Adım Adım Firefox Eklentisi Kurma Rehberi


09 Haziran 2010 Çarşamba 18:00
Adım Adım Firefox Eklentisi Kurma Rehberi

Firefox, Chrome, Opera, Internet Explorer… Piyasada birçok internet tarayıcısı bulunuyor ve bunlar arasından hangisinin sizin için daha iyisi olduğunu belirleyebilmek, tamamen kendi kişisel beğenilerinize kalmış durumda. Firefox’u tercih edenlerin büyük bir çoğunluğu ise, Firefox’u tercih etme sebepleri arasında tarayıcının eklenti desteği vermesi ve bir hayli geniş eklenti seçeneğine sahip olmasını gösteriyor.

Peki bu eklentileri Firefox üzerine nasıl kurabiliriz? Bu makalede bir Firefox eklentisinin adım adım nasıl kurulduğunu gösteriyoruz. Umuyoruz ki işinize yarar ve siz de Firefox’unuzu kendi keyfinize göre modifiye ederek daha kullanışlı bir hale gelmesini sağlarsınız…

Eklenti Paneli

Öncelikle eklentilerin bulunduğu paneli açalım. Bunun için Araçlar -> Eklentiler (Tools -> Add-ons) yolunu izlemelisiniz. Akabinde bir pencere açılacaktır. Bu pencere, eklentileri arayıp bulabileceğiniz ve yükleyebilecğiniz paneldir. Aynı zamanda Firefox’un temasını da buradan değiştirebilirsiniz.

Eklenti Bulma ve Kurma

Eklenti panelinin üst tarafında 4 adet sekme bulunur. Buradakilerin en solunda Get Add-ons, Türkçesiyle “Eklenti Bul” bölümü vardır. Bu sekmeye geldiğiniz vakit ilk aşamada Firefox size, tavsiye edilen eklentileri sunmaktadır. Eğer sizin aradığınız eklentinin ismi belliyse, ya da anahtar kelimeler aracılığıyla arama yapacaksanız, üst kısımdaki arama kutusuna eklenti adını ya da anahtar kelimeyi girmeniz gerekmektedir.

Arama sonucunda çıkacak olan eklentiler arasında aradığınız eklenti varsa, “Add to Firefox“, yani “Firefox’a ekle” butonuna basarak, eklentinin kurulumu aşamasına geçmiş olursunuz. Burada kurulum için kısa bir süre bekledikten sonra, kurulumu başlatacağınız butona basmanız gerekiyor.

Eklenti Sayfası

Eğer mevcut eklentiler arasında gezinerek, kişisel tercihinize göre bir eklenti kurmak istiyorsanız o zaman; arama kutusunun olduğu satırın en sağındaki “Browse All Add-ons“, yani “Tüm Eklentileri Ara” bağlantısına tıklamalısınız. Bu bağlantıya tıkladığınız takdirde, Firefox’ta otomatik olarak yeni bir sekme açılır ve https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/ adresine sahip olan eklenti sayfasına gidilir.

Bu sayfa, Firefox için geliştirilen bütün eklentilerin bir arada bulunduğu, deyim yerindeyse eklenti bankası olarak adlandırabileceğimiz bir sayfadır. Burada Uyarılar‘dan Görünüm‘e, Güvenlik‘ten Sosyal Ağlar‘a kadar birçok farklı kategoride eklenti bulmak mümkündür.

Bunun için isterseniz kategorileri seçip, “Son Eklenenler“, “En Çok İndirilenler“, “En Çok Oylananlar” gibi başlıklar arasından eklentileri arayın, isterseniz hepsinin birlikte göründüğü “Tüm Kategoriler” üzerinden “Son Eklenenler”, “En Çok İndirilenler”, “En Çok Oylananlar” tercihinizi yapın. Seçim size kalmış.

Aradığınız eklentiyi bu sayfalar üzerinden bulduktan sonra, eklentiye tıklayarak eklentinin profil sayfasını açın. Burada, eklentiyi geliştiren kişinin kim olduğundan, geliştiricinin ve kullanıcıların yorumuna kadar birçok bilgiye erişebilirsiniz. Bu profil sayfası üzerinden “Add to Firefox” butonu aracılığıyla, eklentiyi Firefox’a kurmaya başlayabilirsiniz.

:: Firefox’unuzda hangi eklentiler kurulu?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Adım Adım Firefox Eklentisi Kurma Rehberi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Adım Adım Firefox Eklentisi Kurma Rehberi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Adım Adım Firefox Eklentisi Kurma Rehberi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar