Okunma

Akıllı arabalar ile trafik ışıkları tarihe karışacak!


15 Ekim 2018 Pazartesi 18:00
Akıllı arabalar ile trafik ışıkları tarihe karışacak!

İlerleyen teknoloji hayatımızın her noktasında artık varlığını gösteriyor. Sürücüsüz otomobillere her geçen gün daha da yaklaşırken, bir nevi akıllı arabalar ile birlikte artık trafik lambalarına da gerek kalmayacak. İşte detaylar.

Ford, akıllı arabalar ile trafik ışıklarını tozlu sayfalarda bırakacak!

Günümüzde özellikle Tesla’da yer alan otopilot, birçoğumuzun da bildiği gibi gelecekte tüm arabalarda yer alacak. 5 farklı seviye olarak belirlenen otonom sürüş, zirveye ulaştığında sürücülere gerek kalmadan otomobiller belirlenen noktaya ulaşabilecekler.

Ford’un yeni geliştirdiği teknoloji ise bu işlemi kolaylaştırmaya yönelik. Vehicle to vehicle (V2V) yani araç araca adı verilen bu sistem ile birlikte otomobiller birbirlerinden haberdar olacaklar.

Ford tarafından yayınlanan videodan da görebileceğiniz üzere, otomobiller birbirlerinden haber alıyorlar ve gitmeleri gereken hızları hesaplıyorlar. Sürücüye hız tavsiyesi yapan bu sistem ile dolayısıyla durmaya gerek kalmıyor.

İnsanların kalabalık içerisindeki hareketlerinden esinlenerek geliştirildiğini söyleyen Ford yetkilileri, özellikle otonom sürüşlere geçildiğinde bu sistemin çok daha kolay bir şekilde çalışacağını belirtiyor.
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Akıllı arabalar ile trafik ışıkları tarihe karışacak!”

  1. Musa0606 dedi ki:

    Insanları daha fazla borca sokmak ve daha fazla faiz elde etme politikasının farklı bir boyutu sözde kolaylık ama öte kalsın 😀😀

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Insanları daha fazla borca sokmak ve daha fazla faiz elde etme politikasının farklı bir boyutu sözde kolaylık ama öte kalsın 😀😀

  3. Anonim dedi ki:

    şu uçan taksi modelleri gelsede bide uçak fiyatlarından daha düşük olsada kurtulsak

" Akıllı arabalar ile trafik ışıkları tarihe karışacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı arabalar ile trafik ışıkları tarihe karışacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı arabalar ile trafik ışıkları tarihe karışacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "