Okunma

Airbus, kendi drone taksi uçuşunu yaptı!


02 Şubat 2018 Cuma 18:00
Airbus, kendi drone taksi uçuşunu yaptı!

Airbus, ilk önce kendi kendine uçan bir taksi geliştirmeyi planlamıştı, birçok kişi tarafından ancak bilim kurgu filmlerinde olur denilen hayal havacılık devi tarafından gerçekleştirildi. İşte Airbus firmasının Alpha One adını verdiği drone taksi.

Airbus drone taksi uçuşunu yaptı!

Airbus’un Vahana ekibi, ilk kez “Alpha One” adlı özerk hava taksisini başarıyla uçurdu. Şimdilik yalnızca 16 fit yüksekliğe ulaşan taksi inmeden önce 53 saniye havada kaldı. Ekip, şimdi bu drone taksilerini daha iyi hale getirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Airbus, en son teknolojileri kullanarak “democratize personal flight (kişisel uçuşu demokratikleştirmek)” için bu projeyi yarattı. Bu vizyona dayanarak, Vahana ekibi, Alpha One‘ı otomatik pilotlu ve tek yolcu kapasiteli olarak, elektrikli dikey kalkış ve iniş (VTOL) aracı olarak tasarladı.

Şirketin nihai hedefi ise, kendi kendine çalışan otomobillere benzeyen özerk bir yolcu uçağı ağı inşa etmektir. Bu konuda oldukça iddialı olan Airbus, teknolojisini daha da geliştirmeli ve ileri uçuşa geçene kadar daha fazla uçuş testi yüklemesi yapmalıdır. Belkide bu şekilde devam ederlerse gelecekte hepimiz bu taksileri kullanabilir hatta kendimize özel bir tane alabilir bile.

:: Siz drone taksiyle yolculuk etmek veya kendinize bir tane almak ister miydiniz?
yazarEmre Kılıç

Teknolojik gelişmelere oldukça meraklı olan Emre, üniversite hayatına başlamasıyla birlikte teknoloji ve oyun gibi konularda SDN bünyesinde haber ve makaleler yazmaya başladı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Airbus, kendi drone taksi uçuşunu yaptı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Airbus, kendi drone taksi uçuşunu yaptı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Airbus, kendi drone taksi uçuşunu yaptı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "