Okunma

Akıllı saatlerde biyometrik doğrulama dönemi başlayabilir!


05 Ocak 2019 Cumartesi 09:00
Akıllı saatlerde biyometrik doğrulama dönemi başlayabilir!

Akıllı telefonlarda oldukça ileri seviyelere ulaşan biyometrik doğrulama, tablet ve bilgisayar gibi cihazlarda da seyrek olarak kullanılıyor. Ancak artık çok yoğun kullanım oranlarına ulaşan akıllı saatler için pin doğrulaması dışında geliştirilmiş, biyometrik doğrulama sistemi bulunmuyor. Apple’ın aldığı yeni patentle birlikte, akıllı saatlerde biyometrik doğrulama dönemi başlayabilir.

Akıllı saatlerde biyometrik doğrulama yakında gelebilir!

Apple’ın aldığı yeni patent, haliyle gelecekte çıkması mümkün olan Apple Watch’lara ait. Ancak piyasada bir marka adım attığında, diğer markalarında hızlı bir şekilde uyum sağladığını bildiğimiz için bu gelişmeyi evrensel sayabiliriz. Patent temelde, saat üzerinde bulunan sensörler ile kullanıcının bilek derisine bakmayı sağlıyor. Bu sayede kullanıcılar, akıllı saatlerini bileklerine taktıkları zaman kilit otomatik olarak açılabilecek.

akıllı saatlerde biyometrik doğrulama

Patentin temelinde tek bir sensör bulunuyor gibi dursa da, bu sensörlerle birlikte pek çok farklı sensör de eklenebilir. Kızılötesi sensörler, elektrik alan sensörleri ve daha fazlası. Bu sensörler sayesinde, saat yalnızca kullanıcının derisine bakmakla kalmayıp, başka bir dizi ayrıntıları da kontrol edebilir. Bu hem daha güvenli hem de daha başarılı sonuçlar açısından mantıklı olacaktır.

Şimdilik bu teknolojinin yalnızca bir patentten ibaret olduğunu hatırlatalım. Apple’ın şu an için bu teknolojiyi geliştirdiğine yönelik hiçbir bilgi ve gelişme bulunmuyor. Ancak yakın zamanlar içinde akıllı saatlerde biyometrik doğrulama yöntemlerini görmek şaşırtıcı olmayacaktır.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Akıllı saatlerde biyometrik doğrulama dönemi başlayabilir!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yeni akıllı saat özelliği doğru ve yerin de bir teknoloji gibi görünüyor.
  Sesli asistan olsa farklı bir özellikle sıçrama yapılabilir.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu haber bizim haberimizde gördüğü en güzel saat

 3. Anonim dedi ki:

  Şimdi meaj böyle yazılır

 4. yunusaticioglu dedi ki:

  ilave olarak kamere,sese duyarlı bir sistem ve parmak izi sensörü de olmalı(kısaca bileğe takmadan da uyandıralabilmeli)

" Akıllı saatlerde biyometrik doğrulama dönemi başlayabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı saatlerde biyometrik doğrulama dönemi başlayabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı saatlerde biyometrik doğrulama dönemi başlayabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "