Okunma

Adobe’dan Flash Açıklaması Geldi


16 Ağustos 2012 Perşembe 08:00
Adobe’dan Flash Açıklaması Geldi

Dün sizlerle paylaştığımız haberle, Adobe‘un bugün itibariyle Mobile Flash Player yazılımına güncelleme yapmayacağını ve artık Android Jelly Bean ve üzerinde Flash desteğinin ortadan kalkacağını belirtmiştik. Adobe Türkiye‘den durum ile ilgili resmi açıklama geldi.

Açıklamanın tam metnini aşağıya ekliyoruz:

“Adobe olarak Adobe AIR ile birlikte PC web browsing ve mobil uygulamalarında kullanılan Adobe Flash’a odaklanmış olduğumuzu 2011 yılının kasım ayında bildirmiştik. Bu anlamda mobil tarayıcılar için Flash Player geliştirmelerine devam edilmeyeceğini açıklamak isteriz.

Adobe Flash Player tarayıcı eklentisi, cihazın tarayıcısı ve multimedya alt sistemleri ile sıkı bir şekilde entegredir. Bu da iş ortaklarımız tarafından yapılan çeşitli uygulamaları gerekli kılmaktadır. Adobe Flash Player uygulamalarının kullanıcılar için mümkün olan en iyi deneyimi sağlamaya devam etmesi için iş ortağı programımız, bir sertifikasyon programına sahiptir. Sertifikasyon için, içeriğin beklenen şekilde çalıştığından ve Adobe Flash Player’in cihazın dengesini olumsuz yönde etkilemediğinden emin olmak amacıyla kapsamlı testler yapılmaktadır. Flash Player sertifikalı cihazlara tipik olarak fabrikada veya sistem güncellemenin bir parçası olarak önceden yüklenir.

Üretici tarafından Adobe Flash Player sağlanmayan cihazlar genellikle sertifikasızdır, yani üretici, sertifikasyon test gereksinimlerini karşılamamıştır. Sertifikasız cihazların kullanıcıları genellikle Adobe Flash Player’ı Google Play Store’dan indirebilmiş, uygulama da genellikle çalışmıştır. Ancak Android 4.1 ve sonrasının Flash Player tarafından desteklenmemesiyle, bu durum artık geçerli olmayacaktır.

15 Ağustos’tan başlayarak Google Play Store’daki yapılandırma ayarları kullanılarak Flash Player kurulu olan cihazlarda Flash Player güncellemelerine erişim kısıtlanacaktır. 15 Ağustos’un ardından bu uygulama Google Play Store’dan indirilemeyecektir.

Kullanıcıların Android 4.0 veya daha erken sürüm cihazlarında Adobe Flash Player’a erişebilmeye devam etmesinin en kolay yolu sertifikalı cihaz kullanmak (http://www.adobe.com/go/certifieddevices) ve Adobe Flash Player’ın üretici tarafından kurulmuş veya 15 Ağustos öncesinde Google Play Store’dan indirilmiş olduğundan emin olmaktır.

Kullanıcının cihazı Android 4.0’dan Android 4.1’a yükseltilmiş ise, beklenmeyen bir duruma geçerek cihazın dengesini bozabileceğinden Adobe Flash Player kaldırılmalıdır.

Android için Adobe Flash Player sürümlerine ulaşmaya devam etmek isteyen geliştiriciler için bunlar, Adobe Flash Player sürümleri arşivinde (http://helpx.adobe.com/flash-player/kb/archived-flash-player-versions.html) yer almaya devam edecektir. Arşivden yapılan kurulumlara Google Play Store aracılığıyla güncelleme gelmeyecektir.”

Açıklamaya baktığımızda artık Google Play Store‘dan Mobile Flash Player indirilemeyecek. Adobe artık Flash Player‘ı mobil platformlar için desteklemeyecek. Belki APK dosyası olarak üst sürümlerde dışarıdan Flash yüklemesi yapılabilir fakat Adobe buna hiç bir şekilde stabilite ve güvenlik güvencesi vermiyor.

Bakalım Android 4.1 ile başlayacak olan Flash‘sız deneyim, Android‘i nasıl etkileyecek?

:: Flash sizin için mobil platformlarda önemli mi yoksa sistem düşmanı ve bırakılması gereken bir teknoloji mi?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

55 yorum - “Adobe’dan Flash Açıklaması Geldi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  apk yüklerim 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bence bazıları tekelleşmeye çalışıyor buda alternatifleri çoğaltıyor. açık kaynak kodlu yazılımlara sekte vurmak isteyen çok oluyor buda onlardan biri

 3. SDN Okuru dedi ki:

  4.1 s3 mini kullaniyorum. google dan aratin kurulumu cok basit adobe arşiv inde güncel flash lar var sorunsuz kullaniyorum

 4. SDN Okuru dedi ki:

  flash olmadan kullanıyorum cidden berbat note2

 5. SDN Okuru dedi ki:

  yandık be gitti paralarımız

" Adobe’dan Flash Açıklaması Geldi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Adobe’dan Flash Açıklaması Geldi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Adobe’dan Flash Açıklaması Geldi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "