Okunma

21.Yüzyılın Akıllı Kentleri


20 Mayıs 2009 Çarşamba 08:54
21.Yüzyılın Akıllı Kentleri

Belediyelere yönelik proje ve hizmetler sunan Sampaş, alanlarında dünya ve Türkiye ölçeğinde uzman 24 kuruluşla birlikte ‘21. Yüzyılın Akıllı Kentleri Platformu Sempozyumu’nu 31 Mayıs – 22 Haziran tarihleri arasında Adana, İzmir, Ankara ve İstanbul’da gerçekleştiriyor. Yerel yönetimlerin teknolojik imkanlardan daha fazla yararlanarak ‘kentsel yönetim kalitesini’ ve dolayısıyla ‘kentsel yaşam kalitesini’ nasıl artırabileceklerini anlatmayı amaçlayan ‘21. Yüzyılın Akıllı Kentleri Platformu Sempozyumu’ 500’ü aşkın belediyeye ulaşacak.


Platformla 25 kuruluş 500 belediyeye ulaşacak.

Proje yönetiminin Interpromedya tarafından üstlenildiği etkinlikte; hem belediyelerin hem de vatandaşnları hayatını kolaylaştıracak 21. yüzyıl akıllı kent uygulamaları, sempozyumun düzenlendiği illerde, 450 m2’lik bir alanda kurulacak üç boyutlu ‘örnek akıllı kent uygulama alanı’nda tanıtılacak.

Üç Boyutlu Platformlarda Demolar

Sampaş Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya; “Sempozyuma her biri alanında Türkiye’nin lideri olan kuruluşlar katılıyor. Platform ortaklarımız kentlerimizin teknolojik imkanlar kullanılarak yönetilmesine yönelik ürün veya hizmet sağlayan kuruluşlardır. Sempozyumda yapacağımız panellerde akıllı kenti ve akıllı kentlerde vatandaş olmayı anlatacağız. Ayrıca üç boyutlu platformdaki demolarla akıllı kentlerdeki belediye uygulamalarını bizzat belediye yöneticilerine göstereceğiz. Vatandaşların, sunulan tüm hizmetlerden belediyeye gelmeden faydalanmasını sağlayan bu uygulamalar; en yüksek teknolojinin kullanıldığı örnekler olacak” dedi.

Türkiye’de, 400’ün üzerindeki belediyeye çözümler sunan Sampaş’ın liderliğinde oluşturulan platformun etkinlik sponsoru Turkcell, platform ortakları ise Cadcorp, Motorola, HP, Oracle, Microsoft, Turkcell, Aktifbank, Koçsistem, Denizbank, Proline, E-kent, TEB, BilgiYön Yazılım, GESA, Mobilera, Eczacıbaşı Bilişim, INFOTECH, Opus-it, Bilsag, Innova, Treo, E.T.T, LuckyEye ve Turatel.

Akıllı Kentlerin Faydaları

21. Yüzyılın akıllı kentlerinin kentliye sağlayacağı faydalardan bazıları şöyle sıralanıyor;

:: Belediye ve hizmetleri mekandan bağımsız olarak her yerden ulaşılabilir oluyor.
:: Kentlilerin yaşamını kolaylaştıran uygulamalar hayata geçiriliyor.
:: Kentliler, standart ve herkese eşit hizmetle buluşuyor.
:: Hizmet süreçlerindeki bilgi eksikliği ve koordinasyonsuzluktan kaynaklanan bürokrasi ortadan kalkıyor.

21. Yüzyılın akıllı kentlerinin belediyeye sağlayacağı faydalardan bazıları ise şu şekilde;

:: Tutarlı bir bilgi sistemi altyapısı kuruluyor, birim fonksiyonlarında otomasyon kullanımı artıyor, etkinlik ve üretim artışı gerçekleşiyor.
:: İş adımlarının gerçekleşmesinde zamandan tasarruf edilerek, birimler arası tam bütünlük sağlanıyor.
:: Belediye hizmet önceliklerini; doğru ve güncel bilgi ve analizlerin sonuçlarına göre tespit ediyor.
:: Belediye kaynaklarını ve ihtiyaçları tam olarak bilerek, daha iyi kaynak yönetimi yapıyor.
:: Gelir rasyonalizasyonu gerçekleştiriliyor.
:: Bilgiye dayalı yönetim süreci başlıyor. 
:: Belediye, kentliye yeni katma değerler sunabilir hale geliyor.
:: Çağdaş teknolojiye dayalı uygulamalar konusunda eğitilen belediye personelinin çalışma motivasyonunu arttırılıyor.
:: Belediye süreçleri standart ve şeffaf hale geliyor.

:: Belediyenizden hangi teknolojik hizmetleri beklersiniz?

Bilgi için: Sampaş
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 21.Yüzyılın Akıllı Kentleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 21.Yüzyılın Akıllı Kentleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 21.Yüzyılın Akıllı Kentleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "