Okunma

Adobe Photoshop Lightroom 4 Kullanıma Hazır


07 Mart 2012 Çarşamba 22:13
Adobe Photoshop Lightroom 4 Kullanıma Hazır

Adobe, Photoshop® Lightroom® 4 yazılımının, Mac OS ve Windows için uygun sürümlerinin kullanıma sunulduğunu duyurdu. Lightroom, amatör ve profesyonel fotoğrafçıların, görüntülerini hızlıca aktarmasını, geliştirmesini, yönetmesini ve vitrine çıkarmasını sağlayan bir iş akışı çözüm ortağı.

Fotoğrafçıların hayatını kolaylaştıran Lightroom 4, üst gölgeleme ve işlem vurgulama için yarattığı özel teknolojiyle kendi fotoğraf albümünüzü yaratmanızı sağlıyor. Ek lokal ayar kontrolleri ve geliştirilmiş video desteği özellikleri de sunan ürünün, herkese açık beta sürümleri geçtiğimiz Ocak ayında kullanıma sunulmuştu.

Adobe Kreatif Medya Çözümleri Başkan Vekili Winston Hendrickson LR4 ile ilgili şunları söyledi;

“Lightroom’u geliştirmemiz için müşterilerimizden alacağımız geri bildirimler büyük bir değer taşıyor. Görüntüleri Adobe’nin rakipsiz işlem teknolojisiyle birleştirmek elimizdeki en büyük kozumuz.Lightroom 4, fotoğrafçılık iş akışını geliştiren ve görüntülerinizin kalabalıktan sıyrılmasını sağlayan çarpıcı bir sürüm.”

Lightroom 4’de yeni geliştirilmiş düzenlemeler

Yeni ayarlama kontrolleri kameralardaki dinamik kapasiteyi maksimuma çıkarırken Lightroom 4, çarpıcı gölge detaylarını ve aydınlatmaları düzenliyor.

Yeni geliştirilmiş bir oto ayarlama sistemini kontrast ve pozlandırma özelliklerinde sunan ürün aynı zamanda, gürültü azaltma, hare ve beyazlık dengesi gibi lokal ayarlama kontrollerine de sahip.

Lighroom 4 fotoğrafçılara, metin kontrolleri ve kolay kullanılabilen şablonlarla çarpıcı bir foto kitap yaratmaları için gereken araçları sağlıyor.

Aynı zamanda içindeki kitap eklentisiyle yeni bir foto kitap yaratmak için direkt olarak link de sunuyor. Yeni sezgisel harita modülü ise, halihazırda bir konumda işlenmiş fotoğrafları gösteriyor, konum etiketleme ve tersine coğrafi etiketleme kontrolleri ile bir fotoğrafçının yaygın olarak bulunduğu konumların kolaylıkla atanabilmesi için kayıtlı konumları sunuyor.

Ürünün yerli video desteği, fotoğrafçılara video klip çekimleriyle DSLR, point-and-shoot kamera ve akıllı telefonlar üzerinden oynama, kesme ve görüntü çıkarma imkanı da veriyor.

Özel video ön ayarları ve birçok standart Lightroom görüntü ayar kontrolleri video kliplere uygulanabiliyor ve ayarlanmış videolar H.264 dosya uzantısıyla gönderilerek Facebook ya da Flickr üzerinden yayınlanabiliyor.

Geliştirme modülünde ön ayarlar tamamen yeni işlem teknolojisinden yararlanıyor. İnternet üzerinden ekranda prova tekniği ile fotoğrafçılar, içeriğin en iyi şekilde görüntülemesini sağlamak için fotoğrafları destinasyon renk boşluğunda uyumlu hale getirebiliyor. Bunlara ek olarak kullanıcılar görüntülerini, Lightroom’dan e-posta yoluyla direkt paylaşabiliyorlar.

Fiyat ve erişebilirlik

Adobe Photoshop Lightroom 4, Windows ve Mac için www.adobe.com/store’da kullanıma sunuldu. Yeni kullanıcılar için ABD’de ortalama fiyat 149$ olarak belirlendi.

Üst sürüm fiyatı ise ABD’de 79$. Ürün özellikleri, yükseltme kuralları, fiyatlandırma ve dil versiyonları hakkında detaylı bilgi için www.adobe.com/go/lightroom ziyaret edebilirsiniz.

Kullanıcılar aynı zamanda Lightroom grubuyla, Facebook, Twitter ya da Adobe Lightroom blog üzerinden iletişim de kurabiliyorlar.

Lightroom hakkında detaylı bilgilerin bulunduğu videoları izlemek için http://www.youtube.com/lightroom adresi ziyaret edilebilir.

Adobe Photoshop Ailesi

Adobe Photoshop ve Photosop Extended evde, ofiste ya da iş başında dijital görüntülerini en iyi şekilde ortaya çıkarmak için her seviyedeki kullanıcısına sunduğu çözümlerle ailesinin en önemli üyelerinden biri sayılmaktadır.

Photoshop Lightroom, amatör ve profesyonel fotoğrafçılara görüntülerini etkili bir şekilde yaratma, yönetme ve vitrine koyma olanağı sağlayan bir iş akışı kazandırmaktadır. Photoshop Elements müşterilere organize edebilecekleri, değişiklikler yapabilecekleri, fotoğraf anılarını yaratıp paylaşabilecekleri kolay kullanılabilen araçlar sağlamaktadır.

Mobil cihazlar için, Adobe Photoshop Touch uygulamaları kullanıcıların tabletler için tasarlanmış Photoshop özellikleriyle görüntülerin biçimini değiştirmelerini sağlamaktadır ve Adobe Photoshop Express sosyal ağlarda paylaşarak basit fotoğraf düzeltmeleri ve güçlendirmeleri yapan ücretsiz bir uygulamadır.

http://www.youtube.com/lightroomyazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Adobe Photoshop Lightroom 4 Kullanıma Hazır konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Adobe Photoshop Lightroom 4 Kullanıma Hazır ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Adobe Photoshop Lightroom 4 Kullanıma Hazır ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "