Adobe, HTML 5 Destekli Captivate 6’yı Duyurdu


29 Haziran 2012 Cuma 12:15
Adobe, HTML 5 Destekli Captivate 6’yı Duyurdu

Adobe Systems, etkileşimli e-Öğrenim ve HTML5 tabanlı mobil öğrenim içeriklerinin hızlı bir şekilde oluşturulmasına katkı sağlayacak HTML5 destekli Adobe Captivate 6 yazılımını piyasaya duyurdu.

Günümüzün mobil teknolojilerle içiçe yaşayan öğrencilerinin ihtiyaçları dikkate alınarak tasarlanan Captivate 6, e-Öğrenim geliştiricileri, kurumsal eğitmenler, eğitmenler ve diğer iş kullanıcılarının istenilen yer ve anda erişilebilen dinamik SCORM/AICC uyumlu kurs içeriği sunmasına yardımcı oluyor.

Captivate 6 sayesinde eğitmenler, belirli bir nesne tıklandığında otomatik olarak oynatılan üst ses ve diğer sesleri kaydederek e-Öğrenim modüllerini özelleştirebiliyor. Kurs tasarımcıları ayrıca profesyonel tasarımlı temaları kullanarak e-Öğrenim içeriğinin tutarlı bir görünüm ve kullanıma sahip olmasını sağlayabiliyor. Geliştirilmiş LMS entegrasyonu, e-Öğrenim geliştiricilerinin Moodle, Blackboard, Plateau, Saba ve SumTotal dahil lider öğrenim yönetim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde içerik yayınlamasını sağlıyor. Captivate 6’da yapılan geliştirmeler, mobil erişimi iyileştiriyor ve öğrencinin katılımını artırıyor.

Captivate 6’nın sunduğu en önemli yenilikler:

 • Duraklatma ve devam etme özellikleriyle HTML5 yayınlama: e-Öğrenim içeriğini hem SWF, hem de HTML5 olarak yayınlayarak öğrenciler kursa masaüstü bilgisayarlarında başlayabiliyor, sonra bunu duraklatıp farklı bir cihazda devam edebiliyorlar.
 • HD Ekran Kaydı: Yeni “Video Olarak Yakala” iş akışında HD kalitesinde demolar hızlı bir şekilde oluşturulabiliyor. Videoları düzenleyip geçişler, akıllı şekiller, ses ve başlıklar da eklenebiliyor. Tamamen aynı UI’de resim içinde resim formatında başka bir video eklenip YouTube’da yayınlayanabiliyor.
 • Cazip Sıradışı Unsurlar: Önceden yüklenmiş kapsamlı öğelerden seçilerek, içeriği kişiselleştirmek için özelleştirilebilir zeminler üzerinde düzenleniyor. Pencere öğeleri, animasyonlu geçişler gibi akıllı öğrenim araçları sadece birkaç tıklamayla eklenip ek etkileşim sağlanabiliyor.
 • Geliştirilmiş PowerPoint Gidiş Gelişi: PowerPoint 2010 slaytları nesneler, animasyonlar ve multimedyayla birlikte e-Öğrenim projelerine daha iyi ve uygun bir iş akışıyla aktarılabiliyor. Mevcut olan PowerPoint içerikleri kolaylıkla güncellenebiliyor.
 • Geliştirilmiş Quizler: Öğrencilerin bilgilerini, beceri düzeylerini veya eğitim ihtiyaçlarını değerlendirmek için ön testler kullanılıyor. Sonuçlara göre öğrenciler uygun bölüme yönlendiriliyor ve ardıl testler kullanılıyor. Kısa sınav sorusunu hatalı yanıtlayan öğrencilerin ilgili bölümü gözden geçirmesine olanak veriliyor ve gerekirse hatalı yanıtlara ceza veriyor. Böylece, tahmin ederek yanıt vermenin önüne geçiliyor.

Ücretsiz deneme için bkz. www.adobe.com/go/trycaptivate.

:: Adobe Captivate kullanıyor musunuz?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Adobe, HTML 5 Destekli Captivate 6’yı Duyurdu”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Flash, actionscript öğrenenlerin de yakında ekmeği ellerinden gidecek. Adobe kendi bindiği dalı kesiyor. Hadi bkalım.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya işte belliydi böyle bir programın Adobe dan çıkacağı. Flaşı Androidden kaldırmalarının nedeni de buydu işte. Gelecek artık HTML5 te, zaten en geç 2 seneye Adobe bilgisayarlara uyumunu bile kaldıracak Flash ın.

" Adobe, HTML 5 Destekli Captivate 6’yı Duyurdu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Adobe, HTML 5 Destekli Captivate 6’yı Duyurdu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Adobe, HTML 5 Destekli Captivate 6’yı Duyurdu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)