NASA ‘Ağ Geçidi’ için SpaceX roketini tercih etti


10 Şubat 2021 Çarşamba 08:18
ABONE OL
NASA ‘Ağ Geçidi’ için SpaceX roketini tercih etti

NASA’nın “Ağ Geçidi” istasyonunun ilk iki bölümü SpaceX tarafından Ay’a çıkartılacak. NASA‘nın Salı günü duyurduğu 331,8 milyon dolarlık anlaşma ile iki bölüm, SpaceX‘in geliştirip ürettiği bir Falcon Heavy roketi tarafından uzaya taşınacak. 

“Ağ Geçidi”, Ay yörüngesine güvenli bir şekilde girdiğinde, NASA’nın Artemis programının bir parçası olarak Ay’a giden astronotlar ve ekipman için bir ara istasyon görevi görecek. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin gelecekteki Ay hedefi için önem arz eden görevin, en erken 2024‘te başlaması bekleniyor.

NASA’nın iki modülü SpaceX’e emanet

SpaceX’in uzaya göndereceği modül çifti, iki ayrı şirketin NASA için sırasıyla 375 milyon dolar ve 187 milyon dolara inşa ettiği güç ve tahrik elemanı (PPE), yerleşim ve lojistik karakolu (HALO) olarak adlandırılıyor.

İlk modül, Geçit’e güç sağlarken ve istasyonun farklı Ay yörüngelerine hareket etmesine izin verirken, ikincisi astronotlara Ay’a giderken kalabilecekleri bir yer verecek. En erken 2024 Mayıs’ta başlaması planlanan görev, Kennedy Uzay Merkezi‘nden fırlatılacak Falcon Heavy ile gerçekleşecek.

Artemis’e giden yolda NASA, projenin zaman çizelgesini hızlandırmak için özel şirketlere sözleşmeler yapmaya devam ediyor. Ancak Ocak ayında, ajansın iki lander sözleşmesini Şubat sonundan Nisan sonuna kadar geriye ittiği ortaya çıktı, bu da NASA’nın 2024’teki iddialı Artemis hedefine ulaşıp ulaşamayacağı konusunda şüpheye neden oldu.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" NASA ‘Ağ Geçidi’ için SpaceX roketini tercih etti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NASA ‘Ağ Geçidi’ için SpaceX roketini tercih etti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NASA ‘Ağ Geçidi’ için SpaceX roketini tercih etti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  2. 2 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  3. 3 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  4. 4 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  5. 5 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  6. 6 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  7. 7 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  8. 8 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  9. 9 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
  10. 10 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği