Okunma

Uçak parçalarında 3D yazıcı dönemi başladı!


22 Nisan 2017 Cumartesi 05:00
Uçak parçalarında 3D yazıcı dönemi başladı!

Son yılların hızla gelişen teknolojilerinden birisi olan 3 boyutlu yazıcılar, başta tıp olmak üzere hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Indiana Üniversitesi’nden Dr. Travis Bellicchi‘nin geçtiğimiz yıl bir hastası için üç boyutlu yazıcıdan çene üretmesinin ardından, ses getiren bir diğer gelişme havacılık sektöründen geldi.

Airbus A380 bünyesinde 3D yazılı ile üretilen valf bloğu!

Fransa merkezli havacılık devi Airbus‘ın dünyanın en büyük yolcu uçağı ünvanına sahip olan A380 modeli, bünyesinde 3D yazılı ile üretilen bir parçaya ev sahipliği yaparak sorunsuz bir uçuş gerçekleştirdi.

17-04/22/airbus-a320-annom-1024x768.jpg

İsviçre merkezli mühendislik firması Liebherr ve Chemnitz Teknoloji Üniversitesi ile ortak bir çalışma yürüten Airbus mühendisleri, hidrolik valf bloğunun büyük bir bölümünü 3D yazıcı kullanarak hazırladı.

17-04/22/liebherr-integrated-actuator-1024x576.png

Uçağın pistte daha kolay durmasını sağlamak için kanatların üzerinde bulunan spoylerlerin kalkmasını sağlayan hidrolik valf bloğu, 3D yazılı ile üretildiği için bir önceki jenerasyona göre yüzde 35 daha hafif bir yapıda.

Liebherr ile çalışmaya devam eden Airbus mühendisleri, 3D yazılı ile üretilen parçalara halen geliştirilme aşamasında olan A330 neo ve Beluga X model uçaklarında yer vereceklerini belirtiyor.

:: 3 boyutlu yazıcıların kullanım alanlarının genişlemesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Uçak parçalarında 3D yazıcı dönemi başladı!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Dünya Nereye Biz Nereye?

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Adamlar yazıcıyla uçak yapıyorlar biz hala neyin derdindeyiz 😀

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Yaşa

" Uçak parçalarında 3D yazıcı dönemi başladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uçak parçalarında 3D yazıcı dönemi başladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uçak parçalarında 3D yazıcı dönemi başladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "