Okunma

Akıllı tarama Face ID kadar güvenli mi?


02 Mart 2018 Cuma 22:00
Akıllı tarama Face ID kadar güvenli mi?

Samsung Galaxy S9 serisi ile birlikte kullanıma sunduğu Akıllı Tarama ve Face ID arasındaki farklılıklar neler? Acaba hangisi daha güvenli?

Samsung, tıpkı Apple’ın iPhone X’da yaptığı gibi parmak izi tarayıcıdan daha güvenli biometrik doğrulama sistemi arayışında. Şirket Galaxy Note 7 modelinde iris taramaya yer vererek Apple’dan çok daha önce bu işe el atmıştı.

akıllı tarama ve face id

Yüz tanıma sisteminin kolayca kandırılabilmesi, Iris taramanın yavaş çalışması ve Apple’ın Face ID ile yakaladığı başarı Samsung’un Akıllı Tarama (Intelligent Scan) adında yeni bir güvenlik sistemi kullanmasına sebep oldu. Şirket yazılım ve donanım güncellemesi ile birlikte yüz tanıma ve iris taramanın aynı anda çalıştığı akıllı tarama sistemini geliştirdi. Acaba Akıllı Tarama ve Face ID’nin özellikleri neler?

Akıllı Tarama

Akıllı Tarama, telefonunuzun kilidini açmak için iris taramayı ve yüz tanımayı birleştiriyor. Samsung burada yüz tanıma sisteminin hızını ve iris taramanın güçlü yönlerini kullanıyor.

akıllı tarama ve face id

Akıllı Tarama sisteminde Galaxy S9 önce yüzü taramayı deniyor. Bu başarısız olduğunda, iris tarama devreye giriyor. Bunun da başarısz olması durumunda her iki sistemin kombinasyonunu kullanıyor.

CNET’e göre iki sistemden hangisi daha başarılı ise o devreye girerek telefon kilidini açıyor. Siteye göre Akıllı Tarama hızlı çalışıyor ancak 2D yüz tanıma sisteminden dolayı güvenli değil.

Güvenlik araştırmacısı Andrew Blaich, Samsung’un Face ID’nin güvenliğinden ziyade hızına yetişmeye çalıştığına inanıyor. Akıllı Tarama, Face ID kadar güvenli değil. Samsung’un Galaxy S9’da Samsung Pay için iris taramayı kullanması sisteme güvenmediğini gösteriyor.

Face ID

Face ID, iPhone X’daki TrueDepth kamera sistemini kullanarak, 30.000 görünmez noktadan oluşan kullanıcının yüz modelinin 3D haritasını oluşturuyor. Bu, Face ID’yi Samsung’un yaklaşımından çok daha güvenli hale getiriyor. Apple’ın Touch ID’yi tamamen terketmesi Face ID’ye duyduğu güveni gösteriyor.

akıllı tarama ve face id

Face ID alışılmış yüz tanıma sistemlerine göre daha hızlı ve güvenli. Geçtimiz yıl fotoğraflarla kandırılabilen Samsung’un yüz tanıma sistemine göre Face ID’yi kandırmak oldukça zor.

Her sistemin olduğu gibi Face ID’nin de açıkları var. Face ID, ikizler ve birbirine benzeyen aile üyeleri konusunda başarısızlık yaşayabiliyor.

Akıllı Tarama ve Face ID farkları

Face ID ile hızlı bir şekilde telefon kilidi açılabiliyor. iPhone X’a bakıp ekranda bir kaydırma hareketi ile ekran kilidini açmanız mümkün.

Galaxy S9’da, iris taramayı kullanıyorsanız iris tarayıcısının düzgün çalışabilmesi için belirli bir açıda ve belli bir mesafeden cihaza bakmanız gerekiyor. Yüz tanıma iris taramaya göre daha hızlı ancak güvenli değil. Ayrıca düşük ışıklı ortamlarda düzgün çalışmıyor.

iPhone X’da tüm kilit ekranı bildirimleri gizleniyor. Cihaz yüzünüzü tanıdığında bildirimlerinizi okuyabiliyorsunuz. Böylece meraklı gözlerden özel bildirimlerinizi gizleyebiliyorsunuz.

akıllı tarama ve face id

Samsung, Galaxy S9’da benzer bir şey uygulamadı. Tüm okunmamış bildirimler kilit ekranından kolaylıkla okunabiliyor. Bu belki birçok kullanıcı için önemli olmayabilir. Ancak Face ID’yi önce çıkaran özelliklerden birisi olmaya açısından önemli.

Sonuçta, Samsung’un çabalarına rağmen Galaxy S9’da Akıllı Tarama, yüz tanıma ve iris taraması hala hız, güvenlik ve rahatlık açısından iPhone X’daki Face ID’yi geçemiyor. Samsung muhtemelen Galaxy Note 9 ile birlikte 3D yüz tanıma sistemine geçerek Apple’a karşılık vermiş olacak.

:: Sizce hangi sistem daha güvenli!
yazarİlker Çiftçi

2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Akıllı tarama Face ID kadar güvenli mi?”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  iphone pismanliktir teknolojiden anlamayan insanlarin aldigi telefondur

 2. Emre dedi ki:

  Face ID’yi aile bireylerinden birinin açabiliyor olması Face ID’nin potansiyel olarak ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Aile bireylerin genetik yapıları benzer olduğu için buradan Face ID’nin kabalama bir yüz haritası çıkarmadığı anlaşılıyor. Her seferinde maksimum tarama hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Zamanla teknik ayrıtılar geliştirildikten sonra insanlara Touch ID oldukça ilkel gelecek.

 3. Garez Darktonk Song dedi ki:

  face id güvensizdir güvenmeyin… SAMSUNG’un sistemi çok daha güvenli…

 4. Plammekrog dedi ki:

  Çok güvenli diye abartıp durduğunuz FaceID’yi dünyanın birçok yerinde aile üyeleri kolaylıkla aşabildi, benim annem ya da abim benim telefonumu açabilecekse nerde bu güvenlik? Sürekli rakip firmaların teknolojilerini kötüleyerek Apple’ı övme çabasındasınız! Yüz tanıma asla parmak izi kadar güvenli ve pratik olamaz, ancak aradaki fark şu ki Samsung gibi firmalar yüz tanımayı bir seçenek olarak kullanıcıya sunarken, Apple o dandik telefonlarıyla, bu düşük güvenlik önlemini size dayatıyor. Diğer firmalar yakında parmak izi tarayıcıları ekrana gömecek ve bu konuda yol katedicek ancak Apple efendi herzaman olduğu gibi en az 3 sene geriden gelecek ve seneler sonra ancak bu teknolojiyi getirip, sonra da kendilerinin icat ettiğini iddia ederek, en usta oldukları şeyi yapacak ve insanları kandırıp dolandıracaklar. Siz de gene onlara hizmet etmeye devam edeceksiniz. Apple bu haberler için size kaç para veriyor acaba merak konusu?

 5. Melih dedi ki:

  Note 8 iris tarayıcı sıfır ışık ortamında normal gözlük ile face ıd kadar hızlı ve parmaklardan kilit ekranı açılıp direk ana ekrana geliyor. Sadece arkadan ışık yada güneş ışığında o performansı alamıyorsun. Maalesef haber ile ilgili makalenin anlatış biçimi yüzünden çok kötü izlenimi yaratmışsınız. Güvensiz olduğu imajı çizilmiş yoksa note 8’de iyi olan halefi S9 & S9+ daki akıllı tarama kesin daha iyi olacaktır. Bence Samsung akıllı bir hamle yapmış. direk kopyalamak yerine AR emoji deki gibi inovatif bir hamle olmuş.

" Akıllı tarama Face ID kadar güvenli mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Akıllı tarama Face ID kadar güvenli mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı tarama Face ID kadar güvenli mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "