Adım Adım Zararlılarla Savaş Rehberi


25 Nisan 2010 Pazar 18:41
Adım Adım Zararlılarla Savaş Rehberi

2009 yılı, bilgisayar sahipleri için en karanlık geceydi. Onlarca yılın toplamından, daha fazla zararlı yazılımla bir yılda yüzleşildi. Biz bu satırları yazarken, kötücül uygulamalar bilgisayarınıza sızmanın yollarını arıyor: Bazısı, en masum MP3’lerin içerisine yerleşti, bazıları ise web’de kurbanlarını bekliyor.

 

Worm, truva atı, virüs ve spyware’ler… Bu zararlılar arasındaki farklar ne? Ya, bu alanda en sık kullanılan ve otoriteler tarafından tercih edilen ücretsiz güvenlik yazılımları? Size, yardımcı olurken, cebinizi ve binlerce lira değerinde bilgisayarınızı korumak için elimizden geleni yapacağız.

Bilgisayar worm’leri, kendilerini kopyalayabilen zararlı kodlardır. Bunu yapmak için bilgisayar ağından faydalanırlar. Virüslerin aksine, herhangi bir yazılıma veya uygulama dosyasına bağlanmazlar. Worm’lerin amacı, ağ bağlantısını zedelemektir. Bant genişliğini daraltmak, kullandıkları yöntemin başındadır. IP adreslerini üzerinden de sık sık saldırıda bulunurlar. Virüsler ve truva atlarına kıyasla, daha az tehlikeli olarak nitelendirilirler. En tanınmış üyeleri Win32: Conficker’dır.

 

Çözüm Yolu: Worm’lere karşı anti-spyware’ler kullanılır. Bu tür yazılımların gün aşırı güncellenmesi önerilir. SuperAntiSpyware Free Edition’ı gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz. Bu bağlantıyı tıklayarak, yazılımı indirebilirsiniz.

Spyware’ler varlıklarını saklayıp, bilgisayarınızdan önemli verileri çalma amacı güderler. Kredi kartı numaraları, başlıca hedefleridir. Sık rastlanan örneklerinden Keylogger, klavyede yazdığınız her şeyi kopyalayarak önemli bilgilere ulaşmaya çalışır.

 

Çözüm Yolu: Anti spyware’ler tercih edilir. Ad-Aware Free Anti-Malware tavsiye edeceğimiz yazılımlardan biri.

Truva atları, virüslerle beraber en bilinen zararlı tipidir. Adını, Yunan Mitolojisinden alan kodlar, masum görünürler ama veri hırsızlığı, önemli sistem dosyalarının değiştirilmesi veya silinmesi, sistemi kilitlemek ve spam yağmuru gibi sorunlara neden olurlar.

 

Çözüm Yolu: Antivirus yazılımları, truva atları ile savaşta önde gelen neferlerdir. AVG AntiVirus 9.0 Free Edition, sıklıkla önerdiğimiz bir güvenlik seti.

Virüsler kendileri kopyalayan ve bilgisayarı zehirleyen kodlardır. Diğer zararlılarla karıştırılan virüsler, aslen exe.dosyasıyla bir bilgisayardan, diğerine bulaşılırlar ve internetten de yayılırlar. Tarihin ilk virüsü, 70’lerde ortaya çıkan Creeper’dır. Creeper, ilginç bir de slogana sahipti: Yakalayabiliyorsan yakala!

 

Çözüm yolu: Tahmin edileceği üzere, Antivirus yazılımlarından faydalanılır. AVG gibi, Avira da, türünün güçlü örnekleri arasındadır ve rahatça tavsiye edilebilir.

:: Başınızı en çok ağrıtan zararlı yazılım hangisi oldu?

 

 
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Adım Adım Zararlılarla Savaş Rehberi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Adım Adım Zararlılarla Savaş Rehberi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Adım Adım Zararlılarla Savaş Rehberi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  2. 2 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  3. 3 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  4. 4 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  5. 5 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  6. 6 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  7. 7 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
  8. 8 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  9. 9 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  10. 10 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!