Popüler Mac uygulaması kullanıcı bilgilerini çaldı!


07 Eylül 2018 Cuma 22:48
Popüler Mac uygulaması kullanıcı bilgilerini çaldı!

Adware Doctor adlı Mac uygulaması, Mac uygulama mağazasında, ücretli uygulamalar arasında en iyi beşinci uygulama olarak bulunmaktaydı, haberin yayılmasının ardından hızlıca App Store’dan kaldırıldı. Bir anti-malware yazılımı olan Adware Doctor, aynı zamanda malware olma ünvanına da böylece erişmiş oldu.

Adware Doctor nasıl bilgilerinizi çalıyor?

Yazılım, internet tarayıcı geçmişinizi Çin’deki sunucularına yüklemekte. Bir kullanıcı tarafından fark edilen durum, 1 ay önce Apple’a bildirilmiş olmasına rağmen mağazadan ancak bugün, Patrick Wardle‘ın blog yazısından sonra kaldırıldı. Atılan tweet’e bakıldığında tarihin 20 Ağustos olduğu görülmekte. Aşağıdaki videoda, durumu tespit eden kullanıcının nasıl tespit ettiği görülmekte.

Tweet’te yazılımın sizden dosyalarınızı taramak için izin istediğini, “Allow” tuşuna bastığınız anda dosyaları taradığı, aynı zamanda da bilgilerinizi çaldığını yazmakta.

Durumu fark eden kullanıcı, dakikalar önce attığı tweet’le geliştirici hesabının tamamen kaldırılmadığını, hala geliştiricinin farklı isimlerle mağazada bulunduğunu belirtti.

Uygulama mağazasını çok sıkı şekilde kontrol ettiğini söyleyen Apple, nasıl olur da bu kadar süredir ücretli en popüler 5. uygulama sırasındaki uygulamada tehditi görememekte? Apple tarafından henüz konu hakkında bir açıklama yapılmadı.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Popüler Mac uygulaması kullanıcı bilgilerini çaldı!”

  1. ali dedi ki:

    apple’ın herşeyden haberi var onlarda günün birinde patlayacak aha buraya yazıyorum

" Popüler Mac uygulaması kullanıcı bilgilerini çaldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Popüler Mac uygulaması kullanıcı bilgilerini çaldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Popüler Mac uygulaması kullanıcı bilgilerini çaldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "