AirDrop’ta güvenlik açığı şoku: Veri sızdırıyor


26 Nisan 2021 Pazartesi 10:14
ABONE OL
AirDrop’ta güvenlik açığı şoku: Veri sızdırıyor

Apple, diğer platformların özellikle de Android‘in hala uygulamaya çalıştığı birkaç özelliğe sahip. AirDrop‘un basit rahatlığı ve varsayılan güvenliği bunlardan biri ve geçen yıla kadar Android’in “Yakındaki Paylaşımı” bu özelliğe yetişemedi.

Ne yazık ki, AirDrop gerçekten o kadar güvenli değil gibi görünüyor. Buna göre paylaşım sayfasını macOS veya iOS‘ta açmanın, kullanıcının telefon numarasının ve e-posta adresinin menzil içindeki herhangi bir bilgisayar korsanına sızması için yeterli olduğu iddia ediliyor.

AirDrop’u kullanmasanız bile veriniz sızıyor olabilir

AirDrop, cihazları taramak ve aralarında bir bağlantı kurmak için hem geçici Wi-Fi hem de Bluetooth kullanan bir zamanlar yeni olan bir teknikten yararlanıyor.

Bilindiği üzere AirDrop’ta kullanıcılar yalnızca kişileriyle yada Mac veya iPhone‘u olan kişilerle paylaşma seçeneğine sahip. Ne yazık ki, güvenlik araştırmacıları tarafından bulunan kusur, kişisel bilgilerin sızmasını tetiklemek için AirDrop’u fiilen kullanmayı bile gerektirmiyor.

Sahne arkasında, AirDrop aslında gönderenin telefonunu ve e-posta adresini içeren şifreli bir veri paketi yayınlayarak cihazları taramaya başlıyor. Amaç, çevredeki cihazlarda gönderen kişisinin alıcı olarak nitelendirilmek üzere kaydedildiğini kontrol etmek.

Ne yazık ki bu şifreleme görünüşe göre o kadar güçlü değil ve bilgisayar korsanlarının sayıların ve e-posta adreslerinin şifresini çözmek için işini kolaylaştırıyor.

Daha endişe verici bir şekilde, bu telefon numaraları ve e-posta adresleri daha sonra kimlik avı dolandırıcılığı gibi diğer saldırılar için kullanılabilir.

Araştırmacıların bu güvenlik açığını 2019‘da Apple‘a açıkladığı ve hatta daha güvenli alternatifin açık kaynaklı bir referans uygulamasını sağladığı bildirildi. Ancak Apple’ın bugüne kadar yanıt vermediği belirtiliyor.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

Apple napıyon ?!?!?!?

" AirDrop’ta güvenlik açığı şoku: Veri sızdırıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AirDrop’ta güvenlik açığı şoku: Veri sızdırıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AirDrop’ta güvenlik açığı şoku: Veri sızdırıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  2. 2 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  3. 3 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması
  4. 4 DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme DJI Air 2S Combo kutu açılışı ve inceleme
  5. 5 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1 Android telefonlar için en iyi oyunlar! #1
  6. 6 Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme Ofisin yenisi MSI RTX 3070 Gaming X Trio inceleme
  7. 7 Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme Huawei Watch Fit Elegant akıllı saat inceleme
  8. 8 İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme! İki ekranlı Asus ZenBook 14 inceleme!
  9. 9 Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı Sporcular için üretildi: Powerbeats Pro kutu açılışı
  10. 10 Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik! Furkan parasını unutunca drone ile para gönderdik!