Akıllı Saatlerde Güvenlik Açığı Bulundu!


04 Ağustos 2015 Salı 17:00
Akıllı Saatlerde Güvenlik Açığı Bulundu!

Akıllı saatlerin, neredeyse her akıllı telefon üretici firma tarafından yaygınlaştırılmaya çalışılıyor olması şöyle dursun, son gelen bir bilimsel raporda akıllı saat iletişimlerinin, ne yazık ki şifrelenmeden oluşturulduğu ve hack saldırılarına sadece bir tık kadar uzak olabileceği açıklamarı yapıldı. Durumun böyle olması da ciddi anlamda önlem alınması gerektiğine işaret ediyor!

Bilindiği gibi Samsung, LG, Motorola ve son olarak da Apple, akıllı saat ürünlerini tüm dünyada büyük kitlelere ulaştırmak için yoğun çaba ve yatırım sarfediyor. Her ne kadar bu çabalar henüz net anlamda meyvesini vermiş olmasa da ciddi sayılabilecek bir kitle, tüm dünya gelenlinde akıllı saat kullanmayı tercih etmiş durumda.

Hackerlar, akıllı saatleri test etti!

Hızla yayılan bu akıllı saat teknolojisi ile ilgili bir güvenlik araştırması yapmış olan bir grup beyaz şapkalı, yani bilgisini iyiye kullanan hacker grubu, 10 farklı akıllı saat üzerinde hack çalışmaları gerçekleştirmiş. Ne yazık ki bu çalışmaların sonucunda elde edilen cevap, “Akıllı saatlerden kolaylıkla kişisel bilgiler çalınabilir!” olmuş…

15-08/04/news_2-akilli-saatler-hack-saldirilarina-acik-guvenlik-acigi-2015-sdn.jpg

Birçok akıllı saat modeli, ciddi güvenlik açıklarıyla dolu!

New Haven Cyber Adli Araştırma ve Eğitim Üniversitesi’nde, Dr. Frank Breitinger önderliğinde kurulan beyaz şapkalı hacker grubu, sürdürdükleri çalışmanın sonucunda, araştırmaya konu olan 10 farklı akıllı saat modellerinde kişisel bilgi iletişimlerinin şifresiz veya düşük kombinasyonla şifrelendiği sonucuna varılmış.

LG ve Samsung’un akıllı saatleri de listede yer alıyor!

15-08/04/news_1-akilli-saatler-hack-saldirilarina-acik-guvenlik-acigi-2015-sdn.jpg

Araştırmaya konu olan 10 farklı akıllı saat arasından en bilinenleri ise LG G Watch ve Samsung Gear 2 Neo modelleri oluyor. Araştırmanın net sonuçlarının elde edilmesinin ardından bir açıklamada bulunan grubun başkanı Dr. Frank Breitinger, “Ne yazık ki hayatımızda yer etmeye başlayan akıllı saatler, büyük güvenlik açıkları taşıyor. Üstelik bu açıklar sayesinde e-maillerden mesajlara, hatta fonksiyonelliğine göre kişisel sağlık bilgilerine kadar sızıntıların gerçekleşmesi mümkün.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Obama’ya akıllı saat güvenliği ile ilgili bilgi verildi!

Sadece bir açıklama ile sınırlı kalmadıklarını da belirten Dr. Frank Breitinger, ayrıca Amerikan Devlet Başkanı Barack Obama’ya da konu ile ilgili bir açıklama mektubu ilettiklerini dile getirdi. Öte yandan akıllı saat güvenliği ile ilgili önümüzdeki günlerde bir konferans düzenleyeceğini de açılayan Dr. Frank Breitinger, söz konusu güvenlik açıklarının nasıl bulunduğu ile ilgili açıklama yapmayı tercih etmedi.

15-08/04/news_3-akilli-saatler-hack-saldirilarina-acik-guvenlik-acigi-2015-sdn.jpg

Gayet tabii güvenlik açıklarının nasıl keşfedildiğini, siyah şapkalı yani bilgisini kötüye kullanan hackerlar için yol göstereceği düşüncesiyle açıklanmama kararı verilebilir. Ancak tahminler bu güvenlik açığının, akıllı saat ve akıllı telefon arasındaki bağlantı noktasında oluştuğu yönünde.

Bu açıklamanın ve Fransa’da düzenlenecek konferansın ardından, akıllı saat üretici firmaların nasıl adımlar atacağı ise büyük merak konusu…

:: Akıllı saatler hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu ve buna benzer güvenlik açıkları, sizin akıllı saat alma kararınızı etkiler mi?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Pupilla
Pupilla
5 yıl önce

bence akilli saat klasik guzel bir saatin yerini asla tutamaz

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Bu yüzden ***** diğerleri gibi dandik değil.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Saat kullanan varmı daha

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Apple Watch hariç. İşte Apple'ı tercih etmemizin nedeni bu. Yazılım ve donanımın muhteşem uyumu ve muhteşem kalite.

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

saatler zaten gereksiz klasik saat en iyisi….

" Akıllı Saatlerde Güvenlik Açığı Bulundu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı Saatlerde Güvenlik Açığı Bulundu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı Saatlerde Güvenlik Açığı Bulundu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2