AirPods teknolojisi, iPhone’un pil ömrünü uzatabilir mi?


26 Ağustos 2020 Çarşamba 16:30
AirPods teknolojisi, iPhone’un pil ömrünü uzatabilir mi?

Yeni gelecek bir teknoloji ile iPhone’un pil ömrü uzayacak. Söz konusu teknoloji ise SIP(  Session Initiation Protocol – Oturum Başlatma Protokolü) olarak biliniyor. SIP, internet üzerinden çoklu ortam iletişiminin sağlanması için gerekli protokoldür. Peki bunun iPhone’lara gelmesi ile pil ömrünü uzatmasıyla ne alakası var?

Bu teknoloji sayesinde iPhone’un pil ömrü uzayacak

SIP, birden fazla işlevi aynı anda kullanmayı ve  daha fazla bileşen için daha fazla alan sağlayabilir bu sayede pil ömründe önemli ölçüde iyileşme getirebilir. Apple da AirPods için yeni teknoloji eklemeyi hedefliyor. Paket içi sistem ve esnek baskılı devre kartlarını birleştirecek bu teknoloji yer tasarrufu sağlayacak.

Bahsedilen teknoloji iPhone’a gelecek ve daha büyük bir batarya için yer kalmasını sağlayacak. Bu bilgiler ışığında paylaşılan bir DigiTimes raporunda yeni AirPods teknolojisinin gelecekteki iPhone’larda pil ömrünü iyileştirmeye de yardımcı olabileceğini söylüyor.

iPhone-un-pil-omru-01

Apple’ın önümüzdeki 5G iPhone‌ modellerinde batarya modülü için SIP ve bunun yanında FPCB( Esnek devre kartları) kullanmayı planladığı aktarılıyor.

Bu ikiliyi bir arada kullanmayı hedefleyen Apple, bu noktada yıllardır çalışmalar yapıyor. FPCB nerede kullanılıyor? Esnek devre olarak da bilinen esnek baskı devre, elektronik cihazları polimid, şeffaf iletken polyester film gibi esnek plastik yüzeylere monte ederek elektronik devre montajı için kullanılan bir teknoloji olarak tanımlanıyor.

Bunlardan neden bahsediyoruz? Çünkü Apple kısa süre önce , SiP ve FPCB bileşimini AirPods modellerine dahil etti ve sonuçta 5G’li iPhone’lar için de bu ikiliyi kullanıp pil ömrünü uzatmayı hedefliyor. Biliyorsunuz ki iPhone’larda özellikle aktif kullanımda pil ömründe önemli düşüşler yaşıyor. Bu sayede pil ömrü daha iyi hale getirilecek.

Bu bilgilerin yanında zaten Apple analisti Ming-Chi Kuo’nun ortaya çıkan raporları bulunuyor. Bu raporlarda, Apple’ın uzun süredir daha yüksek kapasiteli bataryaları kullanmaya yönelik yeni sistemler aradığını belirtiliyor. iPhone’un pil ömrü uzayacak mı bilmiyoruz ancak ilerleyen dönemde bu teknolojiyi Apple cihazlarında göreceğiz.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" AirPods teknolojisi, iPhone’un pil ömrünü uzatabilir mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AirPods teknolojisi, iPhone’un pil ömrünü uzatabilir mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AirPods teknolojisi, iPhone’un pil ömrünü uzatabilir mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
  2. 2 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
  3. 3 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
  4. 4 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
  5. 5 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
  6. 6 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
  7. 7 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
  8. 8 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
  9. 9 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
  10. 10 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!