Adım Adım AVG Anti-Virus


12 Mayıs 2010 Çarşamba 12:20
Adım Adım AVG Anti-Virus

Ücretsiz anti-virus yazılımları arasında en popüler isimlerden biri olan AVG Anti-Virus, arkaplanda çalışırken bilgisayarları çok zorlamaması ve zararlı siteleri önceden tespit etmesi ile başarılı bir koruma sağlıyor. Peki bu ücretsiz anti-virus yazılımını nasıl kullanacağınızı merak ediyor musunuz? Eğer yanıtınız “Evet” ise, işte başlıyoruz; Adım Adım AVG Anti-Virus Free Edition 9.0:

Adım 1: İndirmek Ve Kurmak

Yazılımın ücretli ve ücretsiz olmak üzere farklı sürümleri var. Ücretsiz versiyonu bu link’te bulunan sayfayı açıp, “Download AVG 9.0 Free” ibaresine tıklayarak edinebilirsiniz. 90 MB’lık dosyayı indirdikten sonra kurulum işlemine başlayın. Kurulum tamamlandıktan sonra sistem baştan başlayacak ve bilgisayarınız AVG Anti-Virus Free Edition 9.0 ile açılacak.

Adım 2: Güvenlik Bileşenleri’ni Etkinleştirin

Masaüstünde sağ alt köşede yer alan AVG logosuna çift tıkladığınızda, programın menüsü ekrana geliyor. Tamamen Türkçe dil desteği ile gelen yazılım, otomatik olarak Türkçe açılıyor. İlk ekrana gelen pencerede, “Güvenlik bileşenleri ve duruma genel bakış” başlığını göreceksiniz. Burada etkin olmayan bölümler varsa, sol taraftaki menüden “Şimdi Güncelle”ye tıklayın. Güncelleme yapılınca tüm başlıklar “Etkin” ibaresiyle işaretleniyor.

Adım 3: Virüs Taraması Başlatma

Eğer sisteminizde virüs olduğundan şüpheleniyorsanız, derhal virüs taraması yapmalısınız. Bunun için AVG’nin menüsünde yer alan “Bilgisayar Tarayıcı”ya tıklamanız ve ardından isteğe bağlı olarak “Tüm Bilgisayarı Tara” ya da Belirli Dosyaları Veya Klasörleri Tara”yı seçebilirsiniz. Eğer tarama sonucunda virüsle karşılaşırsanız, “Seçili Bulaşmaları Kaldır”ı seçerseniz, virüsten kurtulmuş olursunuz.

Adım 4: Virüsün Silindiğinden Emin Olma

Bu adım, hemen hemen her anti-virus yazılımı için geçerli. Tarama yapıldıktan sonra virüsleri bulup silme komutunu seçmemiz, her zaman işe yaramayabiliyor. Zira bazı virüsler, kendini o anda çalışan bir sistem dosyası olarak gösterip, anti-virus’ün silmesini engelleyebiliyor. Bu durumu tespit etmek için, tarama yaptıktan ve virüsleri silmeyi işaretledikten sonra, tekrar bir tarama daha başlatmak gerekiyor. Bu sayede, önceki işlemde virüslerin silinip silinmediği ortaya çıkıyor.

Zaman kaybettirse de, sisteminizde bir virüs olup olmadığını bu şekilde öğrenebilirsiniz. Eğer makinenizde silinmemiş bir virüs varsa, bu kez başka bir anti-virus ya da spyware yazılımı kullanmanız gerekiyor demektir…

:: Hangi anti-virus yazılımını kullanıyorsunuz?
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Adım Adım AVG Anti-Virus konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Adım Adım AVG Anti-Virus ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Adım Adım AVG Anti-Virus ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
  2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
  3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!