Okunma

6,6 Milyar Dolarlık Balon


09 Şubat 2009 Pazartesi 08:51
6,6 Milyar Dolarlık Balon

İngiliz Hükümeti’nin tüm vatandaşlarını kapsayan bilişim projeleriyle daha önce de karşılaşmış, SDN sayfalarından sizlere duyurmuştuk. İngilizler şu sıra bir başka proje üzerinde çalışıyor. The British Identity and Passport Service olarak adlandırılan bu projeyi “akıllı kimlik kartları” olarak özetlemek mümkün aslında.


Kağıt pasaportlar yakında tarih olacak.

Hükümet, bu akıllı kartları ilk etapta güvenliğin yoğun olduğu havalimanları, polis merkezleri gibi bölgelerde çalışanlara dağıtacak. Nisan ayında 50 bin kişiye bu kartların dağıtılması, kış aylarında tüm havalimanlarında çalışanlara verilmesi, 2012’ye kadar da herkese dağıtılması planlanıyor.

Dağ Fare mi Doğurdu?

Proje için ayrılan bütçe dile kolay 6.6 milyar dolar. Yalnız böyle büyük bir projede atlanılan bir nokta var ki konuyu ilk duyduğumuzda yüzümüzde hafif bir tebessüm oluşturmadı değil. Nisan ayında dağıtımının başlanacağı bu kartlar bir süre cüzdanda fazladan yer işgal edecek gibi görünüyor. Çünkü Nisan ayı dahil orta vadede bu kartları okuyacak hiç bir sistemin ne havalimanlarında ne de bir resmi kurumda devreye girmesi beklenmiyor.

:: Akılsız başın cezasını ne çeker?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 6,6 Milyar Dolarlık Balon konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 6,6 Milyar Dolarlık Balon ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 6,6 Milyar Dolarlık Balon ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "