Okunma

Akıllı cerrahi iğne geliştirildi!


11 Aralık 2017 Pazartesi 12:00
Akıllı cerrahi iğne geliştirildi!

Akıllı cerrahi teknolojiler, ameliyatların hızlı, doğru ve hasta için ağrısız geçmesi için kritik bir öneme sahip. Araştırmacılar, akıllı cerrahi iğnesi geliştirerek ultrasonik görüntü elde etmeyi başardı.

Akıllı cerrahi iğnesi ile ameliyat

University College London (UCL) ve Queen Mary University of London (QMUL) araştırmacılar yeni bir optik ultrason iğnesi geliştirmek için proje üzerinde iş birliği yaptı. Bu cerrahi iğne, kalp dokusunun gerçek zamanlı olarak görüntülenmesine olanak tanıyor. İğnenin, ameliyatın sadece daha hızlı değil aynı zamanda daha doğru yapılmasına imkanı verdiği belirtiliyor.

Sistem, özel olarak tasarlanmış bir cerrahi iğne içine minyatür bir fiber optik yerleştirilerek çalışır. İğne, ultrasonik darbeler üreten ışık darbeleri sağlar. Bu darbeler, yumuşak dokudan yansır ve gerçek zamanlı ultrason görüntüsü sağlayan bir sensörle donatılmış ikinci bir fiber optik tarafından algılanır.

Akıllı cerrahi

Domuzlarda başarılı bir şekilde test edilen iğne, 2.5 cm’ye kadar yüksek çözünürlüklü görüntü sağlıyor. Anahtar deliği cerrahisinde oldukça önemli bir gelişme olan iğne teknolojisinin, diğer anahtar deliği cerrahi araçlarında da uygulayabilmek çalışmalar yürütülüyor.

Akıllı ameliyat teknolojileri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Akıllı cerrahi iğne geliştirildi!”

  1. Kerim dedi ki:

    Butun yeni cihatlara akilli on eki getirmeyin Allahinizi severseniz. Akilli sadece insan olur ayrica. Cerrahi igne bildigin o. Sadece yeni bir fonktiyon daha kazandirilmis.

" Akıllı cerrahi iğne geliştirildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı cerrahi iğne geliştirildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı cerrahi iğne geliştirildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "