Adım Adım Photoshop’ta Dekupaj


07 Mayıs 2010 Cuma 17:31
Adım Adım Photoshop’ta Dekupaj

Photoshop‘ta dekupaj işlemi oldukça basit ve etkilidir. Dekupaj özetle; fotoğraf veya görseldeki bir objeyi oradan kaldırıp, başka bir arkaplana aktarmaktır. Aynı şekilde o objenin etrafındaki görselleri temizleme işlemine de dekupaj denilebilir.

Bu yazıda size bir fotoğraf üzerinden dekupaj işleminin nasıl yapıldığını adım adım göstereceğiz. Photoshop CS2 veya daha yeni bir Photoshop sürümüne sahipseniz, bu yazıda yazılanları rahatlıkla yapabilirsiniz.


Dekupe edeceğimiz obje, karton üzerindeki adam

İlk olarak, dekupe yapmak istediğiniz fotoğrafı veya görseli Photoshop‘ta açın. Dekupe için farklı yöntemler mevcuttur. İlk olarak Magnetic Lasso ile yapılan yöntemi anlatacağız.

Magnetic Lasso

Söz konusu dekupaj olunca, Photoshop bünyesindeki en pratik araçlardan biri Magnetic Lasso’dur. Klavyenin L tuşuna basarak bu aracı etkin hale getirebilirsiniz.


Magnetic Lasso aracını klavyenin
L tuşu ile etkin hale getirebilirsiniz

Magnetic Lasso‘nun yaptığı işlem, bir objeyi seçmek. Fakat bunu yaparken tüm objenin sınırlarını elinizle en ince detayına kadar takip etmenize gerek yok. Zira bu araç, yazılımın algoritması aracılığıyla ardışık iki doku arasındaki farkı anlayabiliyor ve siz fare ile kabaca üzerinden geçseniz bile, kendisi kolaylıkla sizi takip edebiliyor.

Magnetic Lasso ile dekupe etmek istediğiniz objenin tamamını seçebilirsiniz. Fakat bunun için, objenin dokusu ile arkaplandaki doku arasında önemli farklar olması lazım. Yani temelde; siyah arkaplan üzerindeki beyaz bir objeyi, kayıpsız olarak bu araç ile alabilirsiniz.

Magnetic Lasso’nun Zorlukları

Dokular arasındaki benzerlik arttıkça Magnetic Lasso’yu kullanmak da zorlaşır. Bunun önüne geçebilmek için, objeye zoom (yakınlaştırma) yapabilirsiniz. Bu sayede birbirine benzeyen iki doku arasındaki fark daha da belirgenleşecek ve Magnetic Lasso’yu kullanmak kolaylaşacaktır.

Aynı şekilde, bu aracı iki benzer doku üzerinde kullanırken, fareyi hızlı bir şekilde obje üzerinde gezdirmemenizi tavsiye ederiz. Aslında fareyi her zaman yavaş bir şekilde kullanmanız her zaman sizin yararınıza olacaktır.


Bu görselde de görüleceği üzere Magnetic Lasso işleminden
 sonra, obje üzerinde gereksiz dokular kalabiliyor

Bu aracın bir diğer zorluğu ise, düzgün kullanmadığınız takdirde, seçtiğiniz objenin etrafında gereksiz dokuların kalmasıdır. Bunun için ayrıca bir düzeltme yapmanız  gerekebilir. Bu düzeltmeyi de o fazla dokuya zoom yaparak detayları artırma yoluyla yapmalısınız.

Objeyi Seçtikten Sonra

Dekupe işleminin zorlukları, objeyi seçtikten sonra başlar. Esasında bu kısım biraz da sizin dekupajı ne amaçla yaptığınıza göre değişir. Eğer dekupe yaptığınız objeyi yeni bir görsele ekleyecekseniz, seçili olan objeyi klavyenin CTRL-X kısayoluyla ilk görselden keserek, ya da CTRL-C yoluyla kopyalarak, yeni görseli açmalı ve CTRL-V kısayolu ile yeni görselin üzerine yapıştırabilirsiniz.


Bir de ipucu verelim; dekupe ettiğiniz objenin kenarlarını Blur (R) aracı ile
yumuşatarak daha güzel sonuçlar alabilirsiniz

Şimdi de yeni görselin üzerine yapıştırdığınız görseli uygun bir şekilde konumlandırmalı ve, varsa eğer; arkasında kalan dokuyla yeni eklenen obje arasındaki uyumsuzlukları ortadan kaldırmalısınız.

Dekupaj işlemini başarıyla tamamlamış oldunuz.

:: Dekupaj yaparken yaşadığınız zorlukları bizimle paylaşın

 
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Adım Adım Photoshop’ta Dekupaj konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Adım Adım Photoshop’ta Dekupaj ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Adım Adım Photoshop’ta Dekupaj ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?