Okunma

ADSL Abonesi 5 Milyon Oldu!


20 Nisan 2008 Pazar 21:00
ADSL Abonesi 5 Milyon Oldu!

Türk Telekom’un altyapı yatırımları ve internet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla yürüttüğü çalışmalara paralel olarak Türkiye‘de ADSL abonesi sayısı 5 milyonu aştı. Öte yandan, internet erişimi konusunda uzman, Londra merkezli bağımsız araştırma firması Point Topic tarafından Mart ayı sonunda yayınlanan "Dünya Genişbant İstatistikleri" (World Broadband Statistics) raporunun "Dünya Genişbant İstatistikleri 2007 4. Çeyrek" (World Broadband Statistics Q4 2007) bölümünde 2007 yılı sonuçları açıklandı. Her 3 ayda bir yayınlanan rapora göre, 2005-2007 yılları arasında Avrupa’da abone sayısı 1 milyon ve üzerinde olan ülkeler içinde ADSL abonesi sayısı en hızlı artan ülke Türkiye oldu.
Durmak Yok!

Türk Telekom İcra ve Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Paul Doany, hedeflerinin Türkiye’de modern iletişim teknolojilerini toplumun her kesimine yaygınlaştırmak, kırsal ya da kentsel ülkenin dört bir yanından internete erişim sağlamak olduğunu belirtti. Doany, "Gerek genişbant altyapı yatırımlarımızla, gerek internet servis sağlayıcıları için toptan satış fiyatlarında gerçekleştirdiğimiz indirimlerle, gerekse eğitim alanında hayata geçirdiğimiz sosyal sorumluluk projeleri ile bu hedefe ulaşmayı amaçlıyoruz. Bu doğrultuda, Türkiye’de ADSL abonesi sayısının 5 milyona ulaşması ve abone sayısı açısından Avrupa’nın en hızlı büyüyen pazarı olması bizim için çok önemli ve memnun edici bir gelişme" dedi.

Altyapı Yatırımı

Türk Telekom, iletişim altyapısının yenilenmesi, tüm bölgelerde kırsal şebekelerin dönüşümü ve sistem bakımının yapılmasına yönelik projeler ile 2005 ile 2010 yıllarını kapsayan dönemde yatırım yapacağını duyurmuştu.

Bu yatırım planının bir parçası olarak, 2007 yılında hayata geçirdiği "Kırsal Alan Dönüşüm Projesi" ile bölgesel gelir farklılığından kaynaklanan "dijital uçurum"u ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Türk Telekom, internet kullanımının yaygınlaşması ve kolaylaşmasının yanı sıra hızlı, kesintisiz ve yüksek kaliteli internet hizmeti sunmak amacıyla da çalışmalarını sürdürüyor.

Bu çerçevede, geçtiğimiz Şubat ayında internet bağlantısının hızlanması ve yurtdışı merkezli internet sitelerine erişimin kolaylaşması için internet yurtdışı çıkış hızını 157 Gbps’ye yükseltti.

Yine aynı amaçla 2007 yılında Londra, Amsterdam ve Frankfurt’ta ses ve veri iletimini kapasitesini artırarak uluslararası ara bağlantılarını hızlandırıp daha kaliteli hale getiren POP (Point of Presence) noktaları açtı.

:: Türk Telekom’u başarılı buluyor musunuz? Forum’da tartışalım.

SDN http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “ADSL Abonesi 5 Milyon Oldu!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Valla ben bu ttnet denilen sözde şirketin verdiğini sandığı hizmetten memnun değilim. Telefon kullanmak istememe rağmen ADSL için telefon kullanmaktayım. Ayrıca ne zaman teknik servisi arasam bana çalışma var denmekte. Ben bu çalışmaları anlamış değilim. Bilgisayarıma virüs bulaştığı için internetten sürekli download yapmış ve ttnet’i aradığımda bana şu anda çalışma var biz görememekteyiz denmekte.
  Sayın Paul Doni veremeyeceğiniz hizmetler için lütfen söz vermeyin. Ben kullandığım hizmet hakkında sizlerden bilgi alamıyorum. Şikayetimi pazarlama birimizine soruyorum nereye hitaben yazayım ve nereye teslim edeyim diyorum. Bana nereye isterseniz oraya edin diyorlar. Siz bence önce haklı müşteri hattınızı iyice eğitin pazarlamacılarınızıda sonra … Bu anlayışla siz daha çokk …..
  umarım beni duyar ve önlem alırsınız

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yeni kullanııclara hayırlı olsun dileklerimi sunarım.İsterse 70 milyon olsun. Telekom yıkılacak….

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ne güzel dimi, ben 1024 kullanıcıydım 4 mbit çıkardım 1 ay sonra memnun kalmadım 2 mbit yaptım gene memnun kalmadım telekom’a gittim bana bulunduğum bölgedeki santral saddece 1024 mbit kaldırdığını söledi yani ben 4 mbit ve 2 mbit geçiş yaparken uyarmıyyorlar kol gibi faturaları geçiriyorlar hiç merak etmeyin kalbonet çıksın ttnet adsl 2 tane üzerime olanı iptal edicem……

 4. SDN Okuru dedi ki:

  hani vdsl geliyordu?
  turkcell gelse de bizi kurtarsa……

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Paul doni verdiği paranın %40 ını çıkartmış olmasına rağmen hala vdsl2 için gerekli adımları atmı***** kadar aç gözlü bu kadar haysiyetsiz olunmazki ***** berbatlığından 2 dk da 1 netim kopuyor…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  ee sonuç?bu alt yapıyla 10 yıl sonra bize kaç hızı vermeyi düşünüyolar!Okadar para alıyolar ne yapıyolar kullanıcılar için..Kim gercek hızda tarifesini kullanabiliyo?! ah bölgemde kablonet olaydı bu yabancılara paramı verirdim ya..Yazık bu kullanıcı***** ücret biri sizce net ***** bir HAYIR! saçma sapan ingilizce türkçe karısımı konusanlar anlamayabilir ;hayır demek NO demek!…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Sabit Telefonum yok ve Sabit Ãœcret ödüyorum… Adalet yokki bu kurumda….

" ADSL Abonesi 5 Milyon Oldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ADSL Abonesi 5 Milyon Oldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ADSL Abonesi 5 Milyon Oldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "