Akıllı kumaş koyduğunuz nesneleri tanıyabiliyor!


26 Ekim 2020 Pazartesi 12:40
Akıllı kumaş koyduğunuz nesneleri tanıyabiliyor!

Microsoft ve araştırmacıların ortaklaşa yürüttüğü çalışma sonucu ortaya çıkan akıllı kumaş Capacitivo, geliştirilen algoritmalar sayesinde üstüne bir nesne koyulduğunda bunu tanımlayabiliyor. Bu sistem günlük hayatta nasıl işleyecek diye soracak olursanız, diyelim ki akıllı kumaştan üretilmiş bir masa örtünüz bulunuyor. Kulaklıklarınızı çıkartmayı unuttuğunuzda size bildirim verecek.

Akıllı kumaş pek çok alanda yarar sağlayabilir

Bu kumaşın geliştirilmesinde görev alan araştırmacılar, teknolojiyi ilk etapta masa örtüsüne entegre ettiler. Bu algoritma, masada oturan kişiye yemek önerebilirken, içecek önerisi de sunabiliyor. Yine de bilim insanları Capacitivo‘nun kullanıcılara bir şeyleri hatırlatması için tasarlandığını söylüyor. Örneğin, kapıdan çıkmadan önce kulaklıklarınızı çıkarmanızı veya masada boş yemek tabağını bırakırsanız temizlemenizi hatırlatabilir.

Akıllı kumaş şu an için ilk aşamada yiyecekler, farklı meyve türleri, sıvılar ve genellikle bir evin çevresinde veya bir işyerinde bulunan diğer nesneleri tanımlayabiliyor. Metal, kitap veya köşeli nesneleri tanımlayamıyor olsa da makine öğrenimi ve özel algoritmalar sayesinde bu kumaş geliştiriliyor. Akıllı masa örtüsü ilk aşamada deneme amaçlı üretilmiş olsa da ilerleyen süreçte giysilerde ve diğer alanlarda kullanılabilir.

Konu hakkında daha detaylı okuma yapmak isteyenler için akıllı kumaşın yayımlandığı makalenin linkini buraya bırakıyoruz.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 ay önce

Sonund akıllı tuvaletde çıkaracaklar

" Akıllı kumaş koyduğunuz nesneleri tanıyabiliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı kumaş koyduğunuz nesneleri tanıyabiliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı kumaş koyduğunuz nesneleri tanıyabiliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  2. 2 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  3. 3 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  4. 4 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  5. 5 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  6. 6 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  7. 7 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  8. 8 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  9. 9 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  10. 10 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!