Okunma

Adil Kullanım Kotasız hayat neden önemli?


22 Mart 2017 Çarşamba 12:03
Adil Kullanım Kotasız hayat neden önemli?

Türkiye’deki internet kullanıcılarının uzun zamandır yüksek sesle yakındığı tek bir konu var: Adil Kullanım Kotası.

Change.org’da defalarca kez kaldırılması için kampanyalar düzenlenen, girişimler yapılan bu sınırlandırma, bildiğiniz gibi BTK’nın çalışmaları sayesinde kademeli olarak kaldırılacak. 2018 sonu itibarıyla da tam olarak Adil Kullanım Kotası’na veda edeceğiz.

17-03/11/akn.jpg

İlk olarak alınan kararları hatırlayalım. 1 Mayıs 2017 itibarıyla gece 02:00sabah 08:00 arası AKK uygulaması geçerli olmayacak. Ayrıca bugüne kadar 100 Mbit interneti olan da, 16 Mbit internet olan da kotası dolunca 3 Mbit ile sınırlandırılıyordu. Artık bu, sahip olunan hıza oranla daha adil bir şekilde sınırlandırılacak. 2018 sonuna geldiğimizde ise AKN uygulaması tamamen kaldırılacak.

AKK’siz hayat neden önemli?


10 yıl önce hayatı yaşayış biçimimizle, şimdiki arasında dağlar kadar fark var. 10 yıl önce müziği Spotify veya Apple Music’ten dinlemiyorduk, Netflix yoktu, YouTube yoktu, bir oyuna 40 GB güncelleme gelmiyordu, basılı yayınlar hâlâ kral, ShiftDelete.Net ise yeni kurulmuştu.

Günümüzde yüksek hızlı ve sınırlandırılmamış bir internet aslında hayat kalitemizi de doğrudan etkiliyor. Hepimiz Spotify’da “en yüksek kalite”yi seçmek istiyor, ancak kotamızı da düşünmeden edemiyoruz. YouTube’da videoları 480p izlemeye o kadar alıştık ki, 1080p’ye alınca sanki gözümüz bozukmuş da gözlük takınca düzelmiş gibi hissediyoruz. Kaldı ki YouTube’da kalite ayarı sadece görüntüyü değil, sesi de etkiliyor.

17-03/11/akksiz-hayat.png

Bir zamanlar 40 GB boyutlu oyun dahi yokken, şimdi oyunlara 40 GB’a varan güncellemeler gelebiliyor. Bu güncelleme mevzuusunda tabii bir de akıllı telefon uygulamalarını ve işletim sistemi güncellemelerini de unutmamak lazım. Telefonumuzda kullandığımız uygulamalar neredeyse her gün güncelleme alır oldu, yeni işletim sistemi sürümlerinin boyutları da yabana atılacak cinsten değil.

Unutmadan “yeni sosyal medya” da internetimizle doğrudan ilişkili. Snapchat ve Instagram’da hepimiz Hikaye paylaşıyor ve paylaşılanları izliyoruz. Günde belki de bu yüzden artık onlarca “video” formatında sosyal medya içeriği tüketiyoruz. Hani kendi kendimize soruyoruz ya, “Ben 1 sene önce 2 GB mobil internet ile yetinebiliyordum, şimdi niye 6 GB yetmiyor” diye. İşte bunda yeni sosyal medyanın payı büyük.

Güzel günler göreceğiz çocuklar

Sonuç olarak tüm bu saydığımız ve saymayı unuttuğumuz nedenler dolayısıyla, AKK uygulamasının kalkması internet ve teknoloji kullanımımızı daha iyi bir seviyeye getirecek. Tabii ki sınırlandırmalar kadar hızlı bir internet de çok önemli. Ancak özellikle büyük şehirlerde son yıllarda yapılan internet atılımlarının ve gelinen noktanın hiç fena olmadığını söyleyebiliriz.

Umuyoruz ki yurt genelinde yüksek hızlı internet ihtiyacı eşit şekilde karşılanabilir ve bu sayede aslında hepimiz bilgiye daha kolay ve daha kaliteli bir şekilde ulaşabiliriz.

:: AKK’siz hayat size ne ifade ediyor?
yazarKerem Enginar

Özellikle akıllı telefonlar olmak üzere uzun süredir en yeni mobil ürünleri inceleyen Kerem, bunun yanı sıra donanım ürünleriyle de ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

124 yorum - “Adil Kullanım Kotasız hayat neden önemli?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Aksama kadar Youtube da video izleyeceginize, vatana millete hayirli bir is yapin.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Turknet akk kaldırdı duymayana duyrulur. hemde 59,90tl

 3. SDN Okuru dedi ki:

  10 sene önce önemliydi kota muhabbeti benim için, sanırım yaşlanıyorum ve internette yapacak hiç bir şey kalmadı. Hastane randevusu alıp, gazete okuyorum. Ölmüşüm lan ben

 4. SDN Okuru dedi ki:

  kesin akn kalkınca fiyatlar da uçar varya

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Daha 2 yıl var kim öle kim kala. AKK haksızlığı hemen yarın kaldırılmalı. Superonline kuruluş yıl dönümü diye abonelerine 1 ay boyunca 100 Mb verdi. Ne hız düştü ne kesinti oldu. Demek ki sorun TT'de. Dünya gider Mersin'e biz gideriz tersine. Durumumuz bu…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  AKK kalkar HEKK gelir.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bu gece akn kalkması olayı 1 nisan değil miydi ya

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Hükümeti yeri geldiğinde eleştirebiliyorsak, böyle adımlarda da teşekkür etmemiz gerekir.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Kapımın 3 mt önünden fiber geçiyor ama apartmana kurmadıkları için kullanamadım. Türk Telekom illetinden kurtuldum. Müş.hiz. ayrı rezalet, altyapı ayrı rezalet. TT altyapısını geçtim, kablo kanalını bile kullandırmadığı için diğer operatörler ayrı kazı yaparak hem para harcıyor, hem de sağlam yolları bozuyor. Devletin TT ye müdahale etmesi lazım.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Neden ayni haber

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bu haber daha önce aynı şekilde çıkmıştı SDN'de 🙂

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Cok gec 2019da kalkacak sacmalik

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bursadakiler ***** adil kotasız, dünya varmış

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Taa 9 sene önce adsl ile 8mbps alıyordum şimdi fiberle akk'li 3mbps. Hırsızlar.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Türknet kullanıyorum geçen hafta aradılar öğlen gibi Türknette AKK kalktı tarifenizi değiştirmek için 1 e basın dediler bastım harbiden de AKK kalktı online işlemlere girip baktığımda AKK nin yanında sınırsız yazıyor. Fiyat da aynı kaldı 59,99 TL.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Peki.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Beyler şimdi ben uydunet 25 mbps kullanıyorum mayısta kaça düşecek bu hız 8 mi 16 mı ?

 18. SDN Okuru dedi ki:

  TÜRKNET bugün kaldırdı inanmayan facebook sayfasına baksın

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Shiftdelete savun hakkımızı destekteyiz

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Sorun sadece akk nin kaldırılmadı değil fiyatlarda pahalı.Ve umarım akk kaldırılana kadar fiber yapıyıda hızla yayarlar yoksa akk kalkınca fiber yapısız internet ne olucak ki yine yavaş olucak internet önce alt yapı sonra hizmet

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kota kazık olayı çok sevdiğiniz akp sayesinde oldu halka hizmet diye kazığı reva gören hükümet akpdir emeklilik hayal herşey kazık fiyat ohh birde krallık gelirse yemede yanında yat

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Hadi akk den kurtulduk bazılarımızın günü dışarıda geçiyor ben öğrenciyim 4.5g ile 2gb internet yetmiyor eyy gnc ve turkcell ne zaman doğru düzgün bir tarife ile kullanıcıyı çekiceksiniz gençler en ucuz en bol tarifeli paketlere geçiyor sen 30 liraya 2gb çekiyorsun

 23. SDN Okuru dedi ki:

  yanlış düşünüyorsun kardeşim

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Artık Pahalılık Boğaza kadar dayandı. Aldığımız arabaya 47.000TL Ötv ödedik 22.000TL Kdv ödedik, yılda iki deva 800TL vergi ödüyoruz. Aynı arabayı akrabamız almanyada 17.000Euro ya aldı. Ne yaparsan yap Mesleğin, Ünvanın ne olursa olsun istersen Altın Varaklar içinde yaşa bu Dünyada herzaman 3.Sınıf İnsan olarak kalacağını Diğerleri olarak Sınıflandırılacağını Kendi Devletin sana açık açık Söylüyor.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Bu sefer de fiyat artıracaklar veya ZartKK gelecek bir şekilde bu paragöz firmalar çıkarlarına oynayacaklar

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar hız sorununu aşmış. İnternetten gelen verileri yazması için harddisklerin hızını arttırmanın yollarını arıyorlar. Biz hala akk. Petrol su mu bu internet sınırı olsun. Tamamen ülkemizin beceriksizliği.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Bu konuyu sürekli ısıtıp ısıtıp neden getiriyorsunuz

 28. SDN Okuru dedi ki:

  akk sadece işletmelere kalksın bence. İşsiz adam gece gündüz oyun, film indirmekten başka uzaya mekikmi gönderecek. Akk kalkmasın.

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Adil kullanım kotası kalktığında 3 mbps en fazla 4 mbps ye çıkmazsa bende başka birşey bilmiyorum.

 30. SDN Okuru dedi ki:

  1 mayıs olayını unutun evelki gün sözlesşme yeniledim özellikle sordum gece kota olayı 2018 e sarktı dedi bayan bana yani avcumuzu yalıycaz

 31. SDN Okuru dedi ki:

  mesaj geldı yuzde 80 dolmuş lanet yaa neyse 1 hafta kalmış kascaz az daha

 32. SDN Okuru dedi ki:

  türknet akk siz paket var 59 liraya sınırsız internete giriyorum 16 mbps.

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Türk Net kaldırdı neden haberini yapmıyorsunuz ?

 34. SDN Okuru dedi ki:

  56 k fax modemle bir şarkıyı 4 dakkada indirirdik hey gidi günler fatura bi gelirdi 100 kağıt

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaslar akk kalkacak fakat telsiz kullanım ücreti gibi sınırsız akk kullanma ücreti altında 25 TL gibi fahiş bir fiyatta ovyehhh diyerek afedersiniz hepimizin cebine el atmaya devam edilecek tavrim biraz sert olabilir ama bu şekilde düşünüyorum

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Fiyatlara hiç dikkat çeken yok. Dünyanın en pahalı benzini gibi en pahalı internetini de biz tüketiyoruz. Bu konuda da bir inceleme yayınlasanız ya.

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Hahaha gerçekten çok komik.

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Çocuklar derken ?

 39. SDN Okuru dedi ki:

  2018 den sonra herkes Mars'a. Kota yok ya her yere gideriz artık. Hayatı nette telefonda sosyal ağlarda yaşayana bayram. Ama hayat bu değil dimi çocuklar….

 40. SDN Okuru dedi ki:

  cocuklar derken??? seviye lutfen

 41. SDN Okuru dedi ki:

  Neden şimdi değilde 2018 de kalkacak neden kademeli uygulama saçmalığı…ne zararı var ki hemen şimdi kaldırmanın sermayedenmi gidiyor….KOTA HEMEN KALKMALI HEMDE HEMEN ŞİMDİ…

 42. SDN Okuru dedi ki:

  Ben zaten bypass ediyorum AKK'yi. VPN'nin PPTP protokolü ile AKK tamamen devre dışı kalıyor. (Hız düşmüyor)

 43. SDN Okuru dedi ki:

  Haberin anlatimina bayildim, ozellikle guzel gunler gorecegiz cocuklar kismi harika. Elinize saglik.

" Adil Kullanım Kotasız hayat neden önemli? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Adil Kullanım Kotasız hayat neden önemli? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Adil Kullanım Kotasız hayat neden önemli? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "