynak: BTK

:: AKK’nin kaç GB olmasını isterdiniz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

115 yorum - “Adil Kullanım Kotasında Değişiklik Olabilir!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    8 mb lık hız demissin bu hız yere gore değişiyor

" Adil Kullanım Kotasında Değişiklik Olabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Adil Kullanım Kotasında Değişiklik Olabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Adil Kullanım Kotasında Değişiklik Olabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "