Okunma

Akıllı Ev Konsepti, Türkiye’de de Gelişiyor!


30 Temmuz 2013 Salı 16:15
Akıllı Ev Konsepti, Türkiye’de de Gelişiyor!

Türkiye’de akıllı ev sistemleri ve uygulamaları konusunda öncü çalışmalara imza atan ve bu kapsamda geliştirdiği “Dumankaya IQ” akıllı ev sistemleri ile konfor ve teknolojiyi birleştiren Dumankaya İnşaat, Türk Telekom’un güçlü altyapısı üzerinden daire sakinlerinin hayatlarına, bu projeyle katma değer kazandıracak.

Türk Telekom, Dumankaya İnşaat ve Zet Teknoloji işbirliğiyle en gelişmiş, konforlu, güvenli ve çevreci “IQ akıllı ev” teknolojileri düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıtıldı.

Toplantıya, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Türk Telekom CEO’su Tahsin Yılmaz, Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya ve ZET Teknoloji Genel Müdürü Aydın Yavuz katıldı.

İstanbul Anadolu yakasında, Maltepe E-5 karayolu üzerinde inşa edilen Dumankaya Ritim İstanbul konutlarında uygulanan akıllı ev projesi, Türk Telekom’un sunduğu dijital yaşam altyapısı ve bu altyapı etrafında kurulu yenilikçi iletişim, otomasyon, güvenlik, eğlence, sağlık, enerji ve telemetre yani ölçüm servislerinden oluşuyor. Kullanıcılar, akıllı evlerin IPTV, internet ve telefon hizmetini de kapsayacak şekilde sunduğu güvenlik, konfor, sağlık çözümleri ve eğlence modüllerini daire tesliminde ev sahibine sunulan özel tabletle yönetebiliyorlar.

Zet Teknolojinin tamamen Türk yazılımcılar tarafından geliştirdiği yazılım sayesinde, ev içerisindeki pek çok teknolojik cihazı ve ev içindeki ışıklarla beraber perde gibi eşyaları tablet üzerinden kontrol edebiliyorsunuz.

Düzenlenen etkinliğe katılan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, yaptığı konuşmada dijital yaşamın artık günlük yaşamımızın yeni adı olduğunu belirterek, “Şu an için ICT altyapımız oldukça iyi olmasına rağmen, data trafiğinin her yıl 15 kat artması nedeniyle, eğer altyapı yatırımları bu trafiği karşılayacak kadar artırılmazsa yakın gelecekte sıkıntılar kaçınılmaz olacaktır. Artık bu öngörülemeyecek bir gelişme olmaktan uzaktır” dedi.

Acarer, bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün akıllı şehirler, akıllı trafik, akıllı ulaşım gibi çok önemli gündemlerinin olduğunu anlatarak, “Tüm dünyada M2M uygulamalar artmakta, büyük veri kavramı tüm ülkelerin gündemine girmektedir. Türkiye’de de data trafiğinin artış hızı, data gelirlerinin artış oranından çok daha fazladır. Aynı şekilde data miktarının artışı, bu trafiği gerçekleştirmek için gerekli altyapı yatırımlarının yapılmasından çok daha fazla olmaktadır. Kiralama ve altyapı tesis maliyetlerinin yükselmesi de işletmeci giderlerini artırmaktadır. Bu hususların yerel yönetimler tarafından dikkate alınmasında yarar görüyorum” diye konuştu.

Zet Teknoloji Genel Müdürü Aydın Yavuz: Gelecekte evlerin % 50’si akıllı olacak

Zet Teknoloji Genel Müdürü Aydın Yavuz ise gelecekte evlerin % 50’sinin “akıllı” olacağını söyledi ve hızla büyüyecek olan aygıtlar arası iletişim (M2M) pazarında aslan payını akıllı şehirlerin oluşturacağını belirtti. Yavuz, “Akıllı evler kullanıcılara konforlu, tasarruflu, çevreye saygılı ve güvenli bir yaşam sunuyor. Geleceğin akıllı şehirlerine giden yol akıllı ev konseptinden geçiyor. Akıllı ev çözümleri kapsamında sunulacak iletişim ve destek hizmetleri, eğlence, alışveriş ve sağlık çözümleri, çeşitli uygulamalar için altyapı sunacak ileri teknoloji altyapısı ve engelsiz yaşam için sunduğu kolaylıklarla büyük bir potansiyel barındırıyor. Dumankaya IQ projesindeki uygulamamızda tüm bu olanaklar kullanıcılar tarafından son derece kolay bir arayüzle, tablet üzerinden yönetilebiliyor” dedi.

:: Akıllı ev sistemleri pazarı sizce Türkiye’de ne kadar hızlı gelişir?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Akıllı Ev Konsepti, Türkiye’de de Gelişiyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Platin Group A.Ş hayallerinizde ki kalite, teknoloji ve estetik sentezini sizlere sunuyor. Web sitemizden bizlere ulaşın, okuduğunuz ile kalmayın 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Haydi apple sizden iHouse iApartment bekliyoruz

 3. fk555897 dedi ki:

  Bu evler yaygınlaşırsa çok güzel olur.

 4. marancı dedi ki:

  Dumankaya inşaat sektörünün dumanını attırıyor.

" Akıllı Ev Konsepti, Türkiye’de de Gelişiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı Ev Konsepti, Türkiye’de de Gelişiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı Ev Konsepti, Türkiye’de de Gelişiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "