Okunma

Akıllı saat satışlarında son durum


25 Ekim 2016 Salı 06:30
Akıllı saat satışlarında son durum

Küresel çaptaki akıllı saat satışlarıyla ilgili olarak International Data Corporation (IDC) yeni raporunu yayımladı. Rapora bakılırsa akıllı saat piyasasının en kısa sürede silkelenip kendisine gelmesi ve kayda değer yenilikler sunması gerekiyor!

Akıllı saatler için boş geçen çeyrek

Rapora göre, akıllı saat piyasası 2016’nın 3. çeyreğinde büyüme sancıları çekti. Ek olarak yıldan yıla durum da ciddi anlamda içler acısı diyebiliriz.

Bu çeyrekte 2.7 milyon akıllı saat satıldığı belirtiliyor ve geçen yılın aynı döneminde 5.6 milyon ürün satıldığıyla kıyaslandığında, yüzde 51.6 gibi dev bir gerileme gözlemleniyor. Peki, geçen yılın aynı çeyreğinde satış rakamlarını bir anda sıçratan hangi ürün müydü? Cevap veriyoruz: Apple Watch.

16-10/24/sw02.jpg

Apple Watch bu dönemde sınırlı sayıdaki çevrimiçi satışının ardından kapsamlı çıkışını gerçekleştirmişti. Apple Watch Series 2’nin çıkışının ise bu yılın üçüncü çeyreğinin son 2 haftasına dahil olabildiğini belirtelim. Ek olarak Samsung Gear 3 de duyurulmuş olmasına rağmen henüz piyasaya çıkışını gerçekleştirmiş değil.

Bunların yanı sıra platformların ve şirketlerin akıllı saatler konusunda fikir değişiklikleri de dönemin boş geçmesine sebep oldu. Örnek vermek gerekirse; Android Wear 2.0 konusunda Google’ın geride kalmayı tercih etmesi ve şirketlerin piyasaya daha önce sürmüş olduğu modellerle beklemesi hareketsiz bir çeyrek ortaya koydu.

Zirvedeki 5 akıllı saat şirketi

IDC raporuna göre şu anda piyasadaki en güçlü akıllı saat satıcısı Apple ve uzun süredir piyasayı Watch ile elinde tutuyor. Apple’ı takip eden şirketler ise Garmin, Samsung, Lenovo (Motorola) ve Pebble.

Bakalım 2016’nın 4. çeyreğinde yeni akıllı saatlerin piyasaya etkisi ne şekilde olacak?

:: Peki sizin akıllı saat tercihiniz hangi yönde?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Akıllı saat satışlarında son durum”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Suunto kailash var şarjı 10 gün

 2. SDN Okuru dedi ki:

  burda şarz bilmem ne diye yorum yaparsın, saati takan birisi görünce de ağzın açık neler yapıyor diye merak edersin.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Moto 360 var 2 gün pil performansı var. En azından 1 hafta olmalı şarj süreleri o zaman güzel olur

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bir hevesti herkez aldı sonra vazgeçti

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu saatlerin sürekli şarj isteği işin sıkıntıya sokuyor. Bu kadar da amelelik olmaz ki. Hem o kadar şarj edecek cihazın olsun bir de üstüne saati de şarj et. Bu nasıl bir dünyadır. Elimizde adam gibi mekanik döngüler ile sonsuz çalışabilecen, insanoğlunun yaptığı en iyi cihaz var ama biz onu şarja mahkum etmeye niyetliyiz.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  İlk çıktığı zamanlardada söylemiştim bu özelliklerle tutunması çok zor. Daha düşük fiyatlar olsa 100₺ 200₺ gibi o zaman alırız sporda falan kullanırım ama, telefonda yapacağım iş için neden 1000₺ veriyimki ?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bu tarz ürünlere saat demek bile çok yanlış. Asla gerçek saatlerin yerini tutamazlar

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bu tarz ürünlere saat demek bile çok yanlış. Asla gerçek saatlerin yerini tutamazlar

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bu tarz ürünlere saat demek bile çok yanlış. Asla gerçek saatlerin yerini tutamazlar.

" Akıllı saat satışlarında son durum konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı saat satışlarında son durum ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı saat satışlarında son durum ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "