Okunma

Adobe Bulutta Yalnız Kalacak


05 Kasım 2010 Cuma 17:36
Adobe Bulutta Yalnız Kalacak

Adobe‘un bu servisine geçmeden önce bulut bilgi işlemin ne olduğunu kısaca hatırlayalım. Bilgisayarda yaptığınız uygulama her ne ise, bu uygulamaya internete bağlı bir bilgisayar üzerinden tarayıcı aracılığıyla ulaşabilmeniz, bu sistem sayesinde sağlanıyor.

İş yerinde bu sistemle çalışmaya başladığınız bir dosyaya, evinizde kaldığınız yerden devam etmeniz, bulut bilgi işlem (cloud computing) sayesinde mümkün.

İki Yeni Servis

Yazılım devlerinden Adobe, yeni duyurduğu servisleri ile Adobe Cloud dünyasının temellerini atmış oldu. Adobe SendNow ve Adobe CreatePDF, ilk iki ürün.

Adobe SendNow, dosyaları saklamaya yarayan bir sistem. Adobe ID ile giriş yaparak dosyalarınızı burada saklamanız mümkün.

Adobe CreatePDF ise gönderdiğiniz dosyaları PDF biçimine dönüştürüp saklıyor.

Adobe Neden Çuvallayacak?

Bu yeniliklere Adobe‘un da katılması iyi hoş ama sunulan imkanlar tam anlamıyla rezalet. Bu servislerin diğer internet devleriyle rekabet edebilmesi imkansız.


Sunulan seçenekler, ücretsiz aboneler için facia.

Örneğin Adobe SendNow servisinde limitiniz 100 MB. Tek seferde en fazla 1 dosya gönderebiliyorsunuz. Yüklediğiniz dosya 1 hafta kalıyor ve belli sayıda indirilmeye izin veriliyor.

Burada maksat, sizin ücretli üyeliğe geçmenizi sağlamak. Hadi geçtiniz diyelim, bu sefer de limitiniz 2 GB. Aynı şekilde CreatePDF servisi de fakirler için tam bir facia.

Çoklu dosya gönderimi ve masaüstü yazıcısı olarak kullanmak sadece ücretli abonelik sahibi Adobe kullanıcılarına sağlanıyor.

Adobe‘un, yeni servislere bu kafayla yaklaştığı sürece ve bu servislerin çok daha iyisini çok daha uygun fiyatlara (çoğu zaman ücretsiz) yapan yerler olduğu sürece Photoshop ve Illustrator ile takılması daha hayırlı gibi görünüyor.

:: Cloud Computing sizi heyecanlandırıyor mu?
Tıklayın, forumda tartışalım.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Adobe Bulutta Yalnız Kalacak”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    ağzına sağlık arkadaşım aynen katılıyorum

" Adobe Bulutta Yalnız Kalacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Adobe Bulutta Yalnız Kalacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Adobe Bulutta Yalnız Kalacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "