Adobe binlerce kullanıcının hesaplarını iptal etti


08 Ekim 2019 Salı 23:30
Adobe binlerce kullanıcının hesaplarını iptal etti

Günümüzde ülkeler arasında ekonomik savaşlar bilişim sektörüne de sıçramış durumda. Geçtiğimiz yıllarda İran üzerinden oturum açan bir kullanıcının hesabını kapatan Adobe bu kez de Venezuela kullanıcılarının hesaplarını iptal etti.

Tüm Adobe Venezuela kullanıcıları iptal işleminden etkilendi

Bilişim şirketlerinin ülke yönetimleri tarafından politika aracı olarak kullanılması alışmaya başladığımız bir durum haline geldi. Özellikle ABD bu konuda bünyesindeki birçok firmaya baskı uygulamaya devam ediyor.

Film, müzik, dijital yayın gibi sektörlerde şirketler kullanıcılara kiralama hizmeti veriyor. Yayınlayan şirket ile yapımcılar arasında oluşan sıkıntılardan dolayı içerik kaldırılması söz konusu olabiliyor. Bu da kullanıcıların para ödediği hizmeti tam anlamıyla alamamasına sebep oluyor. Kullanıcı sözleşmelerinde bu tarz detayları belirten şirketlere ne yazık ki herhangi bir hak talebinde de bulunulamıyor.

Huawei firması ile olan sorunlardan dolayı ARM, Google gibi şirketlerin yaptırım uygulaması için baskı yapan yönetim şimdi de Adobe ile temasa geçti. Adobe firması Trump’ın isteği ile Venezuela’da bulunan kullanıcılarının hesaplarını iptal etti.

 

 

Şirket ABD kararnamesi ile ilgili bir yazı yayınladı. 13884 numaralı kararname gereği ABD şirketlerinin tamamının Venezuela hesaplarını iptal ettiğini belirten yetkililer bu sebepten dolayı şirketin hesapları tek taraflı feshettiğini açıkladı. Son yıllarda bazı şirketlerin keyfi uygulamalarına ve şirketler arasındaki anlaşmazlıklardan dolayı doğan sıkıntılara kullanıcılar şahit oluyor.

Adobe şirketinin aksine Microsoft 365 ve diğer bulut servislerini Venezuela kullanıcılarının aktif kullanmasını sağlıyor. Kararnamenin sadece Venezuela hükumetine ve rejime destek veren kişilerin hesaplarının silinmesi ile ilgili olduğu biliniyor. Ancak firmanın neden tüm hesapları kapattığı hakkında detaylı bir açıklaması mevcut değil.

Adobe geri ödeme yapılmayacağını bildirdi

Yayınlanan kararnamede satış, servis, destek, iadeler, krediler ile ilgili hiçbir işlemin yapılmaması için madde bulunduğunu belirten yetkililer, bu sorunun ne zaman çözüleceğine dair herhangi bir net açıklamada bulunmaktan kaçındı. 28 Ekim tarihine kadar depolanan tüm verileri indirmeye izin verebildiklerinin altını çizen Adobe bu tarihten sonra hiçbir hesaba erişim sağlanamayacağını açıkladı. Şirket benzer şekilde başka ülkelere de yaptırım uygulanabileceğini söyledi.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Adobe binlerce kullanıcının hesaplarını iptal etti”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  O zaman denetleme yetkisi de olamaz, korsan kullanımın önü o ülke için açık olur, hesapta sorulamaz madem öyle. Trump ABD şirketlerinin kar marjını düşürmek ve uluslararası imajını bozmak için çalışıyor sanırım, komik olan da firmaların buna destek olması… Komik ve zavallı hareketler.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  kendi ayaklarına sıkıyorlar, korsan kullanmaya devam edecekler 😀

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sony vegas yerine asla geçemez

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ya yine oynuyo bişeylerle bu Trump yeter artık Trump bu oyun falan değil yukarda Allah var tamammı

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Saçma olmuş. Bu sadece amerika ekonomisine kötü etki eder adobe un tüm ürünlerinin cracklerini bulmak çok kolay ve adobe tan çok daha pratik programlar var ki benimde kullandığım sony vegas vs… hergün dünyada saçma sapan şeyler oluyor

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Böyle bi şey olabilir mi ya resmen insanların parasını gasp etmişler. Koskoca adobe a hırsızlık yapmak yakışmadı madem iptal ediyorsun insanların parasını da iade ediceksin o zaman

 7. Anonim dedi ki:

  İlustratör’ü tek geçen, indesing üzerine program tanımayan arkadaşlardan, yorum bekliyorum.. (Not: Macromedia yı satın alan Abode’un Freehand’den türettiği yazılımlardır..)

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Crack yapın. Bitti gitti

 9. Anonim dedi ki:

  Rumuz: Özgürlük İçin Kapalı Kaynak ve İnternet Programları Kullanma!

  Harika bir adım. Tamamen bedava ve açık kaynak onlarca görüntü işleme, vektörel tasarım, video düzenleme yazılımlarını kullanmak için harika bir fırsat.
  Krita, Inkscape, Scribus, Gimp, Openshot, Kdenlive, Blender, Ardour vs.

 10. Anonim dedi ki:

  Bulut servisleri icin sonun baslangici denebilir. Parasini odediginiz hizmeti heran alamayabilirsiniz ve bu Turkiye icinde gecerli. Yazilim lisansina saygi duy duy denildi yillardir ve iste geldigimiz nokta. Sirketlerin kabadayiligindna baska birsey degil.

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yahu ülke olarak zaten yoğun bir ambargo altındasınız neden gidip lisans parasi ödersiniz ki. Yazık olmuş iyi niyetlerine

  1. Tolga Turan dedi ki:

   Kardeşim yazık denir

" Adobe binlerce kullanıcının hesaplarını iptal etti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Adobe binlerce kullanıcının hesaplarını iptal etti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Adobe binlerce kullanıcının hesaplarını iptal etti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "