Okunma

Airbus Uber’e rakip olmak istiyor


04 Kasım 2016 Cuma 06:00
Airbus Uber’e rakip olmak istiyor

Avrupalı dev uçak üreticisi Airbus’ın, şehir içinde inip kalkış yapabilecek pratik uçaklar tasarladığı ve bunları Uber benzeri bir servisle kiralamaya hazırlandığı ortaya çıktı.

Aslında şehir içinde uçak kiralama fikri yeni değil. Uber geçtiğimiz haftalarda yayınladığı bir raporda, dikine inip kalkabilecek otomobiller tasarladığını ve bu uçan otomobillerle şehir içi ulaşımında devrim yaratmak istediğini açıklamıştı. 

Uçan otomobil artık bir fikir değil

Ancak uçan otomobil konusuna ilgi gösteren sadece Uber değil. Google’on patronu Larry Page’in kişisel olarak uçan otomobil geliştirmeye yatırım yaptığı biliniyor.

Hatta Page’in Zee.Aero isimli şirketinin geliştirdiği ilk uçan otomobilin testleri de başladı.

Şimdi de Airbus’ın benzer planlar içinde olduğu ortaya çıktı.

Şirket, “uçan otomobil” değil ama şehir içi ulaşım için küçük uçaklar tasarladığını açıkladı. Bu küçük uçaklar dikine inip kalkabilen 6 pervaneli drone’lar gibi düşünülebilir. Drone’lardan tek farkı, içinde insan taşıyabilecek olması.

Dik şekilde binaların çatılarına, parklara, helikopter pistlerine, açık alanlara inip kalkabilecek olan uçaklar, hem kendi kendine sürüş zekasına sahip olacak hem de  Airbus’ın geliştireceği Uber benzeri bir servisle büyük şehirlerde, taksi gibi kullanılacak.

Normal otomobillere göre iki kat daha hızlı olacak uçaklar, trafiğe de takılmayacağı için, şehrin bir ucundan diğerine insanları sadece birkaç dakika içinde ulaştıracak.

Airbus, minik uçakların 4 yıl içinde üretim bandında olacağını ve gerekli izinlerin alındığı şehirlerde kullanıma girebileceğini belirtiyor.

Ne dersiniz, belki de İstanbul trafiğinden kaçmak isteyenlerin aradığı çözüm budur.

:: Uçan taksiler büyük şehirlerin trafiğine çözüm olabilir mi?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Airbus Uber’e rakip olmak istiyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  çıksın alacağım bir tane çadırımı alıp doğru sahra çölüne çayımı demleyip yıldızları seyredeceğim

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Uber üretici değil, şimdilik.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Airbus'ın henüz açıklanmamış 4 kişilik tasarımları da var. İki senedir üzerinde çalışıyorlar, 150 milyon dolar harcamışlar.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Gerçi Vahana tek kişilik, Uber'e başlangıçta en az iki kişilik araç lazım.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Airbus A3 Vahana projesi ile ürettiği araçları Uber'e kullandıracak.

" Airbus Uber’e rakip olmak istiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Airbus Uber’e rakip olmak istiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Airbus Uber’e rakip olmak istiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "