Airtel ve Qualcomm, 5G için güçlerini birleştirdi


23 Şubat 2021 Salı 17:55
ABONE OL
Airtel ve Qualcomm, 5G için güçlerini birleştirdi

Hintli telekom ağı sağlayıcısı Bharti Airtel, Qualcomm ile “Hindistan’da 5G’yi hızlandırmak için” el ele verdiğini duyurdu. Haber, Airtel’in ülkenin Haydarabad‘da canlı bir ticari ağ üzerinden 5G‘yi gösteren ilk telekom şirketi olmasından kısa bir süre sonra geldi.

Hindistan, 5G hizmetlerini yıl sonuna kadar başlatacak

Airtel, ülkede sanallaştırılmış ve Açık RAN tabanlı 5G ağlarını yaygınlaştırmak için Qualcomm‘un 5G RAN platformlarını kullanacak. Ayrıca Airtel, evlere ve işyerlerine Gigabit hızında geniş bant bağlantısı sağlamak için 5G Sabit Kablosuz Erişim (FWA) gibi diğer kullanım durumlarını etkinleştirme noktasında da Qualcomm ile iş birliği yapacak.

Qualcomm ile yapılan iş birliği kapsamında açıklamalarda bulunan Airtel Baş Teknoloji Sorumlusu Randeep Sekhon, yaptığı açıklamada şunları söyledi;

Airtel, yeni teknolojilerin öncüsü olmuştur ve ağlarımız 5G’ye tamamen hazırdır. Hindistan’da dünya standartlarında 5G’yi kullanıma sunma yolculuğumuzda Qualcomm Technologies’in anahtar teknoloji sağlayıcısı olmasına çok sevindik. Airtel’in entegre hizmet portföyü ve Qualcomm Technologies’in 5G liderliğiyle, Hindistan’ı bir sonraki hiper hızlı ve ultra düşük gecikmeli dijital bağlantı çağına sokmak için iyi bir konumda olacağız.”

Airtel, 5G için Qualcomm ile ortak olan ilk Hintli telekom şirketi değil. Hindistanlı Reliance Jio, geçtiğimiz yıl Ekim ayında Qualcomm ile benzer bir ortaklık yaptığını duyurmuştu.

Reliance Jio‘nun hali hazırda bir şirket içi 5G çözümü var ve hizmetlerini bu yılın ilerleyen zamanlarında sunması muhtemel. Airtel, yeterli spektrumu aldıktan sonra 5G hizmetlerini “hemen” kullanıma sunabileceğine olan güvenini de ifade etti. Hindistan’da 5G spektrumu için teklif verme 1 Mart’ta başlayacak.

Ek olarak Hindistan’daki 5G hizmetlerinin yıl sonuna kadar yayılmaya başlaması bekleniyor.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Airtel ve Qualcomm, 5G için güçlerini birleştirdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Airtel ve Qualcomm, 5G için güçlerini birleştirdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Airtel ve Qualcomm, 5G için güçlerini birleştirdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Nalet Bebe ile Honda E'de PlayStation 5 oynadık! Nalet Bebe ile Honda E'de PlayStation 5 oynadık!
  2. 2 iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık? iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık?
  3. 3 Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme! Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme!
  4. 4 İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40! İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40!
  5. 5 Ortalığı karıştıran Erzurum oyununu oynadık Ortalığı karıştıran Erzurum oyununu oynadık
  6. 6 4 telefonun bataryası karşı karşıya! Birinci kim? 4 telefonun bataryası karşı karşıya! Birinci kim?
  7. 7 Redmi Note 9 Pro vs POCO X3 NFC karşılaştırma Redmi Note 9 Pro vs POCO X3 NFC karşılaştırma
  8. 8 Xiaomi Mibro Air akıllı saat kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mibro Air akıllı saat kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Sıfır Bir filmini projeksiyonda izledik! Sıfır Bir filmini projeksiyonda izledik!
  10. 10 Ne olacak bu ekran kartlarının hali? Ne olacak bu ekran kartlarının hali?