Okunma

Akbil’in Sonraki Adımı


04 Eylül 2008 Perşembe 09:15
Akbil’in Sonraki Adımı
İstanbullu kullanıcılar için(sık sık sistem değiştirmesine rağmen) büyük kolaylık sağlayan Akbil‘in(uzak gelecekteki) bir sonraki adımı USB biletler olabilir. Şimdilik Fransa’da denenen Weneo ID Smart adlı USB kartlar, bilet gişelerini de gereksiz hale getiriyor. Zira her kullanıcı USB biletine kendi bilgisayarından online olarak istediği miktarda kontör yüklüyor.

Başarılı olması durumunda 2010 yılında tüm Fransa‘da kullanılacak olan USB bilet teknolojisi, akıllara hemen aynısının neden sinema veya maç biletlerine uyarlanmadığı sorusunu getiriyor. Acaba gelecekte yanımızda taşımamız gereken tek şey bir USB bellek mi olacak?

Yazan: Erhan Kahraman
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Akbil’in Sonraki Adımı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ne yalan söyleyim

  Bugün iftar vakti eve geliyorum,usb akbil olayını düşünmüştüm.Gerçek olsa ne kadar da kolaylaştırır hayatı.internet bankacılığından akbiline direk kontör yükle falan fistan.

  Tabi iftardan sonra hepsi giddi :6…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  “bize ters usb
  delikanlı adam usb taşımaz 🙂
  yoksa ilerde tesbih yerine usb mi sallayacaz …….”

  delikanlılık tesbih sallamakla olmaz kocum……

  Ha sen de şimdi bu delikanlılık konusunun karar mercii oldun ööle mi??…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  “bize ters usb
  delikanlı adam usb taşımaz 🙂
  yoksa ilerde tesbih yerine usb mi sallayacaz …….”

  delikanlılık tesbih sallamakla olmaz kocum……

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bu siteye ilk girişim ve çok hoşuma gitti güzel bir ste:)…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Merhabalar.
  Şuan kullanıcı akbile müdahale edemiyor, dolayısıyla ne yüklersen onu kullanırsın mantığıyla kullanıyor akbilini. Ama USBbil’de durum böyle değil… Ortada yüklenen bir data var ve bu dataya kullanıcı çok rahat müdahale edip manipule edebilir! Kısacası hacklenmeye müsait bir yapı ortaya çıkıyor. Dolayısıyla gelecekte yanımızda taşımamız gereken tek şey bir USB bellek olmayacak! En azından gelecekte USB bellekler olmayacak 😉 -seburon-…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  büyük güvenlik açığı doğurur bu evde oturken bide bakmışsınız ki. Fransada dört dönmüşsünüz.. En iyi ve en güvenlisi akbil….

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bankaların çıkarttığı bozuk para niyetine kulllanılan kredi kartları daha mantıklı ükleme derdi de yok her yere lazım bence elimizdekileri kullansak da baskalarına özenir gibi bakmasak olmaz mı ?…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  bizede gelırse super olur …

 9. SDN Okuru dedi ki:

  eğer buradaki Akbiller, eğer usb olursa; kesin CRACK çıkar :)))))…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Oldukça iyi fakat bozulma riski ülkemizde akbile göre daha fazla….

 11. SDN Okuru dedi ki:

  bize ters usb
  delikanlı adam usb taşımaz 🙂
  yoksa ilerde tesbih yerine usb mi sallayacaz …….

 12. SDN Okuru dedi ki:

  USB bu konu için çok geç önerilen bir çözümdür. Gerek boyuttlarının büyük olması gerekse İşletim sistemlerinde karşılaşılacak muhtemel sorunlardan dolayı bence iyi bir çözüm olarak gözükmemektedir.

  Bugünlerde televizlonlarda reklamları gözüken Kredi veya banka kartlarına wireless (temassız) işlemler için özel olarak adapte edilmiş kart kullanılabilinir. (Visa Kartlarında vu paywave olarak geçmektedir.)
  Bu şekilde gerek ödemenin anında hesabınıza geçmesi gerekse cüzdanınızda USB yerine sadece plastik kart taşıması avatanları USBden daha güvenli hızlı ve taşınması daha kolaydır. …

 13. SDN Okuru dedi ki:

  yerinde bir uygulama bence biz ler herzaman teknolajiin çok gerisinde kalan insanlar olarak bunu benimsiyorum umarım bizide gelir bir gün…

 14. SDN Okuru dedi ki:

  bence sakat. sen işi usb ye indirgersen cracki hacki de çıkar bunun….

" Akbil’in Sonraki Adımı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akbil’in Sonraki Adımı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akbil’in Sonraki Adımı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "