Okunma

ADSL Abonesi Azalıyor, Fiber Yükseliyor


23 Ağustos 2012 Perşembe 08:56
ADSL Abonesi Azalıyor, Fiber Yükseliyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nun (BTK) açıkladığı veriler, iletişim sektörünün geldiği son durum hakkında açıklayıcı net bilgiler içeriyor.

3 ayda bir yayınlanan raporun sonuncusunda (2012’nin ikinci çeyreği) internet abonelerinin hangi bağlantı türünü tercih ettikleri de mevcut.

Fiber mi yoksa DSL mi?

Geçtiğimiz yılın aynı döneminde DSL teknolojilerini kullanan abone sayısı 6.726.981 olurken, bu rakam bu sene 6.632.661′e geriledi ve %1,4‘lük bir düşüş yaşandı.

Aynı dönemde tercih edilen fiber internet aboneliğine bakıldığında ise 2011’in ikinci çeyreğinde 189.597 olan fiber internet abone sayısı, bu yılın aynı döneminde 469.668 oldu ve %147,7 büyüme oranı ortaya koydu.

Mobil internetin çıkışı hız kesmiyor

İşin bir de mobil internet kısmı var. 2011’in ikinci çeyreğinde hem bilgisayardan hem de telefondan mobil internet kullanan kişilerin sayısı 3.629.522 olurken, bu yılın aynı döneminde abone sayısı 10.649.948 (mobil bilgisayardan internet 1.859.250, cep telefonundan 8.790.698) oldu. Yıllık bazda artış, %193,4 olarak gösterildi.

Fiber iyi ama…

Altyapı çalışmalarının beklendği hızda ilerlememesine rağmen fiber internet, kullanıcılar için DSL teknolojisine oranla daha çok tercih edilen bir balantı çeşidi olmaya devam ediyor.

Daha yüksek hızlarda internet imkanı sunan fiber internet için en büyük eleştiriler, adil kullanım kotası için geliyor. Tüketiciler, SDN Forum gibi tartışma platformlarında verilen kotaların yetersiz olduğunu ve kısa sürede dolduğundan şikayet ediyor.

:: Sizin bağlantı türünüz hangisi? Verileri nasıl değerlendiriyorsunuz?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

53 yorum - “ADSL Abonesi Azalıyor, Fiber Yükseliyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bu fiberdeki kota dsl le aynı mı?yani dsle göre daha mı hızlı doluyor?(örneğin; aynı filmi indirdiğinizde)

  2. Dogukan_gti dedi ki:

    sorun gerçekten, bu ülkedeki insanların sömürülmesi. Her sektörde bunu göreceksiniz, (Benzin, Mazot, Elektrik, Doğalgaz, İnternet, vs vs) AKN uygulaması korsan kullanım nedeni ile konulmuştur deniyor ama şu unutuluyor; Steam, *****, Youtube, Digiturkplay ve o kadar yasal müzik servisi var bunlarda mı korsan? Dünyada hiç bir ülkede bizim gibi kotalar uygulanmıyor internete. Bütün dünyadaki internet kullanıcıları bizim ortalama veri kullanımımızın kat be kat fazlasını kullanıyor. Sorun internet üzerindeki TEKEL ci düşünce her yerde olduğu gibi….

  3. SDN Okuru dedi ki:

    DSL sadece TT’a peşkeş çekilmiş bir sistem olduğundan, yıllarca rakipsiz olduğundan berbat hizmet, sürekli kesilen internet, fahiş fiyat, zorunlu telefon aboneliği ücreti politikasıyla milleti sömürdüler. Fırsatı olan kaçıyor şimdi.

" ADSL Abonesi Azalıyor, Fiber Yükseliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ADSL Abonesi Azalıyor, Fiber Yükseliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ADSL Abonesi Azalıyor, Fiber Yükseliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "