Okunma

Airbnb New York’ta ağır darbe aldı


22 Ekim 2016 Cumartesi 05:30
Airbnb New York’ta ağır darbe aldı

Kısa süreli ev/oda kiralama uygulaması Airbnb, New York’ta çok popüler olunca, ev sahipleri evlerini klasik yöntemle, aylık/yıllık olarak kiralamak yerine Airbnb üzerinden günlük, haftalık kiralamaya başlamıştı.

Bu da şehirde kiraların roket gibi fırlamasına neden oldu. Klasik yıllık/aylık kiralamadan çok daha fazla gelir getiren kısa dönem kiralama, New York’ta ev sahiplerinin ilk tercihine dönüşmüş durumda.

Ancak şehir sakinleri aylardır Airbnb’nin yasaklanması için protestolar düzenliyorlardı ve seslerini duyurmayı sonunda başardılar.

Airbnb için New York bitti

New York Valisi Andrew Cuomo, şehirdeki apartman dairelerinin 30 günün altında kiralanmasını yasakladı. Yasaya uymayanlar içinse ağır cezalar var.

Aslında bu yasak farklı bir şekilde yürürlükteydi. Eski halinde, ev sahipleri apartman dairelerini, kendisi de içinde otururken 30 günden az kiraya verebiliyordu.

Ancak şimdi yeni yasayla, apartman dairelerinin her ne şekilde olursa osun, 30 günden az kiraya verilmesi tamamen yasaklandı.

Bu da New York gibi büyük bir şehirde, çok büyük kullanıcı kitlesi olan Airbnb için ağır bir darbe oldu.

Bu kararla birlikte artık New York’a ziyarete gidecek turistler için de, Airbnb seçeneği devreden çıkıyor.

Türkiye’de de terör endişesiyle günlük kiralık evlere yasak getirilmesi gündemdeyken New York’tan gelen bu haber, siyasetçilerin dikkatini mutlaka çekecektir.

:: Sizce Airbnb Türkiye’de de yasaklanır mı?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Airbnb New York’ta ağır darbe aldı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  çok güzel uygulama..başka yerlere gittikçe çok işe yarıyor..şehir merkezinde olup uçuk otel fiyatlarından kurtuluyosun

 2. SDN Okuru dedi ki:

  DeNeSe’yi değiştirip girsinler onuda bizmi söyleyek? 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  özgür kapitalizm gereği evimizi istediğimiz fiyattan kiralamak hakkımız olmalı

 4. SDN Okuru dedi ki:

  vay yasakçı zihniyet dikatatör Amerikalılar vay

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Vaybe vatandaşı korumak için güzel politika

 6. SDN Okuru dedi ki:

  c9 yerine c4 yazsakardı. note 7 den sonra 1 gram güvenim yok firmaya

" Airbnb New York’ta ağır darbe aldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Airbnb New York’ta ağır darbe aldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Airbnb New York’ta ağır darbe aldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "