Okunma

Akıllı Lens Kan Şekerini Ölçecek


16 Temmuz 2014 Çarşamba 09:00
Akıllı Lens Kan Şekerini Ölçecek

Yılın ilk aylarında Google’ın ortaya çıkardığı akıllı lensler, sağlık alanında bugüne kadar atılan en önemli teknolojik yeniliklerden biri olmaya aday. Novartis ile iş birliği içerisinde geliştirilen akıllı lensler için iki şirketin de kilit takımları; Google X ve Novartis’in göz sağlığı departmanı Alcon, güçlerini birleştirdi.

Geliştirilen teknoloji sayesinde akıllı lensler, diyabet hastalarına herhangi bir rahatsızlık vermeden kan şekerlerini ölçebiliyor. Bugüne kadar genelde “kan alma” metoduyla yapılan ölçümlerin invazif olmayan bir yolla yapılması diyabet hastalarına büyük kolaylık sağlayacak.

Alcon tarafından Google’a lisanslanacak olan akıllı lenslerin göz sağlığında sıkıntı yaşayanlar için de çözüm getirmesi bekleniyor. Diğer bir deyişle Google’ın akıllı lensleri hem temel kan değerlerini ölçecek, hem de temel lens işlevlerini yerine getirecek. Ürünün ne zaman piyasaya sürüleceği ise henüz açıklanmadı.

:: Böyle bir lensi kullanır mıydınız?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Akıllı Lens Kan Şekerini Ölçecek”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    şu lens denen tuhaf iğrenç sevimsiz aparattan ne zaman tamamen kurtulacağız. Ameliyatla da olsa gözlerimizi kurtarmak yerine şu lensle hayatımı bağımlı olarak sürdürme fikri beni hiç mutlu etmiyor şekeri ölçmesi değil tamamen kurtaracak bir çözüm isterdim

  2. SDN Okuru dedi ki:

    ee ölçüyor ?? sonuc ?? seker hastası nasıl ögrenecek sekerinin kaç cıktıgını ?? biraz daha geniş bilgi sunaydınız …

  3. SDN Okuru dedi ki:

    hadi bakalım ytandex geçsene google ı:)

" Akıllı Lens Kan Şekerini Ölçecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı Lens Kan Şekerini Ölçecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı Lens Kan Şekerini Ölçecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "